Razotkriveno

Papa Franjo nije poručio da je potrebno formiranje globalne vlade

Papa je u poruci za Svjetski dan mira pozvao na otpis vanjskog i priznavanje ekološkog duga te stvaranje fonda za iskorjenjivanje gladi.
Foto: Alberto PIZZOLI / AFP

Portal Epoha, čijim dezinformacijama se Faktograf često bavio, 26. prosinca objavio je članak (arhivirano ovdje) naslova: “Papa Franjo smatra da je potrebno formiranje ‘globalne vlade’ kako bi se čovječanstvo spasilo od ‘egzistencijalnih prijetnji‘”.

Na početku članka Epoha piše:

“Papa Franjo pozvao je čovječanstvo da formira globalnu vladu koja će se nositi s egzistencijalnim prijetnjama s kojima se čovječanstvo suočava, uključujući ‘klimatske promjene i ekonomske razlike, tijekom svoje godišnje Poruke mira za 1. siječnja 2025.

S egzistencijalnim prijetnjama s kojima se svijet suočava ne mogu se nositi same suverene nacije jer su problemi sustavni i međusobno povezani, tvrdi papa, i stoga se njima mora pozabaviti globalna vlada”.

Epoha je istoga dana članak podijelila i na svojem Facebook profilu (arhivirano ovdje).

Papina poruka povodom Svjetskog dana mira

Portal Epoha netočno u naslovu i u prvim rečenicama teksta zaključuje da se poglavar Katoličke crkve, papa Franjo, založio za formiranje globalne vlade. Dokument na koji se Epoha poziva je “Poruka Svetog Oca Franje za 58. Svjetski dan mira”, koji je na stranicama tiskovnog ureda Vatikana objavljen 12. prosinca ove godine, dok je hrvatski prijevod naslovljen “Papina poruka za Svjetski dan mira 2025.” objavila tiskovna agencija IKA 20. prosinca ove godine. Objašnjavaju da se radi o poruci “pape Franje za 58. Svjetski dan mira koji se slavi 1. siječnja 2025. na temu ‘Oprosti nam grijehe naše, mir nam svoj daj’.

Epoha točno navodi da se u toj poruci papa Franjo bavi egzistencijalnim prijetnjama s kojima se čovječanstvo suočava, uključujući klimatske promjene i ekonomske razlike te da su to sistematski i međusobno povezani izazovi koji muče naš planet, no netočno navode da je “pozvao čovječanstvo da formira globalnu vladu”.

Papa ne spominje formiranje globalne vlade

Kao navodni dokaz da je papa Franjo pozvao čovječanstvo da formira globalnu vladu potom s portala Epoha razlažu četvrtu točku poruke koja se nalazi u dijelu naslovljenom “U osluškivanju vapaja ugroženog čovječanstva”.

U cijelosti taj dio poruke pape Franje glasi:

“Svatko od nas mora se na neki način osjećati odgovornim za pustošenje kojemu je izložen naš zajednički dom, počevši od onih djelovanja koja, pa i neizravno, potiču sukobe koji trenutno muče čovječanstvo. Tako nastaju i isprepliću se različiti, ali međusobno povezani sistemski izazovi koji muče naš planet. Tu posebno mislim na svakovrsne nejednakosti, na nehumano postupanje s migrantima, na srozavanje okoliša, na pomutnju koju se, na kažnjiv način, stvara dezinformacijama, na odbijanje uključivanja u bilo kakav oblik dijaloga i znatno financiranje vojne industrije. Sve su to čimbenici koji predstavljaju stvarnu prijetnju opstanku cijelog čovječanstva. Stoga na početku ove godine želimo poslušati vapaj čovječanstva, kako bismo se, svi zajedno i svaki ponaosob, osjetili pozvanima raskinuti okove nepravde i naviještali Božju pravdu. Poneko sporadično djelo filantropije nije dovoljno. Potrebne su, naprotiv, kulturne i strukturne promjene kako bi se mogla dogoditi trajna promjena”.

Kao što se može vidjeti, u tom dijelu papa Franjo ne spominje nikakvo stvaranje globalne vlade već poziva na kulturne i strukturne promjene kako bi se svijet suočio s problemima koje navodi. U nastavku teksta Papa iznosi stav da u današnjem vremenu, “međunarodni sustav, ako nije nadahnut duhom solidarnosti i međuovisnosti, rađa nepravde, pogoršane korupcijom, koje predstavljaju klopku za siromašne zemlje” pa nastavlja da “logika iskorištavanja dužnika jezgrovito opisuje i trenutnu ‘dužničku krizu’ koja pritišće mnoge zemlje, prije svega one na jugu svijeta”.

Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter

Prijava

Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.

Otpis vanjskog i priznanje ekološkog duga

Potom papa Franjo poziva međunarodnu zajednicu na otpis vanjskog te priznanje ekološkog duga.

“Ne umaram se ponavljati da je vanjski dug postao instrument kontrole kojim neke vlade i privatne financijske institucije bogatijih zemalja beskrupulozno i bezobzirno iskorištavaju ljudske i prirodne resurse najsiromašnijih zemalja, naprosto kako bi zadovoljile zahtjeve vlastitih tržišta. Osim toga, razni narodi, već opterećeni međunarodnim dugom, prisiljeni su snositi i teret ekološkog duga razvijenijih zemalja. Ekološki dug i inozemni dug dvije su strane iste medalje, odnosno načina razmišljanja koji se vodi logikom eksploatacije koja ima svoj vrhunac u dužničkoj krizi. U svjetlu ove jubilarne godine, pozivam međunarodnu zajednicu da poduzme mjere za otpis vanjskog duga, priznajući postojanje ekološkog duga između Sjevera i Juga. To je poziv na solidarnost, ali prije svega na pravednost”, navodi papa Franjo.

Na kraju dokumenta papa Franjo iznosi i tri prijedloga za djelovanje međunarodne zajednice. Prvi prijedlog je da se razmisli o “trajnom smanjenju, ako ne baš o potpunom oprostu, međunarodnog duga, koji opterećuje sudbinu mnogih naroda”.

“U znak priznavanja svog ekološkog duga, razvijenije zemlje trebale bi se osjećati pozvanima učiniti sve što je u njihovoj moći da otpišu dugove onim zemljama koje nisu u stanju vratiti iznos koji duguju. Naravno, kako bi se osiguralo da to ne bude izolirani čin milosrđa, koji prijeti ponovnim pokretanjem začaranog kruga financiranja i zaduživanja, potrebno je također osmisliti novi financijski okvir koji će dovesti do stvaranja globalne financijske povelje utemeljene na solidarnosti i skladu među narodima”, navodi papa Franjo.

U tom dijelu poglavar Katoličke crkve poziva razvijenije zemlje da siromašnima otpišu dugove te na osmišljavanje globalne financijske povelje koja bi osigurala solidarnost i sklad među narodima. Niti u ovom dijelu papa Franjo ne poziva na formiranje globalne vlade, već apelira na savjest razvijenijih država i poziva međunarodnu zajednicu na stvaranje globalne financijske povelje.

Globalni fond za definitivno iskorjenjivanje gladi

Potom u nastavku papa Franjo poziva i na “ukidanje smrtne kazne u svim zemljama” i stvaranje globalnog fonda za iskorjenjivanje gladi te za pomoć obrazovnim aktivnostima u najsiromašnijim državama.

“U ovom vremenu obilježenom ratovima iskoristimo barem jedan određeni postotak novca, koji se koristi za naoružanje, za uspostavu Globalnog fonda za definitivno iskorjenjivanje gladi i olakšavanje obrazovnih aktivnosti u najsiromašnijim zemljama usmjerenih na promicanje održivog razvoja i borbu protiv klimatskih promjena”, navodi papa Franjo dok kraj poruke koristi kako bi pozvao sve na izgradnju mira.

Zaključno, papa Franjo se u poruci za Svjetski dan mira 2025. nije založio za formiranje globalne vlade kako bi se riješile egzistencijalne prijetnje čovječanstvu. Papa je u poruci pozvao bogate zemlje na otpis vanjskog duga siromašnima, založio se priznavanje ekološkog duga te pozvao na ukidanje smrtne kazne i stvaranje globalnog fonda za iskorjenjivanje gladi te za pomoć obrazovnim aktivnostima u najsiromašnijim državama.
Facebook
Threads

Uočili ste objavu na društvenim mrežama i želite da provjerimo je li točna? Želite nas upozoriti na netočnu ili manipulativnu izjavu političara? Imate prijedloge, pohvale ili kritike? Pišite nam na [email protected] ili nas kontaktirajte putem Twittera ili Facebooka.