Razotkriveno

Portal Priznajem.hr lažno optužuje Faktograf za “cenzuru najuglednijeg medicinskog časopisa”

Rubni portal Priznajem.hr manipulira objavom Gordana Lauca i lažno optužuje Faktograf za cenzuru medicinskog časopisa The BMJ.
Ilustracija: Bermix Studio on Unsplash

Rubni portal Priznajem.hr lažno je optužio Faktograf da “cenzurira i najugledniji medicinski časopis” (arhivirano ovdje). Njihov članak je prenio i rubni portal iVijesti (arhivirano ovdje). Oba portala učestalo objavljuju dezinformacije.

“FAKTOGRAF CENZURIRA I NAJUGLEDNIJI MEDICINSKI ČASOPIS? LAUC: ‘Tvrde da nije istina nešto što u tekstu niti ne piše'”, naslov je članka objavljenog na portalu Priznajem.hr i prenesenog na portalu iVijesti.hr.

U članku se prenosi status molekularnog biologa Gordana Lauca, bivšeg člana znanstvenog savjeta Vlade RH koji je iz tog tijela izbačen jer je na Facebooku pozvao građane na prosvjed protiv Covid potvrda.

Nepotpisani autor članka na portalu Priznajem.hr piše kako se “Gordan Lauc požalio na Facebooku da mu je Faktograf priprijetio da će mu ograničiti doseg ukoliko podijeli poveznicu na – jedan od najuglednijih znanstvenih medicinskih časopisa na svijetu, British Medical Journal!”.

Kako Priznajem.hr kleveće Faktograf

Međutim, to nije ono što je Lauc napisao u predmetnoj objavi od 5. prosinca. U Laucovom postu Faktograf se uopće ne spominje.

“Kad sam krenuo podijeliti ovu poveznicu na članak iz BMJ https://www.bmj.com/content/375/bmj.n2635, jednog od najuglednijih medicinskih časipisa, Facebook me upozorio da bi mogli ograničiti doseg mojih objava, jer je njihovo Ministarstvo istine utvrdilo da taj tekst nije objavio ono što u tekstu niti ne tvrde.

Tekst je samo upozorio na propuste, nije ništa dokazao. U normalnim vremenima kada ozbiljni medicinski časopis upozori na propuste u nekoj važnoj stvari, o tome se provede detaljna istraga. U vrijeme u kojem dominiraju lobisti pandemijske mafije, kada netko upozori na moguće propuste, onda ga se ušutka a pojača se pritisak na sve države da natjeraju doslovno sve (tj. i one kojima to treba i one kojima ne treba) da uzmu taj medicinski provod kako bi uklonili potencijalnu kontrolnu skupinu”, napisao je Lauc na Facebooku.

Objavi je priložio screenshot automatizirane poruke koju je dobio od Facebooka kad je pokušao podijeliti članak iz časopisa The BMJ o navodno zataškanim propustima koji su se događali u trećoj fazi kliničkog testiranja Pfizerovog cjepiva protiv Covida-19.

Radi se o automatiziranoj objavi koju korisnici dobivaju jer su članak iz The BMJ-a analizirali fact-checkeri portala Lead Stories, jednog od partnera u Facebookovom Third Party Fact Checking programu, koji uključuje i Faktograf. Lead Stories je zaključio da članku u The BMJ-u nedostaje relevantan kontekst pa se stoga koristi kao temelj za obmanjujuće tvrdnje o sigurnosti i učinkovitosti cjepiva protiv Covida-19, a što je razlog zbog kojeg korisnici Facebooka o tome dobivaju obavijest prije nego podjele članak.

Faktograf se, pak, ovom temom uopće nije bavio (u što se vrlo lako uvjeriti uvidom u arhivu naše rubrike Razotkriveno). Usprkos tome, portal Priznajem.hr lažno nas optužuje da “cenzuriramo najugledniji medicinski časopis”.

“Faktograf je, dakle, zaprijetio da će smanjiti doseg onima koji dijele taj tekst – “jer postoji dodatno izvješćivanje”, odnosno netko je demantirao navode u istraživačkom tekstu, tj. netko tvrdi da to nije istina. Kome Faktograf vjeruje? Uvijek onom tko tvrdi ono u što oni sami vjeruju. Kakve to veze ima se provjerom činjenica? Nikakve, ali eto…”, zaključuje nepotpisani autor članka na portalu Priznajem.hr.

Već smo to više puta napisali, ali zaslužuje da se ponovi: Faktograf, a ni ostali fact-checkeri koji surađuju s Facebookom, nikoga ne cenzuriraju, niti “prijete” smanjivanjem dosega. Naš posao je utvrđivanje činjenične točnosti informacija u javnom prostoru. Facebook temeljem naših analiza smanjuje doseg dezinformirajućem sadržaju. Ukazivanje na činjeničnu netočnost određenog sadržaja nije isto što i cenzura, tj. zabrana objavljivanja takvog sadržaja.

Drugim riječima, nitko nije “cenzurirao” članak The BMJ-a, ali su fact-checkeri portala Lead Stories u njemu pronašli vrlo ozbiljne manjkavosti.

Portal Priznajem.hr ne samo što manipulira terminom cenzura, već Faktografu imputira odgovornost i za rad drugih fact-checkera koji surađuju s Facebookom, iako se radi o nezavisnim redakcijama na čiji rad nemamo nikakav utjecaj.

U čemu je problem s objavom The BMJ-a?

Zaključno se treba osvrnuti i na razloge zbog kojih je portal Lead Stories zaključio da dijeljenje ovog članka iz The BMJ-a može čitatelje dovesti u zabludu.

Najprije treba razjasniti da se, iako je The BMJ poznat najprije kao medicinski časopis, ovdje ne radi o znanstvenom istraživanju ili studiji, već novinarskom tekstu koji potpisuje istraživački novinar Paul D. Thacker. On u tekstu za The BMJ otkriva, pozivajući se na tvrdnje zviždačice, da je dio zadnje faze kliničkog ispitivanja Pfizerovog cjepiva protiv Covida-19 proveden nestručno.

Konkretno, tvrdi se da je firma Ventavia, koja je za Pfizer provodila klinička istraživanja na tri lokacije (od njih ukupno 153) kvalitetu istraživanja pretpostavila želji da se istraživanje što brže završi. Međutim, problem je što se u članku sugerira kako ovo Thackerovo otkriće narušava integritet čitavog procesa ispitivanja Pfizerovog cjepiva.

Stručnjaci koje je kontaktirao Lead Stories ne slažu se s takvom kvalifikacijom te ističu da se kvaliteta Pfizerovog cjepiva pokazala i u praktičnoj primjeni. Sličan stav iskazuju i stručnjaci koji su o ovoj temi govorili za Medpage Today, američki portal specijaliziran za izvještavanje o zdravstvenim temama. Članak koji je objavio The BMJ žestoko je kritizirao i dr. David Gorski, urednik portala Science-Based Medicine.

Iz američke Agencije za hranu i lijekove (FDA) poručili su da ovaj slučaj ništa ne mijenja, tj. da i dalje “imaju povjerenja u podatke temeljem kojih je odobreno korištenje” Pfizerovog cjepiva.

Dodatni je problem što Thacker prije objave teksta na webu The BMJ-a uopće nije kontaktirao firme koje optužuje za prikrivanje loših poslovnih praksi, tj. nije im dao priliku da iznesu svoju stranu priče.

Iz firme Ventavia za Lead Stories su poručili da su još prije godinu dana proveli istragu o ovim optužbama zviždačice i zaključili da nisu utemeljene. Također poručuju da je zviždačica koja se oglasila putem The BMJ-a kod njih bila zaposlena samo dva tjedna u rujnu 2020. godine te uopće nije sudjelovala u kliničkom ispitivanju Pfizerovog cjepiva.

Iz Pfizera su također poručili da su istražili ove tvrdnje i proaktivno na njih upozorili FDA. No, tvrde da nisu pronašli nikakve probleme koji bi doveli u pitanje kvalitetu podataka ili integritet istraživanja.

Portalu Priznajem.hr ne treba vjerovati

Na koncu, treba podsjetiti i da portal Priznajem.hr redovito objavljuje dezinformacije, o čemu je Faktograf u više navrata pisao.

Iza ovog portala stoje braća Mario i Hrvoje Macan, politički propagandisti koje redovito angažira ekstremna desnica. U prošlosti su vodili dezinformacijske predizborne kampanje za Domovinski pokret i Most.

Upravo ovaj dvojac i njihov portal stajali su iza najveće digitalne dezinformacijske kampanje u povijesti hrvatske politike, koja je uoči lokalnih izbora 2021. godine vođena protiv aktualnog gradonačelnika Zagreba Tomislava Tomaševića.

ISPRAVAK: U izvornoj verziji ovog članka naziv američke Agencije za hranu i lijekove (FDA) netočno je bio naveden kao Agencija za drogu i lijekove.

Facebook
Twitter

Uočili ste objavu na društvenim mrežama i želite da provjerimo je li točna? Želite nas upozoriti na netočnu ili manipulativnu izjavu političara? Imate prijedloge, pohvale ili kritike? Pišite nam na [email protected] ili nas kontaktirajte putem Twittera ili Facebooka.