„Po indeksu razvijenosti smo u donjem dijelu tablice, mislim 16.. Borimo se za opstanak. Po prosječnoj starosti stanovništva smo najstarija županija u Hrvatskoj, po dohotku per capita smo isto na samom začelju 17., 18.“, ustvrdio je Petar Baranović, SDP-ov kandidat za Šibensko-kninskog župana govoreći o stanju u toj županiji.
Podaci koje je Baranović iznio uglavnom su točni, iako dijelom neprecizni.
Prema odredbama Zakona o regionalnom razvoju kao i Uredbi o indeksu razvijenosti, indeks razvijenosti je „kompozitni pokazatelj koji se računa kao prilagođeni prosjek standardiziranih vrijednosti društveno-gospodarskih pokazatelja radi mjerenja stupnja razvijenosti JLP(R)S-a u određenom razdoblju“.
Za njegov izračun koriste se pokazatelji: prosječni dohodak po stanovniku; prosječni izvorni prihodi po stanovniku; prosječna stopa nezaposlenosti; opće kretanje stanovništva; stupanj obrazovanosti stanovništva (tercijarno obrazovanje); indeks starenja.
Jedinice područne (regionalne) samouprave razvrstavaju se u četiri skupine prema stupnju razvijenosti: u I. skupinu jedinica područne (regionalne) samouprave koje se prema vrijednosti indeksa nalaze u drugoj polovini ispodprosječno rangiranih jedinica područne (regionalne) samouprave; u II. skupinu jedinica područne (regionalne) samouprave koje se prema vrijednosti indeksa nalaze u prvoj polovini ispodprosječno rangiranih jedinica područne (regionalne) samouprave; u III. skupinu jedinica područne (regionalne) samouprave koje se prema vrijednosti indeksa nalaze u drugoj polovini iznadprosječno rangiranih jedinica područne (regionalne) samouprave; u IV. skupinu jedinica područne (regionalne) samouprave koje se prema vrijednosti indeksa nalaze u prvoj polovini iznadprosječno rangiranih jedinica područne (regionalne) samouprave.
Šibensko-kninska županija nalazi se u drugoj skupini jedinica područne (regionalne) samouprave koje se prema vrijednosti indeksa nalaze u prvoj polovini ispodprosječno rangiranih. U toj su skupini još Bjelovarsko-bilogorska županija, Karlovačka županija, Koprivničko-križevačka županija, Ličko-senjska županija i Osječko-baranjska županija.
U prvu, najnerazvijeniju skupinu svrstane su Brodsko-posavska županija, Požeško-slavonska županija, Sisačko-moslavačka županija, Virovitičko-podravska županija i Vukovarsko-srijemska županija.
Županije koje se nalaze u prve dvije skupine po razvijenosti smatraju se ispodprosječno razvijenima te spadaju u potpomognuta područja.
U trećoj skupini su Krapinsko-zagorska županija, Međimurska županija, Primorsko-goranska županija, Splitsko-dalmatinska županija i Varaždinska županija (one su prema vrijednosti indeksa u drugoj polovini iznadprosječno rangiranih) dok se u prvoj, najrazvijenijoj skupini Dubrovačko-neretvanska županija, Grad Zagreb, Istarska županija, Zadarska županija i Zagrebačka županija.
Kada Baranović navodi kako je Šibensko-kninska županija prema indeksu razvijenosti na 16 mjestu, neprecizan je. Prema vrijednosti indeksa razvijenosti i pokazatelja za izračun indeksa razvijenosti za prošlu godinu, Šibensko-kninska županija se nalazi na 14 mjestu.
Na istoj poziciji se ta županija nalazi i prema kriteriju prosječnog dohotka po stanovniku, a ne na 17.-18. poziciji kako je naveo Baranović.
Prema pokazateljima za izračun indeksa razvijenosti, indeks starenja stanovništva u Šibensko-kninskoj županiji iznosio je 205,30 u 2021. godini. To je ujedno najviši indeks starenja stanovništva na razini županija, a slijede Primorsko-goranska županija s indeksom starenja 203,80 i Ličko-senjska županija s indeksom 198,60.
Da je Šibensko-kninska županija područje s najvećim udjelom starijeg stanovništva, stanovništva starijeg od 65 godina života, pokazuju i podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS) o procjeni broja stanovnika u 2023. godini. U Šibensko-kninskoj županiji u toj je godini udio stanovnika starih 65 i više godina bio 27,9 posto dok je u 2022. godini taj udio bio 27,6 posto.
Nakon Šibensko-kninske županije, najveći udio starijeg stanovništva imaju Primorsko-goranska (26,2 posto) i Ličko-senjska županija (26 posto).
Zaključno, neprecizni su podaci koje iznosi Petar Baranović, SDP-ov kandidat za župana Šibensko-kninskog o stanju u toj županiji. Po indeksu razvijenosti te dohotku po glavi stanovnika ta je županija na 14. poziciji, iako ju je Baranović smjestio još i niže. Točno je da ta županija ima najviši indeks starenja stanovništva te da je, prema zadnjim podacima, udio stanovnika starijih od 65 godina 27,9 posto što je najviši udio među županijama.