Razotkriveno

Đumbir, limun i med su zdrave namirnice, ali ne liječe rak

Studije su ukazale na antitumorski potencijal gingerola. No, to ne znači da se pacijenti s karcinomom trebaju nadati da će im izliječiti rak
med
Foto:Pixabay

Nema toga što, sudeći po objavama na Facebooku, med, đumbir i limun ne liječe. U objavi koja od početka veljače cirkulira tom društvenom mrežom, kombinacija tih namirnica učinkovit je lijek za sve.

“Đumbir pripremljen na ovaj način sprječava rak, liječi artritis, smanjuje holesterol i šećer! (RECEPT)”, naslov je teksta objavljenog na portalu JednaIstina.info, a kojeg je prenijelo niz Facebook stranica koje zagovaraju alternativnu medicinu (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9).

Viralna objavu čini fotografija tekućine koja bi trebala biti magična kombinacija đumbira, meda i limuna, i ispod koje se u komentarima nalazi link na članak objavljen 2. veljače ove godine.

U spomenutom tekstu  stoji da ta kombinacija, osim stanja navedenih u samom naslovu, liječi i bolove u leđima i zglobovima. Glavni sastojak lijeka đumbir, tvrdi se, dobar je za cirkulaciju, sprječava prehladu, liječi kašalj, te poboljšava probavu i smanjuje osjećaj mučnine.

Potrebno je samo, navodi se u tekstu, prokuhati đumbir te dodati med i limun. Drugim riječima, napraviti čaj od đumbira.

“Pomoći će vam više od klasičnih lijekova”, navodi se u tekstu.

Poznati “lijek”

Medu i đumbiru, namirnicama čija konzumacija može blagotvorno djelovati na zdravlje, svako toliko na društvenim mrežama pripisuju se ljekovita svojstva.

U često viralnim objavama proglašava ih se lijekom za manje više sve, pa čak i one bolesti koje su zasad još neizlječive. Recepti se, pak, pojavljuju u različitim verzijama.

Kolege s fact-checking portala Raskrinkavanje iz BiH tako su nedavno pisali o receptu koji uključuje kombinaciju meda i đumbira, bez njegovog prethodnog kuhanja u vodi. Recept dolazi od “žene iz Bosne” koja je navedenim pripravkom izliječila rak, a u drugoj verziji priče – od Ante Krešića iz Čapljine.

Nešto ranije, u vrijeme kada je svijet pogodila pandemija bolesti Covid-19, internetom su također  kružili recepti pripravaka koji su sadržavali med i đumbir, i za koje se tada tvrdilo da su lijekovi za zarazu koronavirusom, ili da se njima ona može prevenirati. Takvim su se tvrdnjama još ranije bavili strani fact-checkeri (1, 2, 3).

Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter

Prijava

Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.

Potencijal namirnica

Đumbir ima dugu povijest korištenja u tradicionalnoj medicini koja ga preporuča za probleme s probavom, smanjenje mučnine, borbu protiv gripe.

Sastojak đumbira koji ga čini toliko ljekovitim je gingerol koji ima snažno protuupalno i antioksidativno djelovanje. Neka istraživanja sugeriraju kako bi đumbir mogao pomoći ljudima koji pate od mučnina povezanih s kemoterapijom, a može pomoći i kod mučnina u trudnoći. Iako se smatra sigurnim, trudnice bi se trebale savjetovati s liječnikom prije konzumacije većih količina (1, 2).

Neka istraživanja sugeriraju i kako može pomoći i kod mršavljenja, iako se korisnost đumbira u tu svrhu pokazala većom u studijama sa životinjama nego u studijama s ljudima. Đumbir također može povoljno djelovati i na ljude koji pate od osteoartritisa, a može pomoći i sniziti šećer  krvi. Koristan je i kod menstrualnih tegoba, a može pomoći i sniziti razinu kolesterola (1, 2, 3, 4).

Određene studije jesu ukazale na antitumorski potencijal gingerola, međutim, to ne znači da bi se pacijenti s karcinomom trebali ponadati da će im konzumacija đumbira izliječiti rak (1, 2, 3).

Ista je situacija i s medom namirnicom koja se prvenstveno sastoji od šećera, biljnih spojeva nekoliko vitamina i minerala te sadrži brojne antioksidanse, uključujući fenolne kiseline i flavonoide, koji mogu djelovati dobro na zdravlje.

Med može pomoći u reguliranju razine šećera u krvi te snižavanju krvnog tlaka. Takvi su učinci potvrđeni u nekoliko studija, iako je potrebno provesti daljnja istraživanja kako bi se razumio učinak meda na zdravlje srca. Med se, zbog svojih protuupalnih i antibakterijskih svojstava,  kroz povijest koristio za liječenje rana i opeklina te nekih drugih kožnih stanja. Također može pomoći u suzbijanju kašlja kod djece, iako se on ne bi trebao davati djeci mlađoj od godinu dana zbog rizika od botulizma (1, 2, 3)

I treća namirnica iz viralnog recepta, limun, bogata je hranjivim tvarima koje mogu pomoći u kontroli težine te u održavanju zdravlja srca i probavnog sustava. Određene su studije pokazale da limun može smanjiti ukupnu razinu kolesterola u krvi, a studije na životinjama pokazale su kako ekstrakt limuna i njegovi spojevi mogu potaknuti gubitak težine, iako učinci kod ljudi nisu utvrđeni (1, 2, 3, 4).

Isto tako, iako je u brojnim studijama utvrđen antitumorski potencijal u određenim spojevima limuna, nijedna od tih studija ne može služiti kao dokaz da sama konzumacija limuna liječi rak (1, 2, 3).

Znanstvenu studiju koja bi potvrdila da kombinacija ovih triju namirnica liječi sve navedene bolesti nismo uspjeli naći. Kako navodi portal Raskrinkavanje, jedna druga studija, ona iz 2014. godine, utvrdila je da bi kombinacija tzv. gelam meda i đumbira s kemoterapijskim lijekom 5-FU mogla poboljšati njegov efekt na smanjenje rasta stanica raka debelog crijeva. Isti je tim znanstvenika naredne godine objavio drugu studiju čiji rezultati sugeriraju da bi ta kombinacija mogla poslužiti kao alternativna ili komplementarna terapija za rak debelog crijeva.

Ipak, riječ je o studijama koje su provedene, in vitro, odnosno nisu provedene na ljudima, stoga se njihovi zaključci ne mogu primjenjivati na ljude.

Nema lijeka za rak

Faktograf se redovito bavi dezinformacijama u kojima se određenu namirnicu proglašava lijekom za rak.

Podsjetimo, nijedna od tih namirnica nije dokazani lijek protiv karcinoma, niti može zamijeniti konvencionalnu terapiju koja uključuje operaciju, radioterapiju, kemoterapiju, imunoterapiju itd. Takve se tvrdnje uglavnom temelje na antitumorskom potencijalu određenih sastojaka tih namirnica koji je utvrđen u znanstvenim studijama.  U velikom broju takvih studija često se ističe kako je potrebno napraviti daljnja istraživanja kako bi se utvrdile mogućnosti određene namirnice u borbi protiv raka.

Zaključno, iako đumbir, med i limun jesu zdrave namirnice koje mogu generalno poboljšati zdravstvenu sliku, netočno je tvrditi da one liječe rak, dok one objave u kojima se navodi da sprječavaju rak označavamo da im nedostaje kontekst.

Facebook
Threads

Uočili ste objavu na društvenim mrežama i želite da provjerimo je li točna? Želite nas upozoriti na netočnu ili manipulativnu izjavu političara? Imate prijedloge, pohvale ili kritike? Pišite nam na [email protected] ili nas kontaktirajte putem Twittera ili Facebooka.