Donosimo prijevod priopćenja Europske mreža organizacija za provjeru činjenične točnosti, koje je udruga Faktograf dio. Kodeks prakse o dezinformacijama prelazi iz dobrovoljnog skupa načela u službeni koregulacijski instrument u okviru Akta o digitalnim uslugama. Potpuno povlačenje Googlea, YouTubea i LinkedIna iz poglavlja o provjeri činjenica izrazito je zabrinjavajuće.
___
Europska mreža organizacija za provjeru činjenične točnosti (EFCSN) izražava zabrinutost zbog povlačenja nekih platformi iz obveza koje su preuzele prije samo dvije godine u okviru Kodeksa prakse o dezinformacijama te sumnju u njihovu predanost dobrobiti milijuna Europljana koji svakodnevno koriste njihove usluge.
Konkretno, potpuno povlačenje Googlea, YouTubea i LinkedIna iz poglavlja o provjeri činjenica izaziva zabrinutost. Ove platforme više ne surađuju s provjeravateljima činjenica niti korisnicima omogućuju pristup pouzdanim informacijama o sadržajima koje konzumiraju, iako je provjera činjenica dokazano učinkovit alat u borbi protiv dezinformacija koji u potpunosti poštuje slobodu govora. Google, YouTube i LinkedIn obvezali su se na suradnju s provjeravateljima činjenica potpisivanjem Kodeksa 2022. godine.
Odredbe Kodeksa prakse o dezinformacijama dogovorili su brojni i raznoliki dionici, uključujući provjeravatelje činjenica, akademike, regulatore i same platforme. Takvo povlačenje podrške u trenutku kada Kodeks dobiva pravnu snagu nije u skladu s prethodnim prihvaćanjem ovih mjera od strane platformi dok su bile dobrovoljne. Ipak, EFCSN ostaje optimističan da Kodeks može pridonijeti boljem informacijskom prostoru u Europskoj uniji, s obzirom na to da će poslužiti kao mjerilo za provedbu Zakona o digitalnim uslugama (DSA).
Osim povlačenja Googlea, YouTubea i LinkedIna, zabrinutost izaziva i Meta, koja je 7. siječnja 2025. najavila ukidanje svog programa provjere činjenica, tzv. Third party fact-checking program. EFCSN se nada da će Meta prepoznati uspjeh programa i nužnost očuvanja ovakvih obveza u europskom kontekstu. Metin nesiguran pristup opasno se približava snižavanju standarda za druge platforme, povećavajući strah od značajno oslabljenog Kodeksa.
Slično tome, napomena TikToka da svoje obveze uvjetuje sudjelovanjem drugih platformi dodatno ističe ovu dinamiku i općenitu nesigurnost u vezi s predanošću platformi radu na suzbijanju dezinformacija.
Nažalost, ovo povlačenje nije iznenađenje jer je ispunjenje obveza koje su platforme preuzele 2022. godine uvijek bilo nesigurno. Krajem 2024. EFCSN je objavio izvješće o provedbi obveza preuzetih u okviru Kodeksa. Sve su platforme, u različitim mjerama, podbacile. U izvješću je EFCSN pozvao platforme na promjenu strategije u borbi protiv dezinformacija i istinsku predanost Kodeksu, što sada ponovno naglašava.
Kodeks navodi brojne načine na koje bi platforme trebale suzbijati dezinformacije, uključujući suradnju s provjeravateljima činjenica i integraciju provjere činjenica u svoje platforme. Provjera činjenica ključna je za očuvanje slobodnih, pravednih i demokratskih društava. Ona je prva linija obrane protiv dezinformacija. Dodavanjem znanstveno utemeljenog sadržaja u sporne rasprave, provjera činjenica omogućuje građanima donošenje informiranijih odluka o online sadržaju s kojim se susreću. Profesionalni provjeravatelji činjenica pridržavaju se najviših etičkih i novinarskih standarda koje propisuje EFCSN, djelujući kao pouzdan izvor u internetskom prostoru prepunom nepouzdanih glasova.
Oznake za dezinformacije osnažuju korisnike da donose informirane odluke o sadržaju koji konzumiraju i dijele. Istraživanja su opetovano pokazala da su oznake za upozorenje na dezinformacije učinkovite, poput studije MIT-a iz 2023. godine koja zaključuje da “oznake za upozorenje mogu pouzdano smanjiti vjerovanje u netočne informacije i njihovo širenje online”. To vrijedi čak i za korisnike koji ne vjeruju provjeravateljima činjenica. Ove su oznake učinkovitije od algoritamskih ili korisnički generiranih oznaka. Označavanje smanjuje vjerodostojnost objava s dezinformacijama, a korisnici sami izjavljuju da su manje skloni dijeliti takav sadržaj. Provjera činjenica dodaje važan kontekst raspravi, pružajući građanima širi uvid u sadržaj koji odlučuju konzumirati i širiti.
Meta je predložila alternativu u vidu “bilježaka zajednice” (Community Notes), koja se pokazala neučinkovitom u svom trenutnom obliku. Istraživanje o Community Notesima na platformi X pokazalo je nema “nikakvih dokaza da je uvođenje Community Notesa značajno smanjilo interakciju s obmanjujućim objavama na Twitteru”, prema studiji iz 2024. godine. Konkretno, studija ističe da je to znatno sporija strategija za reagiranje na viralni sadržaj. Community Notes također otvara potencijalne probleme zbog sklonosti politički motiviranom zaključivanju. Istraživanje člana EFCSN-a Science Feedback također je analiziralo platformu X i otkrilo da većina sadržaja koji su provjeravatelji ocijenili netočnim ili obmanjujućim nije imala nikakvu intervenciju, što pokazuje neadekvatnost pristupa.
EFCSN poziva institucije EU-a i regulatore da zaštite europske demokracije i građane od štetnih učinaka dezinformacija te da pokažu odlučnost i jasnoću prema platformama u ovom ključnom trenutku.
O Kodeksu prakse o dezinformacijama
EU-ov Kodeks prakse o dezinformacijama (“Kodeks”) okvir je za online platforme kojim se usmjerava i prati njihova predanost borbi protiv dezinformacija. Sveobuhvatan je i sadrži 128 specifičnih mjera, poput integracije provjere činjenica u platforme. Za potpisnike koji su određeni kao „vrlo velike online platforme“ (VLOPs) ili „vrlo veliki online pretraživači“ (VLOSEs), sudjelovanje u Kodeksu relevantno je i u okviru Zakona o digitalnim uslugama (DSA), budući da će Kodeks biti preoblikovan u Kodeks ponašanja. Iako platforme Kodeks potpisuju dobrovoljno i mogu se povući iz određenih obveza, on će se koristiti kao mjerilo za procjenu usklađenosti s DSA-om, kako za potpisnike tako i za nepotpisnike.
O EFCSN-u
Europska mreža organizacija za provjeru činjenične točnosti (EFCSN) udruženje je organizacija za provjeru činjenica koje se obvezuju na standarde neovisnosti, transparentnosti i novinarske kvalitete definirane Europskim kodeksom standarda za neovisne organizacije za provjeru činjenica. S više od 50 verificiranih članova diljem Europe, EFCSN je glas europskih provjeravatelja činjenica. EFCSN je također potpisnik Kodeksa.
Naslovna fotografija: Alex Shuper/Unsplash+