Pod povećalom

Kako je načelnik Općine Lekenik povoljno prodao parcelu investitorima u farmu pilića na tom području

Tvrtka Renaissance Real Estate trebala je parcelu načelnika Općine Lekenik Ivice Perovića koju joj je on povoljno prodao. Susjedne tri parcele investitori su kupili za čak 100 000 eura manje.
Sisačko-moslavačka županija

Tugomir Majdak, HDZ-ov državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede koji zbog ostavke Josipa Dabre trenutačno vodi Ministarstvo, u ožujku 2022. godine za Jutarnji list je potvrdio kako su točna nagađanja da tvrtka Petrinja Chicken Company sa sjedištem u Petrinji sa svojim projektnim timom te u koordinaciji sa županijskim i lokalnim tijelima “intenzivno radi na projektnoj dokumentaciji koja bi u konačnici trebala rezultirati izgradnjom peradarskih farmi, ali i pratećih pogona kao što su valionica, tvornica stočne hrane, klaonica i bioplinsko postrojenje” na području Sisačko-moslavačke županije.

Ta tvrtka, koja je kasnije promijenila ime u Premium Chicken Company (PCC), odredila je da će u Lekeniku, uz ostale objekte, graditi i farmu pilića. Osnivač PCC-a je tvrtka Renaissance Capital ukrajinskog državljana s hrvatskom adresom Andrii Matiukha, poznatijeg kao direktora tvrtke Favbet koja posjeduje niz kladionica.

Model budućeg pogona u Lekeniku; foto: Premium Chicken Company

Renaissance Capital je 26. svibnja 2022. osnovala tvrtku kćer Renaissance Real Estate koja je pak potom počela kupovati niz parcela oko Lekenika. Jedna od parcela koja im je očito bila prijeko potrebna je i ona HDZ-ova načelnika Općine Lekenik Ivice Perovića.

Perović je prije dvije godine prodao oranicu u svom vlasništvu toj tvrtki.

Iako je ranije za medije tvrdio da mu je za to isplaćeno 120 000 eura, a taj je iznos i upisao pod štednju u imovinsku karticu za tu godinu, Faktograf je u posjedu kupoprodajnog ugovora koji pokazuje da je prava cijena bila 208 782 eura. K tome, načelnik je, nakon što je dobio kaparu za tu nekretninu, u imovinskoj kartici naveo procijenjenu vrijednost te nekretnine koja je za 50 000 eura manja.

Nije zanemariva i činjenica da su investitori od Općine koju Perović vodi kasnije tražili oslobođenje plaćanja komunalnog doprinosa te da je Općina Lekenik krenula u izmjene prostornog plana kako bi se tamo mogli sagraditi njihovi pogoni.

Susjedne parcele platili dvostruko manje

Kupoprodajni ugovor između Perovića i spomenute kompanije potpisan je 11. siječnja 2023. godine. U njemu stoji kako im Perović prodaje oranicu površine 9 942 metara kvadratnih za cifru od 208 782 eura. Piše i kako prilikom potpisa tog ugovora Renaissance Real Estate odmah Peroviću na njegov račun isplaćuje 50 000 eura, a da će mu ostatak od 158 782 eura isplatiti najkasnije 28. veljače 2023. te da će tada stupiti u posjed nekretnine.

Kupoprodajni ugovor između načelnika i investitora

Ista ta tvrtka je od jedne vlasnice kupila tri susjedna pašnjaka, čija zbrojena površina iznosi 9 517 metara kvadratnih. Međutim njih su platili 100 000 eura, dakle dvostruko manje nego što su dali za načelnikovo zemljište. Potvrđuje to kupoprodajni ugovor koji smo dobili od Zemljišnoknjižnog odjel Općinskog suda u Sisku.

Da je ta parcela bila veličine Perovićeve, po toj cijeni od 10.50 eura po kvadratu, prodavateljici bi isplatili svega 4 391 euro više – a riječ je o susjednim parcelama. I ti pašnjaci i načelnikova oranica su unutar građevinskog područja naselja pa je nejasno zašto je baš načelnikova investitorima vrijedila dvostruko više. Na upit koji smo im poslali do objave ovog teksta nismo dobili odgovor.

Kupoprodajni ugovor između investitora i prodavateljice. Parcele se nalaze odmah do načelnikove ali je cijena dvostruko manja

Prodano po cijeni daleko većoj od prosjeka

Kada se iznos za koji je načelnik prodao zemlju podijeli s njenom površinom ispada da je za nju dobio 21 euro po metru kvadratnome. Izvješće o tržištu nekretnina Sisačko-moslavačke županije za 2023. godinu donosi podatak da je na temelju 30 transakcija kupoprodaje građevinskog zemljišta na području katastarske općine Lekenik iskazana prosječna medijalna cijena kupoprodaje takvih zemljišta u iznosu od 5.47 eura po metru kvadratnome.

Izvješće o tržištu nekretnina Sisačko-moslavačke županije

Faktograf je izvukao i još jedan kupoprodajni ugovor između tvrtke Renaissance Real Estate i jedne osobe iz Lekenika koja im je prodala manju parcelu površine 3 242 metra kvadratna, također unutar građevinskog područja naselja.

Iz tog ugovora vidljivo je da su za pašnjak tri puta manje površine od načelnikove oranice, a koji je od nje udaljen točno kilometar, izdvojili svega 6 484 eura – odnosno 2 eura po metru kvadratnome.

Naveo nižu vrijednost oranice u imovinskoj kartici

Nakon što je prodao oranicu za 208 782 eura, HDZ-ov načelnik 16 dana kasnije, 27. siječnja 2023. godine Povjerenstvu za odlučivanje o sukobu interesa podnosi redovno godišnje izvješće o svom imovinskom stanju. U njega upisuje kako više nije nezavisan, odnosno da se učlanio u HDZ (izabran je na nezavisnoj listi) te mijenja i jedan bitan detalj oko navedene oranice.

Uz to što ne stavlja napomenu da je ona u postupku prodaje (što mu doduše nije ni zakonska obaveza), Perović njenu procijenjenu vrijednost stavlja na 150 000 eura – dakle nakon što je već potpisao ugovor u kojem ju je prodao za 58 000 eura veću vrijednost.

Načelnik je tijekom prodaje oranice u imovinskoj kartici unio njenu procijenjenu vrijednost na 150 000 eura. Prodao ju je za 208 000 eura. Zašto je umanjio vrijednost iako je tada već imao potpisani ugovor za veću cifru nije otkrio.

Kada je Povjerenstvu 20. veljače 2024. predavao izvještaj za 2023. godinu, u njemu je po prvi puta naveo štednju. Međutim tu upisuje iznos od 120 000 eura, a ne od 208 782 eura koliko je dobio prodajom nekretnine. Pritom navodi kako je ta štednja “od drugih izvora dohotka, prodajom imovine”.

Doduše, načelnik u kartici navodi kako je njegova supruga za 22 000 eura kupila novi auto marke Mini Morris. Kada se pak zbroji vrijednost tog auta sa štednjom dolazimo do brojke od 142 000 eura koja je neobično blizu iznosa od 150 000 eura – na koliko je godinu dana ranije, netom nakon prodaje za veći iznos, spustio procjenu vrijednosti nekretnine.

Laik bi tako pomislio kako je Perović prodao oranicu za taj iznos, ili čak i niže, pa onda od njega kupio auto supruzi i ostatak stavio na štednju. Toj percepciji pridonosi i sam, navodeći kraj štednje da ju je zaradio prodajom imovine.

Novinaru je ranije potvrdio da je oranicu prodao za 120 000 eura

Štoviše, načelnik je i sam u javnost plasirao informaciju da je zemljište prodao za 120 000 eura. Kada je kolega Ivan Pandžić s 24 sata u prosincu prošle godine istraživao ovu temu, naveo je iduće (citiramo cijelu rečenicu iz tog teksta): “Sve ćemo transparentno objaviti, svi će moći sudjelovati u raspravi i onda će vijeće donijeti konačnu odluku – kaže nam načelnik Perović, koji potvrđuje i cijenu od 120.000 eura za svoju zemlju.”

Faktograf je kontaktirao načelnika ali nam on na pitanje zašto je kolegi novinaru potvrdio krivi iznos nije odgovorio ništa. Bez odgovora su ostala i naša pitanja gdje je ostatak od 66 872 eura koji ne navodi u štednji niti igdje drugdje u kartici, kako je točno došlo do kontakta njega i investitora, kako je definirana cijena te zašto je u kartici naveo procijenjenu vrijednost oranice koja ne odgovara stvanom stanju. Tvrdio nam je kako ta pitanja “nisu relevantna za podnošenje imovinske kartice”.

“Ne može se govoriti o pogodovanju”

Odgovorio nam je tek da je tada njegova štednja iznosila tih 120 000 eura, da nije navodio vrijednost prodane imovine u osobnom vlasništvu nego iznos štednje te da je riječ o “osobnoj imovini i principu vrijednosti  tržišta nekretnina na području na kojem se nalazila i osobne procjene”.

Doduše, potvrdio je da je dio novca od kupoprodaje potrošio na kupovinu nove imovine koja je navedena u imovinskoj kartici – misleći na novi auto.

Tvrdi i kako nema saznanja o tome za koje iznose su prodane čestice u okruženju; da se ne može govoriti o pogodovanju budući da navedena tvrtka nije kupovala općinsko zemljište već od fizičkih osoba (uključujući i njegovo op.a.), a tu tvrdnju potkrjepljuje i navodom da izmjene općinskog prostornog plana nisu u njegovoj nadležnosti već općinskog vijeća.

“Za isti su samo pokrenute izmjene, a sam ishod je nešto što će biti predmet rasprave sukladno svim pozitivnim zakonskim propisima”, odgovorio nam je načelnik.

Bivša načelnikova oranica kod Lekenika

I doista, načelnik nije taj koji usvaja izmjene prostornog plana, ali je on taj koji izmjene predlaže. Pritom je predsjednik Općinskog vijeća Marin Čačić iz iste stranke kao i Perović pa je teško za povjerovati da uopće ne komuniciraju oko izmjena plana.

Slična situacija je bila i u slučaju bivšeg ministra uprave Lovre Kuščevića koji je tvrdio isto što i Perović da bi se na kraju ispostavilo da je ipak utjecao na vijećnike.

Investitori tražili oslobađanje od komunalnog doprinosa

Vrijedi zabilježiti i da je Renaissance Real Estate lani od Općine Lekenik tražio potpuno ili djelomično oslobođenje obveze plaćanja komunalnog doprinosa za građenje stambene zgrade obujma 53 657 metara kubnih i prateće transformatorske stanice u iznosu od 134 339 eura – i to upravo na čestici koju im je prodao Perović.

Kao što se može vidjeti iz javno dostupnog zapisnika (točka 8.), općinsko vijeće je taj zahtjev 27. kolovoza 2024. ipak odbilo, uz obrazloženje da se on ne može usvojiti “zbog potrebe osiguravanja potrebnih proračunskih sredstava”.

Kako je otkrio kolega iz 24 sata, građenje navedenih objekata na bivšoj načelnikovoj čestici omogućeno je izdavanjem građevinske dozvole koje je sadašnjim vlasnicima izdana ljetos.

Tu bi trebala biti zgrada s 200 stanova u kojoj bi trebalo biti smješteno 800 radnika koji će raditi u obližnjoj peradarskoj farmi, ali i u pratećim pogonima – valionici, tvornici stočne hrane, klaonici i bioplinskom postrojenju te mogućoj solarnoj elektrani.

Portal Ministarstva graditeljstva pokazuje kako je za bivšu načelnikovu česticu već izdana lokacijska i građevinska dozvola za gradnju zgrade za radnike budućeg pogona

“Nije bilo benefita”

Za 24 sata su iz PCC-a rekli kako su tražili veće građevinsko zemljište koje bi bilo u blizini planirane tvornice stočne hrane da bi radnici mogli pješke na posao te da su ponudili cijenu za koju su smatrali da je prihvatljiva. Dodali su i da nisu imali nikakvih benefita od Općine nakon kupovine načelnikova zemljišta.

Iako su stanovnici zabrinuti jer nije udovoljeno njihovom zahtjevu da se prije izgradnje objekata napravi studija utjecaja na okoliš investitori tvrde da razloga za brigu nema jer se radi o modernim pogonima pa neće biti neugodnih mirisa.

Faktografu ipak do objave ovog teksta nisu odgovorili niti na jedno od pitanja.

“Povjerenstvo ne može provjeravati stil života”

Što se tiče činjenice da načelnik u imovinsku karticu nije unio puni iznos prodane čestice, Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa ne provjerava za koji iznos je neki dužnosnik prodao nekretninu te im ostavlja i opciju da su dio kapitala potrošili na tekuće potrebe do unosa u iduću karticu.

Kada smo im poslali upit vezano uz Perovića, odgovorili su nam primjerom predmeta vezanog za aktualnog ministra vanjskih poslova Gordana Grlića Radmana gdje su zauzeli stav da ne mogu presumirati da je sve navedene prihode obveznik bio dužan uložiti na štednju koju bi bio dužan prikazati u imovinskoj kartici, jer navedeno niti nije provjerljivo u bazama podataka (financijske institucije) u koje bi Povjerenstvo bilo ovlašteno ostvariti uvid.

“Navedeno je primjenjivo i u konkretnom slučaju. Naime, Povjerenstvo ne može presumirati da je obveznik svu imovinsku korist/novac od prodane nekretnine nužno stavio na štednju, budući da je iste mogao utrošiti i na druge načine (npr. kupovina garderobe, odlazak na putovanja i sl.), a Povjerenstvo ne može provjeravati stil života obveznika”, potvrdila nam je glasnogovornica Povjerenstva Mia Vidović.

Inače, Perović u imovinskoj kartici koju je predao 15. siječnja ove godine navodi kako mu je od štednje koja je ranije iznosila 120 000 eura sada ostalo 80 000 budući da je za 30 000 eura kupio trezorske zapise koje je Ministarstvo financija lani ponudilo građanima na otkup.

Facebook
Threads

Uočili ste objavu na društvenim mrežama i želite da provjerimo je li točna? Želite nas upozoriti na netočnu ili manipulativnu izjavu političara? Imate prijedloge, pohvale ili kritike? Pišite nam na [email protected] ili nas kontaktirajte putem Twittera ili Facebooka.