Portal Epoha, za kojeg je Faktograf u više navrata utvrdio da širi dezinformacije, 13. studenog na svojem se Facebook profilu podijelio je snimku oluje za koju tvrde da je snimljena nedavno u Barceloni (arhivirano ovdje).
“Evo kako je to izgledalo nedavno u Barceloni. Kakav je vaš dojam o tome i što vi mislite da li se ovdje radi o prirodnoj pojavi ili je u pitanju neka vrsta tehnologije koja je sve ovo prouzročila?”, navodi se u statusu objavljenom uz snimku.
Snimka je nastala 2020. godine u Australiji
No, video ne prikazuje nedavnu oluju u Barceloni jer je snimka nastala 2020. godine u Australiji. Izvorno je objavljena na Instagram profilu kaneartie.photography 26. veljače 2020., dan nakon oluje u Perthu. Na snimci se nalazi oznaka “Kane Artie Photografhy”. Prema podacima s internetske stranice navedene na tom profilu, Kane Artie je samouki fotograf iz Pertha koji najviše voli fotografirati prirodu. U opisu snimke 26. veljače 2020. je na Instagramu objasnio da se radi o “timelapse” snimci (ubrzanoj snimci) koju je napravio blizu zračne luke u Perthu.
Kako su australski mediji izvještavali, snažna oluja s jakim vjetrom, kišom i tučom 25. veljače 2020. pogodila je Perth i okolne dijelove Zapadne Australije. Oluja je uništila nekretnine, strujne vodove i rušila drveće.
Snimka iz statusa je nakon objave Kanea Artiea 2020. često dijeljena uz netočni datum i lokaciju, kao što ju je sada i Epoha smjestila “nedavno” u Barcelonu. Tako se pretragom interneta može pronaći da je ista snimka iz 2020. u Australiji dijelila kao da je snimljena u rujnu 2022. godine, pa da je snimljena u Pakistanu (1, 2) ili Indiji (1, 2). O tim dezinformacijama 2022. godine pisali su i pojedini fact-checking portali (1, 2).
Snimka prikazuje prirodnu pojavu
Portal Epoha u svojoj objavi pita pratitelje smatraju li da se na snimci radi o prirodnoj pojavi ili je u pitanju neka vrsta tehnologije koja ju je prouzročila? Riječ je o poznatom prirodnom fenomenu na engleskom jeziku nazvanom microburst ili mali propad, koji je najčešće vezan uz olujna nevremena i toplije mjesece u godini. Microburst je stupac hladnoga zraka koji se iz središta kišnih oblaka spušta na tlo stvarajući snažne horizontalne vjetrove koji dosežu brzine više od 160 km/h i šire se u svim smjerovima. Proces traje 5 do 10 minuta i stvara opasnost za život, imovinu i zračni promet.
Konkretnu snimku iz Pertha na Weather Channelu 2020. godine komentirao je meteorolog Ari Sarsalari, a u prilogu je naveo je da se radilo o jednoj od najžešćih oluja koje su pogodile Perth u više od deset godina.
Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter
Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.
Oluja u Španjolskoj nastala je prirodnim putem
Nakon katastrofalnih poplava u španjolskoj regiji Valenciji u kojima je život izgubilo više od 200 ljudi, društvenim mrežama su se širile mnoge dezinformacije vezane uz tu tragediju. O teorijama da je oluja koja je zahvatila široko područje Španjolske umjetno stvorena Faktograf je već pisao u tekstovima u kojima smo zaključili da su poplave nastale kao posljedica poznatog meteorološkog fenomena i da nisu imale veze s brodom snimljenim na Kanarima.
Kako je tada Državni hidrometeorološki zavod za Faktograf objasnio: “Katastrofalne poplave u Španjolskoj posljedica su meteorološkog fenomena poznatog kao hladna kaplja, prirodnog procesa u atmosferi”. Dodali su da “iako je hladna kaplja sama po sebi uobičajena pojava, zbog klimatskih promjena posljedične opasne vremenske pojave sve su intenzivnije i učestalije”. Hladna kaplja, pojasnili su, nastaje kada se ciklona formira u višim slojevima atmosfere, pri čemu se unutar nje zadržava debeli sloj hladnog zraka. Napomenuli su da hladna kaplja sama po sebi ne mora nužno dovesti do ekstremnih vremenskih uvjeta, ali i istaknuli specifičnost španjolske mediteranske obale na kojoj se ta pojava naziva gota fría. “Ta pojava tijekom jesenskih mjeseci često izaziva snažna nevremena s obilnim kišama, jer pogoduje stvaranju visokih grmljavinskih oblaka kumulonimbusa”, pojasnili su tada iz DHMZ-a.
A što je zapravo uzrokovalo tako veliku količinu oborina u kratkom roku? “Položaj visinske ciklone, odnosno hladne kaplje, doveo je do stalnog priljeva vlažnog i izrazito nestabilnog zraka nad pogođeno područje Španjolske. Ta kombinacija uzrokovala je visoku konvektivnu potencijalnu energiju. Dodatno, značajno smicanje vjetra (promjena brzine i smjera vjetra s visinom) omogućilo je da se grmljavinski oblaci povežu u veći sustav koji je ostao kvazistacionaran. To znači da su se oblaci neprestano obnavljali nad istim područjem, donoseći obilne količine oborine i uzrokujući bujične te urbane poplave”.
Vjerojatni povod za dijeljenje netočno opisane snimke na Facebook profilu Epoha bila su najnovija upozorenja španjolskih meteorologa o potencijalnim novim olujama koje bi mogle pogoditi dijelove te države.
Zaključno, na Facebook profilu portala Epoha podijeljena je snimka nevremena uz netočan navod da se radi o snimci snimljenoj nedavno u Barceloni. Snimka nije nastala nedavno, već u veljači 2020. godine, a niti je snimljena u Barceloni već u australskom gradu Perthu.