Razotkriveno

Žrtve granatiranja rodilišta u Mariupolju lažno proglašavaju plaćenim glumicama

Ruski propagandisti lažno tvrde da su žene koje su stradale u granatiranju bolnice u Mariupolju zapravo plaćene glumice - iako je jedna od njih i ubijena.
SATELLITE IMAGE 2022 MAXAR TECHNOLOGIES

“Međunarodna zajednica bi mogla malo da se potrudi i plati još neku ženu da glumi. Kako uvijek ista na slikama?”, jedan je od tisuće statusa (arhivirano ovdje) koji su se počeli širiti društvenim mrežama nakon što su ruske vojne snage prošlog tjedna raketirale bolnicu u ukrajinskom lučkom gradu Mariupolju prilikom čega su poginule tri osobe, od kojih jedno dijete.

Status prate tri fotografije koje prikazuju trudne pacijentice bolnice nakon granatiranja, sugerirajući da su fotografije namještene tako da prikazuju tri različite osobe, a zapravo se na njima nalazi jedna te ista osoba – glumica. To nije točno.

Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter

Prijava

Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.

Ruska propaganda i civilne žrtve

Dezinformaciju je, tvrdeći da je granatiranje bolnice ukrajinska medijska propaganda, po svemu sudeći, pokrenulo rusko veleposlanstvo u Velikoj Britaniji tvitom, koji je u međuvremenu Twitter uklonio, a u kojem “razotkrivaju glumicu” – modnu blogericu imena Mariana Podgurskaja. Dezinformaciju su potom preuzeli i širili brojni korisnici društvenih mreža u cijelom svijetu pa tako i u Hrvatskoj.

U statusima se, uz molbu drugim korisnicima da dijele ovaj sadržaj, tvrdi kako se radi o ukrajinskoj propagandi. Kao “dokaz” tome navodi se da je na fotografijama identificirana modna blogerica koja nije mogla ležati u bolnici jer su, kako se tvrdi, sve pacijente i zdravstveno osoblje mariupoljske bolnice istjerali vojnici zloglasnog ukrajinskog Azova, za što se kao izvor koristi reportaža iz okupiranog dijela Ukrajine u okolici Mariupolja objavljena na jednom ruskom internetskom portalu, a u kojoj su novinari razgovarali sa zaposlenikom bolnice.

Također, u statusu stoji da je više puta dokumentirano kako su borci Azova pucali prema ruskim snagama s područja bolnice, što se dokazuje snimkom objavljenom u jednoj Telegram grupi na kojoj se vidi vojnik kako leži na krovu neimenovane zgrade.

Nadalje, tvrdi se da je modna blogerica našminkana i dovedena pred kamere da glumi žrtvu, a dodatni krimen je što je fotografije snimio Evgenij Maloletka koji surađuje sa „zapadnim novinskim agencijama“, poput Associated Pressa.

Međutim, radi se uglavnom o nizu dezinformacija. Na dvije od tri objavljene fotografije „glumice“, uistinu se nalazi modna blogerica Mariana Podgurskaja, koja je nakon udaje uzela suprugovo prezime Višegirskaja. No, vidljivo je da nosi istu odjeću. Na jednoj fotografiji silazi niz stube u svijetloj pidžami s crnim točkama, noseći u rukama pvc vrećicu i šareni pokrivač, dok na drugoj stoji u dvorištu bolnice ogrnuta s istim pokrivačem ispod kojeg se nazire identična pidžama koju je nosila i na prvoj fotografiji. Dakle, snimljena je na dvije lokacije, prije i poslije izlaska iz bolnice.

Inače, radi se o modnoj blogerici koja živi u Mariupolju i koja je na svom Instagram profilu proteklih mjeseci pri objavama više puta koristila lokaciju ovog lučkog grada, a u četvrtak je rodila kćerkicu Veroniku o čemu su izvijestili brojni svjetski mediji. I dalje nosi istu pidžamu.

Na trećoj fotografiji se uopće ne nalazi Mariana Podgurskaja, kako se tvrdi, već neimenovana trudnica koja leži na nosilima i fizičkim izgledom može podsjećati na nju. Međutim, kada se pogleda ta fotografija u visokoj rezolucije, odnosno uveća lice trudnice, sasvim je jasno da se ne radi o Podgurskaji.

AP je 14. ožujka izvijestio da je trudnica prikazana na ovoj fotografiji preminula od ozljeda koje je zadobila u ruskom granatiranju bolnice. Liječnici nisu uspjeli spasiti ni njenu bebu.

Azov i bolnica

Također, navode da su pripadnici Azova istjerali sve pacijente i zdravstveno osoblje iz bolnice odmah na početku ruske invazije na Ukrajinu demantira izvještaj AP-a od 2. ožujka u kojem piše da se porodilište premjestilo u podrum, zbog ruskog ratnog djelovanja usmjerenog na grad. Fotografije u tom izvještaju također je snimio Evgeniy Maloletka, što svjedoči o tome da je ovaj fotoreporter redovito pratio stanje u porodilištu. Osim toga, uprava bolnice je nekoliko dana prije napada objavila javnu molbu za donaciju goriva za pomoć u funkcioniranju bolnice u ratnim uvjetima.

Na spomenutoj video snimci koja je korištena kao dokaz da su u bolnici vojnici Azova, a na kojoj je dronom snimljen vojnik na krovu neimenovane zgrade, vidljivo je da se ne radi o bolnici, nego o stambenom bloku koji smo locirali na samom rubu Mariupolja, na sasvim suprotnom kraju grada od bolnice udaljenom više od deset kilometara. I u opisu videa stoji da se radi o stambenoj zgradi.

U reportaži na ruskom internetskom portalu koja služi kao “dokaz” teze da je Azov zauzeo bolnicu novinar ne razgovara sa zaposlenikom bolnice, već sa stanovitim Igorom, kojem se ne navodi prezime i koji ne radi u mariupoljskoj bolnici, već tvrdi kako njegova majka radi tamo te da mu je ona ispričala kako su pripadnici Azova “očistili” bolnicu.

Unatoč svemu, rusko veleposlanstvo u Londonu svojim je potezom stavilo metu na mladu blogericu jer je nakon njihove objave ova žrtva ruskog granatiranja u visokoj trudnoći postala i žrtva zlostavljanja na Instagramu s obzirom da je zasuta ogromnom količinom poruka koje sadrže govor mržnje, prijetnje i uvrede.

Facebook
Threads

Uočili ste objavu na društvenim mrežama i želite da provjerimo je li točna? Želite nas upozoriti na netočnu ili manipulativnu izjavu političara? Imate prijedloge, pohvale ili kritike? Pišite nam na [email protected] ili nas kontaktirajte putem Twittera ili Facebooka.