Izjave poznatih povijesnih ličnosti gotovo da imaju status narodnih poslovica, prenose se u različitim kontekstima i situacijama, u različitim medijima. Međutim, nisu svi takvi citati autentični, a mnogi su tijekom vremena pogrešno pripisani, parafrazirani, pogrešno prevedeni, krivo protumačeni ili potpuno izmišljeni.
Svako malo društvenim mrežama procirkulira jedna takva, koju se netočno pripisuje sovjetskom komunistu i vođi Josifu Visarionoviču Staljinu (1879-1953.).
“Oni koji glasuju ne odlučuju o ishodu izbora. O ishodu izbora odlučuju oni koji broje glasove“, navodni je Staljinov citat, napisan na vizualu objavljenom na Facebooku 27. ožujka 2025. godine (arhiviran ovdje)
Ova se izjava često citira u kontekstu današnjih političkih izazova, za vrijeme izbora, kad se govori o potencijalnim izbornim nepravilnostima ili prevarama. A probila se i u širu publiku pa se, recimo, mogu kupiti i magneti s tim natpisom.
Povjesničari nisu pronašli taj citat u spisima
Provjera citata koji su pripisani povijesnim osobama može biti popriličan izazov i ovisi o nekoliko čimbenika, kao što su dostupnost pouzdanih izvora, poznavanje okolnosti u kojima je izrečen (ako je izrečen) i slično.
Na stranicama Staljinovog digitalnog arhiva, online baze podataka i dokumenata koja je nastala suradnjom između Ruskog državnog arhiva i Yale University Pressa, ne nalazi se nikakav zapis koji bi potvrdio pripadnost tog citata Staljinu. Unosom ključnih riječi u taj pretraživač nismo dobili niti jedan rezultat (1, 2, 3).
Novinarka PolitiFacta, koja je također obrađivala ovu temu, dobila je odgovor i od samih suradnika Staljinovog digitalnog arhiva. Ni oni nisu uspjeli pronaći spomenutu izjavu o izborima i brojačima glasova.
PolitiFact je zatražio i uvid od nekih članova uredništva arhiva. J. Arch Getty, profesor povijesti na kalifornijskom sveučilištu UCLA, rekao je kako ne misli da je Staljin to rekao. “Nije mi poznat nikakav originalni izvor za to, a u svom opsežnom arhivskom istraživanju u Staljinovoj osobnoj arhivi nisam našao ništa slično. Postoje mnogi apokrifni citati koji se pogrešno pripisuju Staljinu, a ja mislim da je ovo jedan od njih”, rekao je.
Thomas Alan Schwartz, povjesničar sa Sveučilišta Vanderbilt rekao je za drugi medij, USA Today, nešto slično: “Sve što mogu reći je da to nikad nisam vidio. Ovo ne zvuči kao Staljinov citat. Pogledao sam neke njegove citate. Ne pojavljuje se ondje”.
Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter
Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.
Niz sličnih citata povezanih s drugim osobama
Za Schwartza nije iznenađujuće da to izjavi netko tko prati ili promatra izbore – ali nije ni nužno indikacija komunističke perspektive. “To je lako mogao biti gradonačelnik Richard Daley ovdje, ili netko takav iz američke političke prošlosti, znate, Boss Tweed, kao i Staljin, jer cinizam o izborima i tko broji glasačke listiće mogao bi jednako lako doći od nekog od lidera iz naših vlastitih političkih okruženja”, rekao je Schwartz. Prema njemu, to je dobar citat i jasno mu je zašto se toliko ponavlja: “Ima u njemu istine, čak i ako je izmišljen”.
Portal Snopes je u vlastitoj analizi iznio nekoliko primjera sličnih citata o izborima, a da nisu potekli od sovjetskih lidera. Spomenuti američki devetnaestostoljetni političar Boss Tweed, bio je 1871. godine u novinama Harper’s weekly ilustriran uz natpis: “Sve dok ja brojim glasove, što ćeš učiniti u vezi s tim?”
Sličan se citat, prema pisanju Snopesa, pojavio i u romanu “Ujak Henry” (1922.) Georgea Creela, gdje jedan od likova kaže: “Izbori su nešto više od pukog glasanja, moj dječače, jer kao što je jedan ugledni Amerikanac jednom rekao: ‘Nije me briga tko daje glasove nacije ako mi dopuštaju prebrojavanje'”.
Ipak, Snopes upućuje na to da bi porijeklo pogrešnog tumačenja Staljinove izjave mogli biti memoari Staljinovog bivšeg tajnika Borisa Bažanova, objavljeni 2002. Prema Bažanovu, Staljin je 1923. godine izgovorio nešto na tom tragu, ali povezano je s glasanjem u Centralnom komitetu Komunističke partije Sovjetskog Saveza:
“Potpuno mi je nevažno tko će u partiji glasati i kako; ali ono što je iznimno važno je ovo – tko će i kako brojati glasove.”
Mark Kramer, direktor programa studija Hladnog rata na Sveučilištu Harvard, rekao je za Lead Stories da je Bažanov mislio na Staljinovu proceduru glasanja unutar viših redova Komunističke partije.
“Čak i ako je Bazhanov točan u bilježenju onoga što je Staljin rekao, to nema nikakve veze s prebrojavanjem glasova u demokratskom poretku. Odnosi se na tabeliranje glasova malog broja ljudi (članova Centralnog komiteta Komunističke partije) za više partijske organe u komunističkoj diktaturi. Glasanje u takvim tijelima uglavnom je bilo samo ritualno potvrđivanje rezultata o kojima su stranački vrhovi unaprijed odlučili”, objasnio je.
Zaključno, nema čvrstih dokaza da spomenuta izjava izravno potječe od Staljina. Ako opaska o nevažnosti glasača, odnosno važnosti brojača glasova, i jest nešto što je Staljin izgovorio, kontekst je prilično specifičan. On, ako je to rekao, nije govorio o izborima i glasanju općenito. Govorio je o glasanju unutar određenog partijskog tijela. Zbog toga ocjenjujemo da statusu nedostaje kontekst.