Historijski revizionizam na društvenim mrežama

Jeste li nekad skrolajući naišli na fotografiju ispod koje piše – “Vratio se sa Sutjeske, stigao osloboditi Zagreb, pa htio i gospođu osloboditi od bicikla“.

Brojni korisnici Facebooka nekritički prihvaćaju navodni kontekst, odnosno opis ove fotografije.

Ipak, provjerom činjenica došli smo do toga da fotografija nije snimljena u Zagrebu, nego u Berlinu; nakon ulaska sovjetskih trupa u grad.

Na internetskoj stranici Njemačkog instituta za povijest, u kolekciji Instituta pod nazivom “Njemačka povijest u dokumentima i fotografijama”, uz fotografiju stoji sljedeći opis: “1945. godine bicikli su bili poželjno prijevozno sredstvo, a u Berlinu je bila potrebna posebna dozvola za njihovu vožnju. Na fotografiji sovjetski vojnik u Berlinu pokušava oteti bicikl od njemačke žene. Izgleda da nije imala dozvolu.“

Što je točno historijski revizionizam? 

Historijski revizionizam je svaki pokušaj lažnog interpretiranja ili prikazivanja povijesnih događaja i činjenica. Najčešći oblik historijskog revizionizma je negiranje genocida. U hrvatskom javnom prostoru učestali su i slučajevi negiranja zločinačke prirode fašističkog režima koji su Italija i Njemačka ustanovile na današnjem hrvatskom teritoriju za vrijeme Drugog svjetskog rata. 

Gdje si bio 1941., a gdje 1945.?

Česte su revizionističke tvrdnje o logoru Jasenovac koje minimaliziraju ili poriču masovne zločine ustaškog režima, predstavljajući ga kao radni logor.  

Također, nerijetko se manipulira podacima o broju žrtava na Bleiburgu – sve ih predstavlja kao nevine civile, dok se ignorira uloga kolaboracionističkih snaga i njihov sukob s partizanima nakon završetka rata. Ponekad se pojavljuju i lažne snimke masovnih grobnica koje zapravo nemaju nikakve veze s Bleiburgom.

Koji su glavni razlozi širenja historijskog revizionizma na društvenim mrežama?

  • ideološki interesi
  • polarizacija i senzacionalizam
  • klikbejt
  • propaganda
  • emocionalna manipulacija

Kako se obraniti?

Kao i kod svake dezinformacije, provjerite izvore, obratite pozornost s koje stranice, odnosno profila vijest dolazi. Ako zvuči nevjerojatno, najčešće jest – propitujte vijesti koje vam se čine sumnjivima; pitanje uvijek možete uputiti na i našu adresu. Čitajte cijeli tekst, ne samo naslov; obratite pozornost na kontekst. Također, tražite dodatne izvore. I ne dajte da vas zavedu.

Postavke privatnostiPostavke privatnosti