Razotkriveno

Elon Musk nije na X-u objavio zadnji dolar za Volodimira Zelenskog

Snimka zaslona Muskovog posta nalikuje stvarnoj objavi i oponaša njegov stil komunikacije, no taj status nije objavio.
Foto: ANGELA WEISS / AFP

Društvenim mrežama se šire fabricirane objave milijardera i svjetski poznatog poduzetnika Elona Muska u kojima on navodno na društvenoj mreži koju posjeduje, X-u (bivši Twitter), ismijava ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog.

Zadnji dolar za Zelenega…“, stoji tekstualnom dijelu statusa objavljenog 7. studenog 2024. godine (arhiviran ovdje).

Screenshot/Facebook

U post je umetnuta snimka zaslona koja navodno prikazuje Muskovu objavu na X-u. U njoj se nalazi novčanica od jednog dolara na čijem je licu, umjesto prvog predsjednika SAD-a Georgea Washingtona, 47. izabrani predsjednik Donald Trump. Na toj simboličnoj novčanici Trump se smiješi i pokazuje srednji prst. U screenshotu stoji da je Muskov post objavljen 6. studenog.

Musk se ranije rugao Zelenskom

Trump, kojega Musk snažno podržava (i koji će Trumpu, prema najnovijim najavama voditi Odjel za efikasnost vlade), dao je nekoliko izjava u kojima je najavio promjenu količinu i vrstu američke potpore Ukrajini ako bude ponovno izabran.

Primjerice, u lipnju je na predizbornom skupu kritizirao Zelenskog, nazvavši ga “najvećim trgovcem svih vremena” zbog pokušaja Kijeva da osigura potporu SAD-a u svojim naporima da obrani Ukrajinu od ruske agresije. “Upravo je otišao prije četiri dana sa 60 milijardi dolara, došao je kući i objavio da mu treba još 60 milijardi dolara. To nikada ne završava”, govorio je tada.

Musk je ranije ismijavao ukrajinskog predsjednika i njegove pozive Zapadu za pomoć toj ratom pogođenoj zemlji. Bilo je to u listopadu prošle godine kada je na svom službenom profilu na X-u objavio meme s fotomontažom Zelenskog uz koju stoji natpis: “Kad prođe pet minuta, a ti nisi tražio milijardu dolara pomoći”. Zbog toga tvrdnja da se Musk ponovo ruga Zelenskom ne zvuči nerealno.

Međutim, ta je objava lažna. Ne nalazi se među sadržajima koje je Musk objavio od 6. studenog naovamo. Uz to, Muskova profilna slika na X-u ne poklapa se s onom iz screenshota. On na svojem verificiranom nalogu, kojeg prati preko 204 milijuna korisnika, ima svoju fotografiju na profilnoj slici, a ne logo X-a.

Post s novčanicom nije objavio Elon Musk

Također, pretraga na Googleovoj tražilici ne vodi ni na jedan kredibilan medij koji bi o tome izvijestio, a mediji inače redovito prenose Muskove tweetove (1, 2, 3, 4). Slično je utvrdio i portal za provjeru točnosti tvrdnji Logically Facts. Istaknuli su također tu neobičnost da nigdje nije sačuvan Muskov originalni post.

“Uzimajući u obzir broj njegovih pratitelja, prijavljeni broj pogleda na snimku zaslona i pažljivo ispitivanje njegovih postupaka kao jednog od najbogatijih i najutjecajnijih pojedinaca na svijetu, čak i da je tweet izbrisan nedugo nakon što je objavljen, bio bi sačuvan u arhivi ili bi screenshotovi bili objavljeni u vjerodostojnim medijima”, piše Logically Facts.

Ukrajinski centar za suzbijanje dezinformacija, koji je dio Vijeća za nacionalnu sigurnost i obranu Ukrajine, a koji se bavi raskrinkavanjem dezinformacija koje šire proruski mediji i korisnici društvenih mreža, priopćio je kako je Muskov tweet s novčanicom “lažnjak stvoren da manipulira i provocira”.

Logically Facts ušao je u trag izvoru te dezinformacije, objasnivši da se dijelila u proruskim medijima i Telegram kanalima.

Zaključno, Facebook sadržaj koji smo analizirali sadrži netočnu tvrdnju da se Musk slikom simbolične novčanice rugao ukrajinskom predsjedniku. Snimka zaslona Muskovog posta nalikuje stvarnoj objavi i oponaša njegov stil komunikacije, ali on to nije napravio preko svog verificiranog profila.
Facebook
Threads

Uočili ste objavu na društvenim mrežama i želite da provjerimo je li točna? Želite nas upozoriti na netočnu ili manipulativnu izjavu političara? Imate prijedloge, pohvale ili kritike? Pišite nam na [email protected] ili nas kontaktirajte putem Twittera ili Facebooka.