Razotkriveno

Masovno dijeljena fotografija nije autentičan prikaz maglice Helix Nebula

Društvenim mrežama proširila se fotografija za koju se netočno navodi da ju je snimio teleskop američke svemirske agencije NASA.
Foto: NASA / AFP

Korisnici Facebooka masovno objavljuju fotografiju tvrdeći da ona prikazuje planetnu maglicu iz sazviježđa vodenjaka (arhivirano ovdje).

“Fotografija koja oduzima dah snimio je NASA-in teleskop, snimka pokazuje zvijezdu u trenucima umiranja, kada se njeni slojevi odvajaju i putuju kroz svemir. Fotografija je vrlo detaljna i prikazuje zvjezdane čestice u svim bojama raspršene u svemiru. Helix Nebula nalazi se 650 svjetlosnih godina daleko, u konstelaciji Aquarisa, a nebulae su zapravo ostaci zvijezda koje su nekada izgledale vrlo slično Suncu”, navodi se u statusu.

Oko Boga“, navodi u opisu jedna od korisnica (arhivirano ovdje) prenoseći fotografiju za koju očigledno vjeruje da je autentičan prikaz svemirske maglice. Drugi korisnik (arhivirano ovdje) prenosi istu fotografiju i titulira je kao “Kozmičko oko“, dok treća pojašnjava da se radi o “jednoj od najljepših poznatih maglica – Helix nebula ili ‘Božje oko’“. “Fotografija otkriva umiruću zvijezdu koja je odbacila svoj omotač u spektakularnoj eksploziji“, stoji u opisu uz ovu objavu (arhivirano ovdje).  Na engleskom govornom području ovakve objave su česte i rado dijeljene, a o potonjem govori primjer objave u grupi “National Geographic and History Lovers” s preko pet tisuća dijeljenja (arhivirano ovdje).

Maglicu Helix Nebula, koja se nalazi u sazviježđu vodenjaka na udaljenosti većoj od oko 650 svjetlosnih godina, istina nazivaju i Božje oko, Svemirsko oko, odnosno Kozmičko oko, ali ona ne izgleda onako kako je prikazana na predmetnoj fotografiji koju dijele korisnici Facebooka.

Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter

Prijava

Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.

Kako Helix Nebula uistinu izgleda pokazuje najdetaljnija fotografija, snimljena teleskopima NASA-e i američke Nacionalne zaklade za znanost. Fotografija se može vidjeti na platformi Getty Images, a i stavili smo je kao naslovnu fotografiju ovog teksta preuzetu od agencije AFP. Fotografija je nastala u svibnju 2003. godine.

U opisu fotografije na platformi Getty Images piše: “Ova fotografija spiralne Helix maglice jedna je od najvećih i najdetaljnijih snimaka svemirskih objekata ikada napravljenih. Složena slika je besprijekorna kombinacija ultra-oštrih snimaka NASA-inog svemirskog teleskopa Hubble i širokog pogleda Mosaic kamere na teleskopu Nacionalne zaklade za znanost promjera 0,9 metara u Opservatoriju Kitt Peak blizu Tucsona, Arizona. Slika prikazuje finu mrežu vlaknastih značajki nalik na ‘žbice bicikla’ ugrađenu u šareni crveno-plavi prsten plina. Na udaljenosti od 650 svjetlosnih godina, Helix je jedna od najbližih planetarnih maglica Zemlji. Planetarna maglica je sjajni plin oko umiruće zvijezde slične suncu”.

Portal Snopes je u svojoj procjeni točnosti iz studenog ove godine “provukao” fotografiju kroz alate za detekciju AI sadržaja koji su mu izbacili rezultat da se vjerojatno radi o AI generiranom sadržaju.

Fotografija koju dijele korisnici Facebooka, dakle, dobivena je uz pomoć nekog od alata za obradu fotografija, a moguće i alata koji generiraju AI fotografije, i ne predstavlja autentičnu fotografiju maglice poznate kao Helix Nebula koju je, kako navode korisnici, snimila NASA.

DODATAK (6.12.2024.) – Dodan je dio da je portal Snopes provukao fotografiju kroz alate za detekciju AI sadržaja.

Facebook
Threads

Uočili ste objavu na društvenim mrežama i želite da provjerimo je li točna? Želite nas upozoriti na netočnu ili manipulativnu izjavu političara? Imate prijedloge, pohvale ili kritike? Pišite nam na [email protected] ili nas kontaktirajte putem Twittera ili Facebooka.