“Vodite ih sebi!” – česta je replika desničara i ostalih protivnika migracija na ideju solidarnog i humanog prihvata migranata i izbjeglica (1, 2, 3). Taj se, ne pretjerano kompleksan, retorički instrument već dugo koristi za osporavanje iskrenosti, ostvarivosti ili praktičnosti promigrantskih pozicija.
No, nedavno se internetom proširila vijest da je Italija, čija vlada vodi snažnu antiimigrantsku politiku, zaista testirala posvećenost jednog zagovornika prava migranata i izbjeglica – pape Franje. Korisnici društvenih mreža s oduševljenjem dijele informaciju da je talijanska vlada konačno odgovorila na papine kritike lošeg i neadekvatnog postupanja prema migrantima premještajući ih izravno k njemu, u Vatikan.
“❗💥UPRAVO STIGLO:
Italija je počela izbacivati migrante pred vrata Vatikana nakon što je papa Franjo rekao da je “grijeh” “odbiti” migrante.
NAJNOVIJE: Italija je šokirala svijet izbacivanjem migranata pred vrata Vatikana, osporavajući izjavu pape Franje da je odbijanje migranata “grijeh”. Dolazi do dramatičnog sukoba ideala, politike i morala dok Italija prisiljava Vatikan da se direktno suoči s migrantskom krizom. Pročitajte eksplozivnu priču sada!“, stoji u Facebook postu objavljenom 23. studenog 2024. godine (arhiviran ovdje).
Post sadrži i poveznicu na članak s američkog portala AMG-News (objavljen 21. studenog 2024. godine), čiji je uvod gore citiran. AMG-News, odnosno American Media Group, piše za sebe da je “prostor bez korporativnog utjecaja u kojem se prave priče mogu ispričati bez filtera ili ograničenja”, dok je prema nekim analizama medijske pristranosti svrstan u medije koji promiču pseudoznanost i teorije zavjere.
Izvještaji na temelju fotografije iz 2013. godine
Članak je opremljen kolažem koji se sastoji od fotografije pape Franje i fotografije napučenog vatikanskog Trga svetog Petra. Upravo je potonja fotografija izvor dezinformacije o iskrcavanju migranata u sjedište Katoličke crkve i njenog vrhovnog poglavara.
Naime, kako su pisali portali za provjeru točnosti tvrdnji (AFP Fact Check i Misbar), krajem ovog mjeseca društvenim je mrežama kružila fotografija koja navodno prikazuje masu migranata koji su ostavljeni u Vatikanu, nakon što je papa osudio odbijanje migranata i nazvao to “grijehom”.
Fotografija je zapravo snimljena prije više od desetljeća i nema veze s migrantima. Fotograf Associated Pressa (AP) snimio ju je u lipnju 2013. godine, tijekom jedne od javnih audijencija pape Franje. No, neovisno o tome portali poput AMG-Newsa i World Reports Todaya (na koji se poziva AMG) stavili su fotografiju u nepostojeći kontekst.
“U zoru je flota autobusa protutnjala u blizinu Vatikana, iskrcavajući stotine migranata – muškaraca, žena i djece – samo nekoliko koraka od vatikanskih zidina. Prizor je bio i kaotičan i namjeran, pažljivo orkestriran spektakl osmišljen kako bi nepogrešivo razjasnio jedno: Ti pričaš, a sada hodaj.
Slike migranata koji stoje na vratima Vatikana, postavljene pored veličanstvene pozadine bazilike svetog Petra, jednako su uznemirujuće koliko i provokativne. Godinama je Vatikan pozivao nacije da migrante dočekaju raširenih ruku. Sada je Italija isporučila te migrante izravno na kućni prag. Ironija? Nitko nije izgubljen“, stoji na AMG-Newsu.
O događaju koji je ovdje opisan i navodno se dogodio prošlog tjedna – floti autobusa punih migranata iskrcanih ispred bazilike svetog Petra – nije izvijestio niti jedan svjetski medij (1, 2). Također, o tome nema spomena ni u talijanskim medijima (1, 2). Kako piše AFP, čiji novinari u Rimu redovito izvještavaju o događajima na Trgu svetog Petra, ne postoje naznake da je talijanska policija u to vrijeme ondje dovozila migrante.
Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter
Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.
Push-backovi u Vatikan nisu se dogodili
Papa Franjo, koji je na poziciji vrhovnog poglavara Katoličke crkve od 2013. godine, stekao je reputaciju “progresivnog” katolika zbog svojih izjava u kojima je iskazao blagonaklonost i manje osuđujući stav od svojih prethodnika prema određenim društvenim skupinama (pripadnicima drugih religija, ateistima, LGBT+ osobama). Istovremeno, navukao je na sebe bijes konzervativnijeg dijela vjernika.
U nekoliko navrata pozivao je lidere država da migrante i izbjeglice ne proglašavaju “osvajačima” nego da ih dočekuju s dobrodošlicom. U kolovozu je snažno osudio postupanje prema migrantima koji prelaze Sredozemno more kako bi ušli u Europu, rekavši da je odbijanje pomoći migrantskim plovilima veliki grijeh. Izjavio je to par dana nakon što su talijanske institucije suspendirale brod nevladine organizacije koja je organizirala akcije spašavanja migranata na Mediteranu, Liječnika bez granica.
Italija, država koja Vatikan okružuje, sve snažnije provodi politiku koja migrantima i izbjeglicama uskraćuje ostvarenje bazičnih ljudskih prava. Kako piše portal Info Migrants, prije dvije godine Giorgia Meloni postala je premijerka nakon što je u kampanji obećavala ograničiti migraciju. “Od tada je uspostavila politiku ograničavanja dolaska migranata, ograničenja boravišnih dozvola i povećanja deportacija”.
Nedavno je Italija postigla dogovor s Albanijom da tamo šalje migrante koji su prethodno stigli u Italiju, međutim, to nije isto što i nelegalno izbacivanje migranata u drugu državu (iako je i takva praksa ranije dokumentirana, primjerice push-backovi migranata iz Italije u Sloveniju).
Stručnjaci s kojima je AFP razgovarao tvrde da si talijanska vlada ne bi ni dopustila takav incident. Maurizio Albahari, stručnjak za mobilnost migranata i izbjeglica i izvanredni profesor antropologije na Sveučilištu Notre Dame, rekao je kako premještanje neregularnih migranata u Vatikan nije dio politike talijanske vlade i “vjerojatno nikada neće biti”.
“Vlada ne može riskirati da se protivi papi Franji na tako grub način, a Trgom svetog Petra zapravo patrolira talijanska policija, pa bi to bio mali institucionalni kratki spoj, čak i prije diplomatskog incidenta”, rekao za AFP.
Iz svega navedenog možemo zaključiti da je likovanje korisnika društvenih mreža zbog dovođenja migranata u Vatikan neutemeljeno. Italija nije demonstrirala "dramatičan sukob ideala, politike i morala" i prisilila Vatikan da se "izravno suoči s migrantskom krizom". Izvještaji o masi migranata na Trgu svetog Petra temelje se na staroj, potpuno nepovezanoj, fotografiji.