“Danas mi se dogodila najbizarnija stvar u životu.” Tom je rečenicom na svom profilu na Facebooku 10. prosinca hrvatski glazbenik Mile Kekin započeo objavu, a ta stvar koja mu se dogodila – privatan susret s nekadašnjim osumnjičenikom za više teških kaznenih djela, a kasnije oslobođenog svih optužbi Nikicom Jelavićem – pretvorila se u glavnu političku temu u jeku predsjedničke kampanje u čijoj utrci sudjeluje supruga Mile Kekina, parlamentarna zastupnica i članica stranke Možemo!, Ivana Kekin.
U podužem statusu Mile Kekin je objasnio kako ga je nazvao izvjesni Nikica Jelavić predstavivši se “ne onaj mafijaš nego nogometaš” i tražio ga za susret. Budući da je nakon prvog poziva bio zauzet obavezama organiziranja koncerta, kako je napisao Kekin u objavi, uslijedio je ponovni razgovor s Jelavićem nakon čega su dogovorili kavu na Britanskom trgu.
Šuma neprovjerenih i neslužbenih informacija
Situaciju je odmah iskoristilo nekoliko profila na TikToku i Instagramu, od kojih je većina ranije vodila kampanju protiv aktualne gradske vlasti (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9). Njihove objave dosežu od desetina do tisuće pregleda, a dio profila otvoren je u studenom ili prosincu ove godine (1, 2, 3).
Među prvima video je objavio profil Ne možemo, koji je u međuvremenu uklonjen, te Vinko Kojundžić, vlasnik više tvrtki od kojih je najpoznatija Cuspis za koju je javnost saznala nakon otkrića afere s platformom Cijepise. Kojundžić se u prvom videu objavljenom na TikToku i Instagramu pitao nije li možda Kekin od Jelavića tražio novce za predsjedničku kampanju Ivane Kekin. Istaknuo je da sumnja da se radi o zabuni, kako to tvrdi bračni par Kekin, već da je “nešto drugo posrijedi”. “Mislim da su ih slikali na sastanku i sad pokušava naći izgovor zašto se našao s njim”, rekao je Kojundžić.
Teorije o sastanku nastavile su se nizati.
Psihijatar Herman Vukušić koji je ljetos najavio prelazak iz Stranke Ivana Pernara u Domovinski pokret, nakon što je podijelio dva screenshota medijskih naslova o sastanku Kekina i Jelavića i objavio svoje prijateljstvo s Jelavićem, pisao je da je bračni par Kekin “dobio luksuzno imanje u Istri po višestruko manjoj cijeni od ostalih građana” te da je kupio “gradsko zemljište od 412 kvadrata za svega 25 tisuća kuna”, informaciju koju je Vukušić prenio s profila Velimira Bujanca, a za koju se naknadno pokazalo da je netočna.
Vukušić je nastavio u istoj objavi i da se priča da su dužni novce u glazbenoj industriji, da je DORH pokrenuo izvide o imanju u Istri, da su kupili “zemljište po devet eura dok je okolo vrijedilo 40”. O izvidima DORH-a izvijestili su RTL pa HRT i Nova TV, a neslužbene navode prenijeli su i ostali mediji (1, 2, 3, 4, 5). O svemu ovome nemamo službene informacije.
Ivana Kekin i saborska zastupnica Možemo! Sandra Benčić u nekoliko su navrata izlazile pred novinare objašnjavajući situaciju. “Ivana Kekin je bila na policiji i prije tjedan dana, zbog huškačkog videa gdje su ona i suprug prikazani kao lopovi, i objavljena je njihova privatna adresa. Kekin se boji za sigurnost, tamo žive i njena djeca”, rekla je Benčić. Sastanak Kekina i Jelavića okarakterizirali su kao “klopku kojom je poslana poruka”. Kekin je najavila tužbu protiv Vinka Kojundžića zbog snimanja ispred zgrade u kojoj živi s maloljetnom djecom i tvrdnje da nije mogla imati novaca za stan čime je sugerirao da joj je možda Jelavić posudio novce.
Tužbu je u ponedjeljak najavio i Nikica Jelavić, koji je u nekoliko navrata demantirao Kekinovu verziju susreta, i to protiv Ivane Kekin i Sandre Benčić ako mu se u roku od tri dana ne ispričaju.
U međuvremenu se oglasio Gong koji je prijavio anti-Možemo difamacijske sadržaje TikToku, DIP-u i HAKOM-u, naglasivši u objavi da “anonimni politički računi na društvenim mrežama pokušavaju utjecati na tijek izbora za predsjednika Republike Hrvatske”. TikTok je tad doista uklonio profil koji je najaktivnije agitirao protiv Ivane Kekin i stranke Možemo!, ali već isti dan osvanula je druga verzija istog profila s brojnim istim uploadanim videima.
Stotine objava u manje od tjedan dana
Društvene su mreže eksplodirale od “šaljivih” memeova na račun Mile Kekina (1, 2). Marija Selak Raspudić reagirala je također “šaljivom” objavom u kojoj njezin suprug Nino Raspudić uz dramatičnu glazbenu podlogu Ennija Morriconea iz filma “Kum” okreće tezu da je sastanak očito kompromitirajući za Jelavića.
Ugašeni profil Nemožemo postao je Nemožemobojna i u samo četiri dana objavio je 52 videa o stranci Možemo! i njihovoj predsjedničkoj kandidatkinji. Na tom se profilu i dalje nalaze videi u kojima se ističe “sporna kupnja od 25.000 kuna”.
Preostali profili, koji su i ranije vodili kampanju protiv aktualnih gradskih vlasti, objavili su protiv Ivane Kekin ili stranke Možemo! na TikToku ukupno više od 140 objava i na Instagramu više od 100 u manje od tjedan dana. Brzom analizom može se primijetiti da se na tim profilima dinamika objava ubrzala i povećala nakon objave informacije o kavi Kekina i Jelavića. Do tog trenutka objave su izlazile jednom dnevno ili u dva dana, da bi se broj videa znatno povećao i uslijedile su objave po nekoliko videa dnevno.
Reakcije vladajućih
Premijer Andrej Plenković prvo je rekao da se netko iz HDZ-a našao s Jelavićem, da bi to tek bilo pitanje. U izjavi medijima članovima stranke Možemo! poručio je da nisu normalni, da nisu za politiku, da su nedorasli i “prestanite histerizirati”. “Zamislite da se moja supruga sastala tako, rugali biste mi se, a mene osobno biste proglasli najvećim mafijašem”, rekao je dodajući da HDZ nema veze s tim (1, 2).
Predsjednik Sabora Gordan Jandroković o slučaju se oglasio poručivši predsjedničkoj kandidatkinji da objasni što se dogodilo te da je dosta da se “postavljaju kao moralne vertikale, a očito je da imaju jako puno skrivenih afera i jako puno prljavog veša koje nastoje sakriti na način da optužuju i vrijeđaju druge”.
Dubrovački gradonačelnik Mato Franković u priču je uspio uplesti i vjeronauk u školama ustvrdivši da su Kekini licemjerni jer im djeca pohađaju privatnu školu. “Javne nisu dovoljno dobre, možda zbog vjeronauka koji nije obvezatan predmet, ali evo znaju da se s tim pojmom u privatnoj neće susresti”, napisao je Franković na Facebooku.
Gong je dodatno pozvao Državno izborno povjerenstvo, HAKOM i Metu, vlasnika Facebooka i Instagrama, “da dodatno istraži tko je od političkih aktera plasirao difamacijsku kampanju na Ne Možemo računima na TikToku i Instagramu, kako bi spriječili daljnji negativni utjecaj na ishod predsjedničkih izbora”.
U srijedu se Gordan Bosanac, član stranke Možemo! i zastupnik u Europskom parlamentu grupacije Zeleni/ESS, obratio Parlamentu i pozvao Europsku komisiju, društvene mreže i regulatore u Hrvatskoj da odmah reagiraju i zaštite izborni proces ustvrdivši da “svjedočimo brutalnom napadu na demokraciju jer se u samom finalu predsjedničke kampanje suočavamo s navalom lažnih vijesti usmjerenih protiv Ivane Kekin”.