“Slavoluk pobjede u Parizu, znamenitost na kojoj se nalazi Grobnica neznanog vojnika, prekriven je ogromnom dugom kao i trans obojenim kvadratom i ogromnim oblakom s riječima “Marche Des Fiertes”, stoji u statusu na profilu Živčana Žirafa uz snimku iz Pariza (arhivirano ovdje).
No, to nije stvarna scena iz Pariza već je instalacija na Slavoluku pobjede napravljena računalnim programima, što je za AP fact-check potvrdio autor snimke.
Snimka u statusu prikazuje veliku instalaciju duge omotanu oko Slavoluka pobjede u Parizu. Video je prvi puta objavljen 1. lipnja na Instagram profilu Iana Padghama, koji se opisuje kao video umjetnik.
Dok snimka zaista izgleda realistično, i mnogi bi mogli pomisliti da se ne radi o montaži, Padgham je rekao AP-u da je snimio spomenik iz taxija, a kasnije je instalaciju s dugom dodao koristeći programe kao što je Adobe After Effects i Cinema 4D.
Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter
Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.
“Namjera je bila poslati pozitivnu poruku potpore kao saveznik koji voli zajednicu”, kazao je 41-godišnjak rođen u američkoj saveznoj državi Kaliforniji koji sada živi u Francuskoj.
No, i njega je začudilo što je snimka izazvala gomilu homofobnih komentara i dezinformacija, a u nekima od njih se netočno tvrdilo da je snimka stvarna. “Problem kod društvenih mreža je da se izgubi kontrola nad porukom kada neki video postane viralan”, rekao je Padham.
Zaključno, autor je snimio pariški Slavoluk pobjede, a potom je računalnim programima na njega dodao instalaciju duge.