Razotkriveno

Svjetski ekonomski forum nije proglasio medije najvećom prijetnjom “novom svjetskom poretku”

Društvenim mrežama širi se neutemeljena tvrdnja da je Svjetski ekonomski forum proglasio nezavisne medije najvećom prijetnjom "novom svjetskom poretku".
Foto: Bank Phrom/Unsplash

Korisnik Facebook profila objavio je da je “Svjetski ekonomski forum proglasio neovisne medije za najveću prijetnju s kojom se suočava Novi svjetski poredak 2025. godine” (arhivirano ovdje). 

U pitanju je netočna informacija. U izvještaju Svjetskog ekonomskog foruma (WEF) o globalnim rizicima za 2025. godinu nema neovisnih medija, ali ima – dezinformacija. Naime, prema podacima iz izvještaja, kao najvažniji neposredni rizik u tekućoj godini Svjetski ekonomski forum vidi oružane sukobe između država, a kratkoročne rizike predvodi – dezinformiranje. 

U izvješću se navodi da dezinformacije “mogu potaknuti nestabilnost i potkopati povjerenje u upravljanje, što dodatno otežava hitnu potrebu za suradnjom u rješavanju zajedničkih kriza”. 

Dvadeseto izdanje WEF-ovog Izvješća o globalnim rizicima objavljeno je 15. siječnja te otkriva, kako se navodi u priopćenju, “sve fragmentiraniji globalni krajobraz, u kojem eskalirajući geopolitički, ekološki, društveni i tehnološki izazovi ugrožavaju stabilnost i napredak”. 

“Oružani sukobi između država identificirani su kao najhitniji globalni rizik za 2025. godinu, pri čemu ih je gotovo četvrtina ispitanika rangirala kao svoju najveću zabrinutost za nadolazeću godinu. Dezinformacije ostaju vodeći kratkoročni rizik drugu godinu za redom, a naglašen je njihov trajni štetan utjecaj na društvenu koheziju i upravljanje, kroz eroziju povjerenja i pogoršavanje podjela unutar i između nacija. Ostali vodeći kratkoročni rizici uključuju ekstremne vremenske nepogode, društvenu polarizaciju, kibernetičku špijunažu i ratovanje”, navodi se u izješću WEF-a. 

Kao najveći dugoročni rizik istaknut je ekološki rizik, “s ekstremnim vremenskim nepogodama, gubitkom bioraznolikosti i kolapsom ekosustava, kritičnim promjenama u Zemljinim sustavima i nedostatkom prirodnih resursa”. U desetogodišnjem razdoblju, smatraju ispitanici koji su sudjelovali u izradi izvješća, ekološki rizik na vrhu je ljestvice rizika. 

Osim u kratkoročne, dezinformacije su – u okviru tehnoloških rizika –  svrstane i u dugoročne rizike s kojima se suočava svijet, zajedno s negativnim posljedicama umjetne inteligencije. 

Izvršni direktor Svjetskog gospodarskog foruma Mirek Dušek istaknuo je da “rastuće geopolitičke napetosti i gubitak povjerenja oblikuju globalni krajobraz rizika”.

Izvješće WEF-a o globalnim rizicima temelji se na mišljenjima više od 900 stručnjaka za globalne rizike, donositelja politika i lidera industrija, koji su anketirani u rujnu i listopadu 2024. godine. 

“Izvješće oslikava sumornu sliku nadolazećeg desetljeća. Ispitanici su daleko manje optimistični o izgledu svijeta na dulji rok, nego u kratkom roku. Gotovo dvije trećine ispitanika predviđa turbulentno ili olujno globalno okruženje do 2035. godine, potaknuto intenziviranjem ekoloških, tehnoloških i društvenih izazova”, navodi se u priopćenju WEF-a 

U cjelovitom izvješću, koje se može pronaći na ovom linku, direktorica Svjetskog ekonomskog foruma Saadia Zahidi u uvodu ističe: 

“Društveni rizici, poput nejednakosti, zauzimaju visoko mjesto među glavnim rizicima danas, kao i tijekom posljednjih godina. Polarizacija unutar društava dodatno učvršćuje stavove i utječe na donošenje politika. Također, ona nastavlja potpirivati širenje dezinformacija, koje su, drugu godinu zaredom, najviše rangirane kad su u pitanju kratkoročni i srednjoročni rizici. Napori u borbi protiv ovog rizika suočavaju se s ozbiljnim protivnikom u obliku sadržaja koji generira umjetna inteligencija, a koji može biti lažan ili obmanjujući te se može proizvoditi i distribuirati u velikim razmjerima.”

Svjetski ekonomski forum, dakle, nije neovisne medije proglasio “najvećom prijetnjom novom svjetskom poretku u 20025. godini”, nego je upozorio na dezinformacije koje anketirani u izradi izvješća o rizicima vide kao jedan od najvećih kratkoročnih rizika s kojima se suočava današnji svijet.  

U pitanju je netočna informacija. U izvještaju Svjetskog ekonomskog foruma (WEF) o globalnim rizicima za 2025. godinu nema neovisnih medija, ali ima – dezinformacija. Naime, prema podacima iz izvještaja, kao najvažniji neposredni rizik u tekućoj godini Svjetski ekonomski forum vidi oružane sukobe između država, a kratkoročne rizike predvodi – dezinformiranje.
Facebook
Threads

Uočili ste objavu na društvenim mrežama i želite da provjerimo je li točna? Želite nas upozoriti na netočnu ili manipulativnu izjavu političara? Imate prijedloge, pohvale ili kritike? Pišite nam na [email protected] ili nas kontaktirajte putem Twittera ili Facebooka.