Korisnik Facebooka objavio je dvije fotografije gradskog raskrižja, za koje u opisu tvrdi da se nalazi u Pretoriji, u Južnoj Africi. Jedna fotografija navodno je snimljena 2010. godine, a druga 2023. godine. Na prvoj fotografiji raskrižje je uređeno, dok se na drugoj mogu vidjeti rupe na ulici i zapuštena zgrada u prvom planu.
Korisnik u opisu piše: “Kažu, kolonizacija je bila loša. Pretoria, glavni grad Južne Afrike 2010., dok je tu živjelo 52 posto bijelaca… i danas, kada su otjerani!” (arhivirano ovdje).

Za početak, valja reći da korisnik koji je fotografije objavio krivo navodi da je riječ o raskrižju u Pretoriji. Radi se o raskrižju u Johannesburgu, točnije o križanju ulica Pretoria Street i Banket Street u najvećem gradu Južnoafričke Republike. Ova lokacija nalazi se u širem centru Johannesburga.
Nadalje, korisnik koji objavljuje post netočno tvrdi da su bijelci otjerani iz Pretorije.
Prema podacima popisa stanovništva iz 2011. godine, bijelci su bili dominantna etnička skupina i činili su 52 posto stanovništva Pretorije. Deset godina ranije, 2001. godine, postotak bijelog stanovništva bio je 67,7 posto.
Postotak bjelačkog stanovništva u Pretoriji, kao i u cijeloj Južnoafričkoj Republici, u padu je još od okončanja politike apartheida, ali protjerivanja bijelaca iz Južne Afrike nije bilo.
U wikipedijskoj natuknici o bjelačkom stanovništvu Južne Afrike navodi se: “U posljednjim desetljećima bilježi se stalni proporcionalni pad bijele zajednice u Južnoj Africi, što je posljedica viših stopa nataliteta među ostalim etničkim skupinama te visoke stope emigracije. Godine 1977. bilo je 4,3 milijuna bijelaca, što je činilo 16,4 posto tadašnjeg stanovništva. Prema procjenama, od 1995. do 2008. godine emigriralo je najmanje 800 tisuća bijelih Južnoafrikanaca.”
Prema podacima iz 2022. godine, postotak stanovništva Južne Afrike u odnosu na 2011. godinu porastao je za 19,8 postotnih bodova; 2011. tamo je živjelo 51,7 milijuna, a 2022. – 62 milijuna ljudi. U tom broju je 7,3 posto bjelačkog stanovništva. U metropolitanskom području Pretorije danas živi gotovo tri milijuna stanovnika, od čega je oko 450.000 bijelaca Afrikanera.
Zaključno, fotografija koju dijeli korisnik Facebooka ne prikazuje Pretoriju, kao što se tvrdi u opisu, već je u pitanju drugi južnoafrički grad Johannesburg. I još važnije, tvrdnja koja prati fotografiju, a prema kojoj su bijelci protjerani iz Južne Afrike, nema činjenično utemeljenje. Dio bijelog stanovništva odlučio je napustiti Južnu Afriku nakon ukidanja apartheida (rasističkog sustava u kojem je bijelo stanovništvo imalo veća prava od južnoafričkih crnaca i kojim se nametala stroga rasna segregacija), ali nitko ih nije natjerao na odlazak.