“Kako tumačite da Portugal ima desetak puta više kovid smrti od nas iako imaju 95% cijepljenih i 65% busteriranih i čeka li to i nas?”
Ovo je pitanje postavio poduzetnik Nenad Bakić na svom Facebook profilu. Ubrzo se na njega nadovezao i saborski zastupnik Mosta Marin Miletić koji je apsolutni broj koji spominje Bakić “pretvorio” u smrtnost, koja se dobiva izračunom u odnosu na populaciju ili broj zaraženih.
Portugal ima desetak puta veću smrtnost od tog virusa nego RH, gdje je ogroman broj građana odbio – bogu hvala bih rekao – cijepljenje.
Točno je da u apsolutnim brojevima u visoko procijepljenom Portugalu dnevno umire između 30 i 40 ljudi dnevno, dok se u Hrvatskoj troje do četvero mrtvih dnevno. No, to ne znači da je smrtnost od virusa deset puta veća. Populacija Portugala je, naime, dva i pol puta (10,13 milijuna) veća od hrvatske (4,05 milijuna). Uzmemo li gornju brojku od 40 mrtvih u Portugalu i 4 u Hrvatskoj te prilagodimo veličini populacije, dolazimo do toga da je smrtnost u Portugalu prosječno četiri puta veća (16) nego u Hrvatskoj.
Pola milijuna naspram niti 3.000 slučajeva
No, treba uzeti u obzir i da je dva mjeseca nakon ukidanja svih restrikcija u Portugal stigao peti val Covida. Radi se o podvarijanti Omikrona BA.5, koja zaobilazi imunitet stečen i cjepivima i infekcijom. Kada bismo trenutni broj aktivnih slučajeva u Portugalu (pola milijuna) i Hrvatskoj (2,910) stavili u odnos s brojem mrtvih, ispada da u Hrvatskoj (s četvero preminulih dnevno) umire 1,3 posto aktivnih slučajeva, dok u Portugalu umire njih 0,000078598 na ukupan broj aktivnih slučajeva.
To, dakako, ne mora značiti da je Covid za slabo procijepljenu Hrvatsku ubojitiji baš 17,4 puta. Dio se može atribuirati i mogućnosti da se oboljeli ne testiraju, što se vidi i na činjenici da je Portugal utrošio 43 milijuna testova, a Hrvatska niti pet. Osim niže procijepljenosti, relevantni su faktori i starost populacije, visoki udio osoba s komorbiditetima u Hrvatskoj i slično.
Osim toga, Hrvatska ne samo da je manje procijepljena, već je i manje prokužena. Naime, svakom drugom Portugalcu dijagnosticiran je Covid, a u Hrvatskoj tu bolest (službeno) nije imao ni svaki treći stanovnik.
Usporedba smrtnosti po valovima
Usprkos velikom broju slučajeva, Portugal ipak nema velik broj mrtvih kakav su imali u vrijeme kada nitko nije bio cijepljen. To se, dakako, može zahvaliti i činjenici da je omikron manje agresivan od delte i ranijih varijanti koje su dovele do većeg broja žrtava.
Ukupna smrtnost u Portugalu od početka pandemije također nije veća nego u Hrvatskoj, kada se u obzir uzme veličina populacije. Premašili smo 16 tisuća mrtvih, a Portugal će uskoro biti na 24.000. Da bi se samo izjednačili s nama, trebali bi ovih dana biti na 40 tisuća mrtvih od početka pandemije.
Podaci Sveučilišta Johns Hopkins pokazuju da je Covid-19 u Portugalu izazvao 235,5 smrtnih slučajeva na sto tisuća stanovnika, dok je u Hrvatskoj taj broj znatno veći – skoro 391 smrtni slučaj na sto tisuća stanovnika.