Razotkriveno

Trometamin nije lijek za srčani udar i nije stavljen samo u cjepivo za djecu

U Facebok statusima netočno se navodi da je u Pfizerovo cjepivo za djecu stavljen opasan lijek za srčani udar.
Ilustracija: Alexandru Acea on Unsplash

Na Facebook profilima hrvatskog govornog područja u listopadu se proširila snimka u kojoj se navode netočni podaci o trometaminu i razlog zbog kojeg ga je farmaceutska tvrtka Pfizer uvrstila kao sastojak u formulu cjepiva protiv Covida-19.

U statusima se netočno navodi da je trometamin “opasni lijek za srčani udar” te da je uvršten u Pfizerovo cjepivo za djecu starosti od 5 do 11 godina zato što su zabilježene tisuće “srčanih poremećaja” kod cijepljene djece stare od 12 do 17 godina. Točna informacija je da trometamin nije lijek za srčani udar, a u formulu cjepiva uvršten je kako bi produžio njegov rok trajanja.

Bitno je napomenuti i da je od promjene formule Pfizerovog cjepiva i uvrštenja trometamina prošlo otprilike godinu dana, a strani fact-check portali (1, 2, 3, 4, 5) slične su tvrdnje istraživali u studenom 2021. godine.

Dva statusa na Facebooku s hrvatskog govornog područja, objavljena 8. i 9. listopada, zajedno su prikupila više od 2,1 tisuću prikaza snimke, sedam komentara i 80 ostalih reakcija.

Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter

Prijava

Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.

Što je trometamin?

Iz hrvatske Agencija za lijekove i medicinske proizvode (HALMED) za Faktograf su objasnili što je trometamin.

“Tris ili tris(hydroxymethyl)aminomethane je organski spoj formule (HOCH2)3CNH2, poznat u medicinskoj primjeni kao trometamin ili trometamol. Radi se o dobro poznatoj i dobro okarakteriziranoj tvari za koju postoji i monografija Europske farmakopeje. Farmakopeja je zbirka službenih propisa o načinu izrade, osnovnim odredbama, prikazima važnih podataka, standardnim metodama ispitivanja ljekovitih tvari, pomoćnih tvari i gotovih lijekova, o njihovu čuvanju i doziranju. Budući da je primjena Europske farmakopeje obvezna u Europskoj uniji, tako i u Republici Hrvatskoj, trometamin, kada se koristi u sastavu lijekova, uključujući cjepiva, mora biti farmakopejske ili ekvivalentne kakvoće (kvalitete)”, napisali su nam u odgovoru iz HALMED-a.

Isječak je iz teksta objavljenog na portalu Infowars

Izvor pogrešne interpretacije trometamina i razloga zbog kojeg je Pfizer promijenio sastojke cjepiva američki je portal poznat po širenju dezinformacija i teorija zavjera InfoWars. Na tom portalu u vlasništvu Alexa Jonesa, u listopadu osuđenog zbog širenja lažnih vijesti o krvoproliću u američkoj školi Sandy Hook o kojem je Faktograf pisao u više navrata, u studenom 2021. objavljen je članak naslovljen “Dokumenti FDA pokazuju da je Pfizer tajno dodao lijek protiv srčanog udara u cjepivo protiv Covida za djecu” (arhivirano ovdje). Isječak iz priloga u tom članku, dio u kojem govori direktor vijesti u Infowarsu Rob Dew, izrezan je i objavljen s hrvatskim titlovima, te se tako pogrešna interpretacija proširila i na našim prostorima.

“Zahtjev za izmjenu EUA za Pfizer/BioNTech C19 cjepiva za upotrebu kod djece od 5 do 11 godina od 26. listopada 2021. godine. Oni su neposredno prije Noći vještica odlučili da ovo provuku. Ako odete na 14. stranicu, stoji formulacija: Da bi se osiguralo cjepivo s poboljšanim profilom stabilnosti Pfizer/BioNTech C19 cjepiva u dječjem uzrastu od 5 do 11 godina koristi Trometamin (Tris) pufer umjesto puferirane otopine fosfatnih soli (PBS), kao što je korišteno u prethodnoj formuli i isključuje natrijev klorid i kalijev klorid. To nije pufer, nego je to bukvalno lijek za srčani udar. I to je ono što oni ovdje tvrde”, navodi se u snimci.

Pfizer nije tajno promijenio formulu cjepiva

U naslovu originalnog članka InfoWarsa tvrdi se da je Pfizer “tajno” promijenio formulu cjepiva, dok se u isječku priloga navodi da su “neposredno prije Noći vještica odlučili to provući” čime se sugerira konspirativnost u tom potezu farmaceutske tvrtke.

No, kao što se može vidjeti i iz dokumenta FDA (Američke agencije za lijekove), koji se prikazuje u prilogu, Pfizer je jasno američkom regulatoru naveo tu promjenu. Za tu promjenu odmah je doznala i javnost, 29. listopada 2021. godine, i to iz dva izvora: popratnog dokumenta FDA za konferenciju za medije, u kojem se na 14. stranici jasno navodi promjena formule cjepiva, a tu promjenu objasnio je i direktor FDA na konferenciji za medije istoga dana kada je objavljen dokument. Bez obzira na to, InfoWars je svejedno 10. studenog, znači više od 10 dana kasnije, tvrdio kako se radi o “tajnoj” promjeni formule.

S novom formulom cjepivo ima dulji rok trajanja

Na toj konferenciji za medije, koja je u prvom planu imala odobrenje cjepiva protiv Covida-19 za djecu u dobi od 5 do 11 godina, dr. Peter Marks jasno je rekao da je FDA odobrila promjenu formule cjepiva s različitim puferom. Prema objašnjenju sa stranica hrvatske Agencije za lijekove i medicinske proizvode “puferi su uobičajeni sastojci mnogih lijekova i osnovna uloga im je održavanje pH vrijednosti, stabiliziranje i izotonizacija otopine cjepiva pogodne za parenteralnu primjenu”.

“Ova formula je stabilnija na niskim temperaturama duže vrijeme i omogućava veću fleksibilnost za one koji rukuju cjepivima”, objasnio je na konferenciji za medije dr. Peter Marks.

“Pfizer je dodao opasni lijek za srčani udar TROMETAMIN u covid injekcije za djecu od 5-11 godina nakon tisuća srčanih poremećaja viđenih kod djece od 12-17 godina”, stoji u statusu na Facebooku uz snimku.

Kako je u svojem članku objasnio Health Feedback, uloga trometamina u novoj formuli cjepiva nije bila prevencija potencijalnih nuspojava, kao što se tvrdi u statusima na Facebooku, nego produženje roka trajanja cjepiva s dva na deset tjedana.

“Jednostavno rečeno, ovo omogućava duže trajanje cjepiva prije primjene, što znači da se pedijatrijsko cjepivo može čuvati na temperaturi od 2 do 8 stupnjeva Celzijevih u običnim hladnjacima do 10 tjedana”, objasnili su tada iz Pfizera Reutersu.

HALMED objasnio zašto je trometamin uvršten u Pfizerovo cjepivo

HALMED je za Faktograf odgovorio kako je objašnjeno dodavanje trometamina u Pfizerovo cjepivo i koja je njegova funkcija u tom cjepivu.

“Kada proizvođači razvijaju lijek ili cjepivo, u potrazi su za najboljom formulacijom, odnosno oblikom u kojem će se cjepivo proizvoditi i svojstvima samog proizvoda. Comirnaty je prvo cjepivo proizvedeno na temelju mRNA tehnologije. mRNA koja je u ovom cjepivu djelatna tvar, vrlo je fragilna i osjetljiva na djelovanje raznih čimbenika, poput primjerice temperature. Stoga je proizvođač morao osmisliti formulaciju u kojoj bi mRNA bila postojana, odnosno stabilna dovoljno dugo vremena u uvjetima u kojima se provodi cijepljenje. Za prvu formulaciju koja je bila odobrena bila je nužna pohrana na izrazito niskim temperaturama, cjepivo je imalo kratak rok valjanosti, kratku stabilnost u primjeni na temperaturama hladnjaka / sobnoj temperaturi, bilo ga je potrebno razrjeđivati prije primjene i slično.

Budući da ove karakteristike cjepiva nisu uobičajene i otežavale su samu primjenu cjepiva u praksi, proizvođač je nastavio razvijati cjepiva u smislu poboljšanja stabilnosti i načina njegove primjene. Jedno od tih unaprjeđenja bila je izmjena formulacije i uvođenje trometamina (Tris pufera) u sastav cjepiva. Izmjenom formulacije olakšana je primjena jer cjepivo više nije bilo potrebno razrjeđivati, a uvođenjem trometamina u svojstvu pufera poboljšana je postojanost odnosno stabilnost cjepiva. Razvojnim ispitivanjima kakvoće, proizvođač je dokazao bolja svojstva cjepiva s trometaminom u sastavu, čime je olakšana primjena cjepiva u praksi. U kliničkim ispitivanjima kojima je proširena indikacija na djecu u dobi 5-11 godina nisu utvrđena nova sigurnosna pitanja koja bi utjecala na omjer koristi i rizika cjepiva”, stoji u odgovoru HALMED-a.

Pfizer je promijenio sve formule, a ne samo onu za djecu

Još jedno pogrešno tumačenje te izmjene iz listopada prošle godine je i da je formula promijenjena samo za cjepiva namijenjena djeci od 5 do 11 godina. Točno je da se tada trometamin počeo stavljati i u cjepiva za starije dobne skupine, kao što se može vidjeti u dokumentu FDA.

“Ovaj pufer će se koristiti u novoj verziji cjepiva za starije i adolescente, što će pomoći jednostavnijem rukovanju s cjepivom za sve dobne grupe”, objasnili su Reutersu iz Pfizera u studenom 2021. godine, dok su AP-u tu informaciju potvrdili iz FDA. “Nova formula autorizirana je i za korištenje kod osoba starih 12 godina i više”, odgovorila je Associated Press glasnogovornica FDA Abigail Capobiano.

U EU korištenje trometamola prvo odobreno u cjepivu za starije od 12 godina

HALMED je za Faktograf objasnio i kako je u Europskoj uniji tekla procedura promjene formule za Pfizerovo cjepivo.

“Europska komisija je 3. studenog 2021. godine odobrila proširenje odobrenja za cjepivo Comirnaty kojim je, uz ranije odobren farmaceutski oblik: ‘koncentrat za disperziju za injekciju’, odobren novi odnosno dodatni farmaceutski oblik: ‘disperzija za injekciju’. Takvo cjepivo nije potrebno razrjeđivati jer je riječ o tzv. ready to use obliku cjepiva odnosno obliku koji je spreman za uporabu. Stoga je uvođenjem novog farmaceutskog oblika znatno olakšana primjena cjepiva u praksi.

Osim ove temeljne promjene, izmijenjena je i formulacija cjepiva na način da je ranije odobreni PBS pufer zamijenjen trometaminom (Tris puferom). Ove izmjene implementirane su za cjepivo u tada odobrenoj indikaciji za djecu iznad 12 godina i starije.

Proširenje indikacije cjepiva Comirnaty na primjenu u djece u dobi od 5 do 11 godina razmatrano je u drugom postupku te je odobreno nešto kasnije, 26. studenog 2021. godine. Pritom je odmah za cjepivo za djecu od 5 do 11 godina implementirana ranija izmjena farmaceutskog oblika s uvođenjem trometamina u sastav cjepiva”, stoji u odgovoru HALMED-a.

Znači, u Europskoj uniji je promjena formule prvo 3. studenog 2021. odobrena za starije od 12 godina, dok je ta ranija izmjena 20-ak dana kasnije samo implementirana u cjepivo za djecu od 5 do 11 godina.

Trometamin nije lijek za srčani udar

HALMED je za Faktograf potvrdio i da nije točan navod iz snimke i statusa na Facebooku da je trometamin lijek za srčani udar.

Health Feedback je objasnio da trometamin, zbog svoje mogućnosti reguliranja pH, može spriječiti i koristi se u liječenju medicinskog stanja nazvanog metabolička acidoza. Prema medicinskom priručniku, metabolička acidoza, je “stanje prekomjerne kiselosti krvi koje se odlikuje neodgovarajuće niskom razinom bikarbonata u krvi”.

Health Feedback navodi da metabolička acidoza može imati različite uzroke, a među njima su i srčani udar, operacija ugradnje premosnice ili rak kod djece do 14 godine. Suprotno onome što se navodi, trometamin ne liječi ta stanja već smanjuje kiselost krvi kako bi se spriječilo oštećenje organa dok pacijent dobiva pravu terapiju za stanje koje je izazvalo acidozu.

I u odgovoru iz HALMEDA se navodi da “trometamin nije lijek protiv srčanog udara” te da se “najčešće u lijekovima koristi kao pomoćna tvar”. Potvrđuju da se, “prema dostupnoj literaturi, u nekim zemljama trometamin koristi u liječenju metaboličke acidoze (stanja povišenih pH vrijednosti organizma)”, dok u “Hrvatskoj trenutačno nema odobrenje za stavljanje u promet nijedan lijek koji sadrži trometamin kao djelatnu tvar i s navedenom indikacijom”.

“Budući da trometamin regulira kiselost ili lužnatost (pH) može spriječiti i liječiti metaboličku acidozu. Metabolička acidoza može imati mnogo uzroka, uključujući srčani zastoj ili operaciju srčane prijemosnice. Trometamin ne liječi ova stanja već smanjuje acidozu kako bi se spriječilo oštećenje organa, dok pacijent prima terapiju za stanje koje je uzrokovalo acidozu”, navodi se u odgovoru HALMED-a.

Trometamin se nalazi u drugim cjepivima, ali i kozmetici

“Ovaj lijek je opasan ako se daje intramuskularno kroz COVID cjepiva!!!! Jedne od nuspojava: Respiratorna depresija, upala tkiva, ljuštenje kože, kratkoća daha, kardiovaskularni poremećaji, spazam vena”, stoji u statusu na Facebooku.

I u isječku snimke, kao i u statusima koji prate snimku na Facebooku, prenaglašavaju se moguće nuspojave kod stavljanja trometamina u formulu Pfizerovog cjepiva, a sve kako bi se ljude uvjerilo da cjepivo nije sigurno. No, takve navode demantiraju izjave regulatora i drugih stručnjaka, kao i činjenica da se trometamin koristi i u mnogim drugim medicinskim, ali i nemedicinskim pripravcima.

Tako se u “popisu pomoćnih tvari” kod Moderninog cjepiva protiv Covida-19, na internetskim stranicama Europske medicinske agencije (EMA), može pronaći da i to cjepivo, u svom sastavu, od prvog odobrenja, ima tvari trometamol i trometamolklorid. Prema pisanju Reutersa, isti pufer nalazi se i u cjepivima protiv ebole, denga groznice, velikih boginja, kao i u lijeku za dijabetes Humalong.

“Nevezano za industriju lijekova, trometamin se također koristi kao stabilizator u proizvodnji parfema i kozmetike”, potvrdili su Reutersu iz Meedan’s Health Desk koji okuplja stručnjake iz područja javnog zdravstva. Trometamin se, također, često koristi i u proizvodima koji su odobreni za djecu.

O širokoj sigurnoj primjeni trometamina svjedoči i odgovor iz HALMED-a. “Trometamin (sinonim trometamol) je organski spoj formule (HOCH₂)₃CNH₂. Po svojstvima je baza te se toga široko koristi kao pufer, odnosno sredstvo za prilagodbu pH vrijednosti u parenteralnim pripravcima u koje spadaju i cjepiva (npr. cjepivo Spikevax protiv COVID-19 bolesti, cjepivo protiv ebole kao što su Ervebo i Mvabea, cjepivo Dengvaxia protiv denge bolesti, cjepivo Imvanex protiv velikih i majmunskih boginja, te npr. lijekovi Humalog, Visipaque, Omnipaque, Gadovist). U uglavnom istoj ulozi koristi se i u oralnim, topikalnim i oftalmičkim pripravcima (npr. Protravis)”, potvrđuju iz HALMED-a.

“Također se koristi u proizvodnji djelatnih tvari sa svrhom stvaranja soli kako bi se povećala njihova topljivost i omogućila primjena u obliku otopina te kako bi se povećala njihova bioraspoloživost. U RH je odobreno nekoliko lijekova s djelatnim tvarima koje u svojoj strukturi imaju trometamol kao deksketoprofentrometamol, fosfomicintrometamol, ketorolaktrometamol i iloprosttrometamol. Lijekovi s navedenim djelatnim tvarima odobreni su u različitim oblicima, kao tablete, injekcije i oralne otopine. Trometamin se koristi i kao emulgator u kozmetičkim kremama i losionima”, stoji u odgovoru HALMED-a.

I kod velikih doza nuspojave su rijetke

Health Feedback objašnjava što je pogrešno u tumačenju da bi stavljanje trometamina u cjepivo moglo izazvati teške nuspojave kao što je “respiratorna depresija”. Navode da se to odnosi na pacijente koji su primali trometamin u svrhu liječenja metaboličke acidoze. No, takva terapija uključuje da se intravenozno pacijentu ubrizga oko pola litre trometamina nekoliko puta tijekom bolesti.

Ali, čak i u takvom slučaju teške nuspojave su rijetke. S druge strane, doza cjepiva protiv Covida-19 za djecu ukupno sadrži 0,2 mililitara tekućine te se ne unosi intravenozno nego intramuskularno, odnosno ne u venu nego u mišić pacijenta.

Razlika kod primjene kao pufera i osnovnog sastojka

I HALMED ističe da postoje “bitne razlike između primjene trometamina kao pufera u cjepivu i kao djelatne tvari odnosno osnovnog sastojka u lijekovima za liječenje metaboličke acidoze, u vidu jačine, namjene te načina i puta primjene”.

“U sastavu cjepiva trometamin je samo jedan od sastojaka te se daje u mikrogramskim količinama i to intramuskularno. S druge strane, u liječenju metaboličke acidoze se primjenjuje u količinama i do nekoliko stotina miligrama po kilogramu i to u obliku intravenske infuzije u količini od oko pola litre, u više navrata tijekom liječenja samog stanja acidoze”, stoji u odgovoru HALMED-a.

“Osim razlike u indikaciji i putu primjene, razlika u količini trometamina koja se unosi u organizam cijepljenjem u odnosu na liječenje metaboličke acidoze utječe na procjenu sigurnosti primjene. To znači da nuspojave navedene u lijekovima za liječenje metaboličke acidoze nisu primjenjive na cjepivo niti obrnuto. Kakvoća svakog lijeka i cjepiva, njihova sigurnost primjene i djelotvornost ocjenjuju se u RH u Agenciji za lijekove i medicinske proizvode ili Europskoj agenciji za lijekove prema strogim kriterijima uzimajući obzir spomenute, a i druge specifičnosti svakog pojedinog lijeka. Ovi podaci ne mogu se uspoređivati na način kako je prikazano na YouTube videu priloženom u Vašoj poruci”, poručuju iz HALMED-a.

Također, dr. Peter Marks je na već spomenutoj FDA-ovoj konferenciji za medije potvrdio da se trometamin koristi kao pufer u mnogim cjepivima i drugim proizvodima odobrenima pri toj agenciji, među kojima su i oni za djecu. “Zaključili smo da [promjena sastava formule] ne utječe na sigurnost ili učinkovitost proizvoda”, kazao je tada Marks. I farmaceutski kemičari te imunolozi su AP-u kazali da su, prema tada dostupnim podacima, Pfizerova cjepiva s trometaminom sigurna.

Nije zabilježena niti jedna nuspojava vezana uz trometamin u Pfizerovom cjepivu

Budući da je od promjene formule i stavljanja trometamina u Pfizerovo cjepivo prošlo punih godinu dana, zanimalo nas je i jesu li zabilježene teže nuspojave vezane uz tu promjenu u sastavu.

“Na temelju kontinuiranog praćenja sigurnosti primjene cjepiva protiv bolesti COVID-19 nisu identificirana sigurnosna pitanja vezana uz primjenu trometamina kao pomoćne tvari u cjepivima te nismo zaprimili nijednu prijavu sumnje na nuspojavu koja bi upućivala na bilo kakvu zabrinutost u tom pogledu”, stoji u odgovoru HALMED-a te se dodaje da “sve nuspojave koje su do sada identificirane za cjepiva protiv bolesti COVID-19 navedene su u sažetku opisa svojstava lijeka te uputi o lijeku kojima se za svako pojedinačno cjepivo može pristupiti putem baze lijekova na internetskim stranicama HALMED-a, odnosno ovdje.

Zaključno, u snimkama i statusima koji se od početka listopada šire na Facebook profilima hrvatskog govornog područja, netočno se tvrdi da je trometamin “lijek za srčani udar”, da je opasan kod primjene u COVID cjepivima, da je formula promijenjena zbog velikog broja nuspojava, kao i da je Pfizer promijenio formulu cjepiva samo za djecu od 5 do 11 godina.

Točno je da je Pfizer trometamin stavio u cjepiva za sve dobne skupine, ne zbog velikog broja nuspojava nego dužeg roka trajanja i veće stabilnosti cjepiva, da se trometamin ne koristi za liječenje srčanog udara nego za liječenje metaboličke acidoze te da nije zabilježena niti jedna ozbiljna nuspojava povezana sa stavljanjem trometamina u Pfizerovo cjepivo.

Facebook
Twitter

Uočili ste objavu na društvenim mrežama i želite da provjerimo je li točna? Želite nas upozoriti na netočnu ili manipulativnu izjavu političara? Imate prijedloge, pohvale ili kritike? Pišite nam na [email protected] ili nas kontaktirajte putem Twittera ili Facebooka.