Ocjena točnosti

ChatGPT spominje i korupciju u zdravstvu u vrijeme HDZ-a

Mislav Herman, HDZ-ov potpredsjednik Odbora za zdravstvo, prilikom predstavljanja kandidatkinje za novu ministricu zdravstva Irene Hrstić demonstrirao je svoje poznavanje umjetne inteligencije.

“Kad u ChatGPT ubacimo ‘Kakvo je bilo zdravstvo u vrijeme SDP-ove vlade?’ da vidimo što umjetna inteligencija odgovara: Financijska dugovanja tijekom SDP-ove vlasti značajno su se gomilala; liste čekanja za preglede i operacije nastavile su rasti, što je izazvalo ogromno nezadovoljstvo među građanima. Iako su najavljivali provedbu zdravstvenih reformi od toga nije bilo ništa, a trend iseljavanja liječnika i medicinskih sestara zbog loših uvjeta rada i niskih plaća upravo je započeo za vrijeme SDP-ove vlasti.

Ono što možemo čuti za vrijeme ove naše vlasti: ulaganja u zdravstveni sustav rekordna – 2016. do 2024. preko 2,4 milijarde eura; pod obnovom od potresa imamo i dodatnu modernizaciju zdravstvenoga sustava – ukupno oko milijardu eura; četiri projekta – KBC Zagreb, Rebro faza III, izgradnja nacionalne i  dječje bolnice; projekt izgradnje novog KBC-a Osijek i projekt izgradnje bolnice u Šibeniku. Ja ću vam postaviti samo jedno pitanje: Je li situacija u zdravstvu doista toliko loša i je li ovo što mi danas slušamo realno?“, kazao je Mislav Herman, HDZ-ov potpredsjednik Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku, na sjednici Odbora koja je zakazana kako bi premijer Andrej Plenković predstavio kandidatkinju za novu ministricu zdravstva Irenu Hrstić.

Na Hermanovo izlaganje reagirala je najprije zastupnica Možemo Draženka Polović s pitanjem: „Imamo li mi novog člana Odbora za zdravstvo, ChatGPT? Što je ovo, je li to ponižavanje svih nas koji ovdje sjedimo, koji smo se pripremali i koji radimo? Pogotovo vas koji ste članovi Odbora za zdravstvo?“

Premijeru Plenkoviću Hermanov nastup je bio simpatičan pa je uz smiješak pohvalio „tehnološki najkreativniji odbor“, ali i dodao kako je Herman „konstatirao niz teza o kojima govorimo, međutim, mislim da svi zajedno moramo raditi na unapređenju hrvatskog zdravstva, kvaliteti, dostupnosti, zakonitom raspolaganju sredstvima koja su velika za hrvatsko zdravstvo, nisu sigurno mala“.

Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter

Prijava

Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.

Točno je da kada se u ChatGPT upiše „Kakvo je bilo zdravstvo u vrijeme SDP-ovih vlasti?“, on izlista financijske probleme i duge liste čekanja.

„Zdravstvo u Hrvatskoj tijekom SDP-ovih vlasti (posebno za vrijeme mandata Zorana Milanovića, od 2011. do 2016. godine) karakterizirale su određene reforme, poteškoće i izazovi“, navodi.

Kao ključne točke navodi financijske probleme i dugove u zdravstvu, kao što su kronični problemi financiranja i nagomilani dugovi, naročito prema dobavljačima lijekova i medicinske opreme. „Vlada je provela nekoliko sanacija bolnica, ali problem je bio strukturne prirode – sustav financiranja ostao je neodrživ“, podsjeća nas umjetna inteligencija.

Kad je riječ o reformama, navodi da je „ministar zdravstva Rajko Ostojić najavio reforme bolničkog sustava, uključujući racionalizaciju mreže bolnica kako bi se smanjili troškovi“, međutim, „ove reforme naišle su na otpor lokalnih zajednica i djelomično su implementirane“.

Liste čekanja u bolnicama bile su velik problem, uveden je centraliziran sustav naručivanja, ali efekti su bili ograničeni, nalazi se među problemima koje je detektirao ChatGPT.

Spominje i kako je bilo problema s dostupnošću lijekova i terapija, posebno inovativnih i skupih lijekova, ali i konstatira kako „unatoč problemima, sustav je omogućio besplatno liječenje za većinu populacije kroz javno zdravstvo“.

Kad je riječ o prevenciji i javnom zdravstvu, ChatGPT spominje kako je Vlada naglašavala važnost preventivnih programa, poput nacionalnih programa za rano otkrivanje raka dojke, debelog crijeva i vrata maternice, a provođene su i kampanje za smanjenje pušenja i promociju zdravog života.

Pod „političkim i društvenim reakcijama“, Chat nabraja kako su kritičari isticali sporost u provedbi reformi, ali s druge strane „SDP-ova vlada branila je javno zdravstvo i odbijala prijedloge privatizacije, za što su ih neki pohvalili“.

„Ukratko, SDP-ova vlast pokušala je provoditi reforme u zdravstvenom sustavu, no često su nailazili na strukturne prepreke, političke pritiske i financijska ograničenja. Probleme poput dugova, lista čekanja i kvalitete usluga nisu uspjeli u potpunosti riješiti, ali su napravili neke pomake u području informatizacije i prevencije“.

Pitanje o zdravstvu u vrijeme HDZ-a

Kad smo u ChatGPT ukucali istovjetno pitanje i za HDZ nismo dobili odgovore koje je Herman spominjao na Odboru, iz čega zaključujemo kako je za SDP koristio ChatGPT pa ga prepričao u dijelovima koji su mu odgovarali, a bez isticanja dijela koji se odnosi na obranu javnog zdravstva, dok je za zdravstvo u vrijeme HDZ-a koristio pohvale koje su njemu pale napamet.

„Zdravstvo u Hrvatskoj tijekom HDZ-ovih vlasti također je bilo obilježeno kroničnim problemima, poput financijskih dugova, dugačkih lista čekanja i izazova u dostupnosti zdravstvenih usluga, uz povremene reforme i pokušaje promjena“, kaže ChatGPT.

Kao glavna obilježja i ovdje ističe financijske probleme i dugove zdravstvenih ustanova te kronični problem listi čekanja.

„Tijekom mandata HDZ-ovih ministara zdravstva, poput Darka Milinovića i kasnije Vilija Beroša, često su provođene sanacije bolnica, no bez značajnijih dugoročnih rezultata jer su se dugovi vraćali“.

Ovdje, međutim, umjesto obrane javnog zdravstva među ključnim obilježjima spominje „rasprave o privatizaciji“.

„Neki članovi HDZ-a zagovarali su veću ulogu privatnog sektora u zdravstvu kako bi se rasteretilo javno zdravstvo, što je izazivalo podjele u javnosti“, kaže Chat.

Kad je riječ o reformama za vrijeme HDZ-a, i ovdje se spominju neuspjeli pokušaji reformi, odnosno racionalizacije bolničkog sustava, ali i „povećanje uloge privatnog sektora“.

„HDZ-ove vlade otvorile su vrata širem uključivanju privatnog sektora, posebno u dijagnostici, što je kod dijela javnosti izazivalo strah od privatizacije zdravstvenog sustava“.

Kad je riječ o financiranju, spominje se i povećanje doprinosa, odnosno kako su „tijekom HDZ-ovih mandata povećane participacije za određene usluge, što je izazivalo nezadovoljstvo među građanima“ te kako su „u nekim razdobljima razmatrani prijedlozi povećanja doprinosa za zdravstvo kako bi se sustav financijski stabilizirao, no često nisu provedeni zbog političkih rizika“.

I tu se spominju nacionalni programi prevencije raka i kampanje za zdravi život, a „u kasnijim mandatima (posebno tijekom pandemije COVID-19) pojačana je pažnja na digitalizaciju sustava i uvođenje alata za praćenje javnog zdravlja, poput aplikacija za cijepljenje“, naveo nam je ChatGPT. Podsjeća i da se u vrijeme Covida „Vili Beroš, kao ministar zdravstva tijekom pandemije, suočio s jednim od najvećih izazova u povijesti hrvatskog zdravstva“.

Nije nam spomenuo rekordna ulaganja u zdravstveni sustav, izgradnja nacionalne i  dječje bolnice, projekt izgradnje novog KBC-a Osijek ili bolnice u Šibeniku.

U vrijeme HDZ-a kao jedno od glavnih obilježja ChatGPT spominje: „Tijekom HDZ-ovih mandata bilo je i afera povezanih sa zdravstvom, poput optužbi za korupciju, nepravilnosti u nabavi medicinske opreme i lijekova, što je narušilo povjerenje u sustav“ te kako je „sustav zdravstva često bio pod utjecajem političkih odluka, što je otežavalo strukturne reforme“.

Kad smo ga pitali za vrijeme SDP-a, korupciju izrijekom nije spomenuo.

ChatGPT usporedio nam je, za kraj, sustav zdravstva u vrijeme različitih vlada.

Herman je na saborskom odboru prepričao dijelove razgovora s ChatGPT-om o zdravstvu u vrijeme SDP-ovih vlasti. Iznio je manje, više točno što je od ChatGPT-a saznao o tome. ChatGPT još uvijek se ne može smatrati pouzdanim izvorom informacija, ali kad mu je već pribjegao, Herman je za potrebu usporedbe trebao pitati i o zdravstvu u vremenu HDZ-a. To ili nije učinio ili mu se nije svidjelo što su rezultati slični, osim u dijelu o privatizaciji zdravstva i korupciji u vrijeme HDZ-a, a koja i jest bila povod za promjenu na čelu Ministarstva zdravstva, odnosno tu sjednicu Odbora za zdravstvo.
Facebook
Threads

Uočili ste objavu na društvenim mrežama i želite da provjerimo je li točna? Želite nas upozoriti na netočnu ili manipulativnu izjavu političara? Imate prijedloge, pohvale ili kritike? Pišite nam na [email protected] ili nas kontaktirajte putem Twittera ili Facebooka.