“Najvažnije izbore na svijetu”, one koji su se svježe održali u Sjedinjenim Američkim Državama, očekivano, obilježila je bujica dezinformacija. Dok je glasovanje, kao i prebrojavanje glasova, bilo u tijeku, na društvenim mrežama dijelile su se brojne lažne tvrdnje o prijevarama birača (1, 2).
Među njima je i obmanjujuća tvrdnja da Google – multinacionalna tehnološka kompanija koja ima razne digitalne usluge među kojima i elektroničku poštu, tražilicu, prevoditelj, karte – skriva podatke o biračkim mjestima za glasače, tada još predsjedničkog kandidata, sada već izabranog 47. predsjednika, Donalda Trumpa.
“Google skriva lokacije biračkih mjesta od Trumpovih glasača? Tehnički div je presretan i pomaže kada neki korisnici traže ‘gdje mogu glasati za Harrisa’ – promijenite imena, međutim…“, sadržaj je Facebook posta objavljenog na Facebooku 5. studenog 2024. godine (arhiviran ovdje).
Objava uključuje video-snimku pretrage na Googleu prema kojoj taj servis daje različite podatke, ovisno o tome završava li unos s Trumpom ili njegovom protukandidatkinjom, demokratkinjom Kamalom Harris. Snimka pokazuje da unos “gdje mogu glasati za Harris” vodi korisnika prema informaciji o njegovom biračkom mjestu, a da ne čini isto kada se u tu istu formulaciju uvede Trump.
Harris je također ime okruga
Ta je tvrdnja postala viralna zahvaljujući vlasniku platforme X (bivši Twitter), Elonu Musku, gorljivom Trumpovom simpatizeru. Njega su, uz Trumpa, brojni promatrači uvrstili među najutjecajnije širitelje dezinformacija vezanih uz predsjedničke izbore.
Kako navodi Reuters, citirajući američku neprofitnu organizaciju Centar za suzbijanje digitalne mržnje, najmanje 87 Muskovih objava o predsjedničkim izborima iz ove godine sadržavalo je tvrdnje koje su portali za provjeru točnosti ocijenili kao lažne ili obmanjujuće.
Musk je u utorak podijelio video s demonstracijom Google pretrage o biračkim mjestima, veoma sličan onom gore opisanom (1, 2). “Vide li i drugi ovo?”, upitao je Musk svoje pratitelje.
Google je istog dana objasnio o čemu je riječ, odbacujući optužbe za pristranost. “Unos ‘gdje glasovati’ pokreće neka specifična pretraživanja zato što je Harris također naziv okruga u Teksasu. Događa se isto i za unos ‘Vance’ jer je to također naziv okruga. Slijedi popravak. Imajte na umu da vrlo malo ljudi zapravo traži glasačka mjesta na ovaj način”, priopćio je Google preko službenog naloga na X-u.
Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter
Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.
Dakle, slično se moglo dogoditi kad je na kraju unosa prezime Trumpova potpredsjedničkog kandidata JD Vancea, jer je Vance ime okruga u saveznoj državi Sjevernoj Karolini.
Korisnici X-a, kasnije su reagirali na objavu koju je Musk proslijedio (retweetao) i sada uz nju stoji opaska u kojoj je objašnjen kontekst. Piše kako imena ili prezimena Clark, Clinton, Eden, Franklin, Floyd, Leon i Marcy mogu biti i toponimi, odnosno označavati naselje ili okrug. Stoji i kako ne postoje toponimi Kamala, Trump i Walz.
Kako su pisali pojedini fact-checking portali (1, 2) iako je točno da je jedno vrijeme pretraga davala različite rezultate na unose "gdje mogu glasati za Harris" i "gdje mogu glasati za Trumpa", nema dokaza da je Google namjerno skrivao podatke o biračkim mjestima kad su potencijalni Trumpovi birači u pitanju. Isti zaključak donosimo i mi te označavamo da statusu nedostaje kontekst.