Razotkriveno

Crkvu u Milanu nisu zapalili marokanski migranti, nego muškarac marokanskog podrijetla rođen u Italiji

U statusu na Facebooku se netočno navodi kako je više marokanskih migranata zapalilo crkvu. Radilo se o samo jednom muškarcu.
Foto: Pixabay

“Marokanski migranti zapalili su crkvu u Milanu. Uništavanje kršćanskih crkava u porastu je diljem Europe”.

Tako glasi opis videa krajem prošlog mjeseca objavljenog na Facebook grupi “Veliko buđenje, podružnica Dubrovnik”. Video prikazuje crkvu ovijenu crnim dimom što iz unutrašnjosti kulja kroz prozor zvonika i kroz velika ulazna vrata crkve (arhivirano ovdje).

Događaj prikazan u videu snimljen je u prosincu prošle godine, kad je napadač – koji je nakon podmetanja požara uhićen – zapalio jaslice u Crkvi svete Marije Elizabete u Parabiagiu, gradiću koji je sastavni dio metropolitanskog područja Milana.

Crkvu zapalio muškarac marokanskog podrijetla rođen u Italiji

Crkvu, dakle, nisu zapalili “marokanski migranti”, požar je izazvao jedan čovjek, a u prvim izvještajima Il Giornale piše o “strancu marokanskog porijekla”.

“Stranac marokanskog podrijetla navodno je podmetnuo požar u crkvi u Parabiagu, u provinciji Milano. Dogodilo se to jučer poslijepodne, u petak, 16. prosinca. Istraga je u tijeku, ali prema rekonstrukciji istražitelja, koje uključuju i svjedočenja nekih očevidaca, čini se da je muškarac oko 14.00 sati zapalio jaslice u crkvi i pobjegao”, piše Il Giornale.

Par dana kasnije utvrđeno je da nije u pitanju marokanski migrant, nego čovjek marokanskog porijekla rođen u Italiji. Lokalni portal Sportlegnano objavio je: “počinitelj je 30-godišnji Marokanac druge generacije, rođen u Italiji od roditelja porijeklom iz sjeverne Afrike”. Crkvu, dakle, nisu zapalili marokanski migranti.

Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter

Prijava

Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.

Podaci o uništavanju crkvi diljem Europe

Govoreći o tvrdnji da je uništavanje crkava u porastu diljem Europe, može se reći da organizacije poput OSCE-a i OIDAC-a (The Observatory for the Intolerance and Discrimination Against Christians) bilježe rastući trend incidenata poput vandalizma, podmetanja požara, krađe religijskih predmeta i drugih oblika napada na kršćanske objekte. U jednoj od OSCE-ovih publikacija o zločinima iz mržnje prema kršćanima u Europi i SAD-u navodi se da su “grafitiranje i vandalizam, oskvrnuće groblja te podmetanje požara u crkvama najčešći oblici zločina motiviranih mržnjom prema kršćanima”.

U 2022. godini OSCE bilježi 733 napada na imovinu i 52 fizička napada, gdje je motivacija bila mržnja prema kršćanima. U godišnjem izvješću organizacije OIDAC-a za 2022./2023. godinu ukazano je na “porast zločina iz mržnje prema kršćanima”. Ova organizacija bilježi 748 slučajeva u 2022. godini. “Ti podaci su u skladu s godišnjim izvješćem OSCE-a o zločinima iz mržnje, koje bilježi 792 zločina protiv kršćana za istu godinu”, navodi se u izvješću OIDAC-a te se navodi da su “napadi paljevinama na crkve porasli čak za 75 posto između 2021. i 2022. godine.

Zaključno, u statusu se netočno navodi da su marokanski migranti, odnosno više njih, zapalili crkvu u Milanu. Jaslice u Crkvi svete Marije Elizabete u Parabiagiu zapalio je jedan muškarac, 30-godišnji Marokanac druge generacije, rođen u Italiji od roditelja porijeklom iz sjeverne Afrike.
Facebook
Threads

Uočili ste objavu na društvenim mrežama i želite da provjerimo je li točna? Želite nas upozoriti na netočnu ili manipulativnu izjavu političara? Imate prijedloge, pohvale ili kritike? Pišite nam na [email protected] ili nas kontaktirajte putem Twittera ili Facebooka.