Razotkriveno

Za požar u Segetu osumnjičen je 35-godišnji hrvatski državljanin

U statusu na Facebooku se neosnovano tvrdi da mediji detaljno pišu o ubojici iz Daruvara, dok skrivaju istinu o potpaljivaču požara u Segetu.
Foto: HINA/ Hrvatska vatrogasna zajednica/ tm

“Odmah je objavljeno da je ubojica iz Daruvara hrvatski branitelj dok mediji još nisu objavili da je piroman iz Segeta četnik”, tekst je statusa (arhivirano ovdje) koji je hrvatski korisnik Facebooka objavio 22. srpnja.

Viralni status je u dva dana prikupio 67 komentara, 150 dijeljenja i 189 ostalih reakcija.

Ubojica iz Daruvara je umirovljeni vojni policajac

U statusu se točno navodi da su mnogi hrvatski mediji nakon masovnog ubojstva u Domu za starije i nemoćne osobe u Daruvaru objavili da je ubojica Krešimir Pahoki hrvatski branitelj iz Domovinskog rata (1, 2, 3, 4). Uz to, objavljena je i informacija da je Pahoki, koji je u Domu za starije ubio svoju majku i još pet osoba, umirovljeni vojni policajac, što znači da je do mirovine bio zaposlen u Ministarstvu obrane.

Pahokiju je danas na Županijskom sudu u Bjelovaru određen jednomjesečni istražni zatvor. DORH ga je prijavio zbog sumnje u počinjenje jedanaest kaznenih djela protiv života i tijela.

“Postoji osnovana sumnja da je okrivljenik 22. srpnja 2024., počinio jedno kazneno djelo teškog ubojstva ženske osobe iz članka 111.a stavka 1. KZ/11; četiri kaznena djela teškog ubojstva iz članka 111. točke 2. KZ/11; jedno kazneno djelo ubojstva iz članka 110. KZ/11; tri kaznena djela teškog ubojstva u pokušaju iz članka 111. točke 1. u vezi članka 34. stavka 1. KZ/11 i dva kaznena djela ubojstva u pokušaju iz članaka 110. u vezi članka 34. stavka 1. KZ/11.”, navelo je u priopćenju jučer Županijsko državno odvjetništvo u Bjelovaru.

PU bjelovarsko-bilogorska je u svojem jučerašnjem priopćenju detaljnije objasnila za što je prijavljen Pahoki: “Osnovano se sumnja da je osumnjičeni 51-godišnjak jučer, 22. srpnja, ušao u prostor ustanove za smještaj starijih i nemoćnih osoba u Daruvaru gdje je u namjeri da liši života više osoba pucao iz vatrenog oružja čime je počinio 11 kaznenih djela: jedno kazneno djelo teškog ubojstva ženske osobe, četiri kaznena djela teškog ubojstva, jedno kazneno djelo ubojstva, tri kaznena djela teškog ubojstva u pokušaju i dva kaznena djela ubojstva u pokušaju”.

Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter

Prijava

Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.

Medved: “Neodgovorno je dovoditi u vezu status hrvatskog branitelja s počinjenjem kaznenog djela”

Činjenicu da se u medijskim izvještajima navodi da je Pahoki hrvatski branitelj, odnosno umirovljeni vojni policajac, u svojem reagiranju problematizirao je i Mladen Pavković, predsjednik udruge hrvatskih branitelja Domovinskog rata ’91. (UHBDR91.). Pavković je naveo kako su točne informacije da je ubojica bio hrvatski branitelj, odnosno umirovljeni vojni policajac, no naveo je da spominjanjem te informacije “neki zlonamjerno žele i nastoje sjenku ovog stravičnog zločina prebaciti i na hrvatske branitelje” te dodao da je u daruvarskom slučaju “riječ o manijaku i zločincu, s kojim hrvatski branitelji hrvatskog obrambenog Domovinskog rata nemaju baš ništa”.

Također, danas je i ministar branitelja Tomo Medved kazao da je “neodgovorno dovoditi u vezu status hrvatskog branitelja” Pahokija s počinjenjem kaznenog djela.

Iz svega navedenog, jasno je da je točna informacija da je ubojica iz Daruvara bivši hrvatski branitelj i umirovljeni vojni policajac, a točno je i da su mediji o tome izvještavali.

Za požar u Segetu osumnjičen je 35-godišnji hrvatski državljanin

S druge strane, u statusu se navodi da mediji ne pišu da je “piroman iz Segeta četnik”. Podsjetimo, splitska policija se u subotu u priopćenju pohvalila da je pronašla osobu koja se dovodi u vezu s potpaljivanjem požara prošlog četvrtka u Segetu Donjem. U ponedjeljak je Općinsko državno odvjetništvo u Splitu izvijestilo da je sudac istrage odredio istražni zatvor 35-godišnjem hrvatskom državljaninu kojega su prijavili za taj požar.

“Postoji osnovana sumnja da je osumnjičeni 35-godišnjak 18. srpnja 2024., u Seget Vranjicu, upaljačem zapalio suhu travu na dva mjesta u borovoj šumi, u blizini apartmanskog naselja i hotela, i tako izazvao požar koji se proširio i zahvatio osam hektara borove šume. Osnovano se sumnja da je postupao u nakani izazivanja požara svjestan kako time može neposredno ugroziti živote i zdravlje gostiju i osoblja navedenih objekata te druge osobe koje su tu bile, kao i navedene objekte i imovinu. U smještajnim jedinicama apartmanskog naselja i hotela u tom je trenutku boravilo oko 2500 gostiju dok je u smještajnim jedinicama auto kampa boravilo oko 1900 gostiju”, naveli su iz Općinskog državno odvjetništva u Splitu.

Iz tog se priopćenja može zaključiti da je za potpaljivanje požara osumnjičen 35-godišnji hrvatski državljanin. Slobodna Dalmacija je u nedjelju napisala da se radi o “Ivici V. iz sela Ljubitovice u općini Seget, koji je svojedobno prije desetak godina također bio pod kaznenim postupkom zbog sličnog (ne)djela”. Dalmatinski portal je istoga dana otkrio da je 35-godišnjak već bio u zatvoru zbog paljevine 2013. godine.

“Prije ispitivanja pregledala ga je psihijatrica koja je utvrdila da je djelo počinio bitno smanjeno ubrojiv. Smatra da postoji opasnost da bi mogao ponovno zapaliti. Još nije postavljena dijagnoza piromanije, premda sve upućuje na to. Djelo je osumnjičeni priznao. Nije znao objasniti zašto je potpalio vatru na dva mjesta. Bio je tu još neko vrijeme i gledao kako vatra guta šumu. Sada mu je žao. Kaje se i tvrdi da više neće paliti. Psihijatrica je utvrdila i kako osumnjičeni ima problem s alkoholom”, pisao je u nedjelju Dalmatinski portal.

Tko su četnici?

Naravno, iz objavljenih službenih priopćenja hrvatskih institucija i navedenih medijskih izvještaja ne može se zaključiti je li 35-godišnjak osumnjičen za potpaljivanje požara u Segetu “četnik”.

Prema Hrvatskoj enciklopediji četnici su članovi srpske vojne organizacije s izrazitim nacionalističkim šovinističkim velikosrpskim ciljem, a vođa im je četovođa ili vojvoda. Naziv se prvi puta pojavio u drugoj polovici 19. stoljeća u Makedoniji za borce protiv osmanske vlasti. U Prvoj Jugoslaviji isticao se njihov velikosrpski program i odanost dinastiji Karađorđevića, dok su se u Drugom svjetskom ratu zalagali za uspostavu Velike Srbije i surađivali s fašističkim okupatorima.

“Četnička ideologija naglo oživljava u Srbiji 1980-ih, osobito nakon dolaska na čelo Srbije Slobodana Miloševića 1987., a nakon raspada SFRJ tu ideologiju otvoreno zastupa Radikalna stranka Vojislava Šešelja. U agresiji na Hrvatsku i BiH JNA i paravojne srpske jedinice nisu prikrivale svoj četnički program osvajanja tuđih teritorija i etničkog čišćenja”, navodi se u Hrvatskoj enciklopediji.

S druge strane, hrvatska nacionalistička desnica nakon rata 1990-ih godina pojam “četnici” često koristi vrlo široko, često kao uvredu – od toga da se četnicima nazivaju pripadnici paravojnih postrojbi iz rata, preko navoda da su to svi koji su na srpskoj strani sudjelovali u ratu pa do tumačenja da su svi pripadnici srpskog naroda “četnici”.

S obzirom na to da termin “četništvo” danas primarno označava ekstremističku ideološku poziciju, nemoguće je sa sigurnošću utvrditi je li muškarac koji je potpalio vatru u Segetu četnik. Koliko je poznato, kao takav se nije deklarirao. Ono što je moguće potvrditi jest da se radi o hrvatskom državljaninu starom 35-godina, što znači da se rodio netom uoči rata 1990-ih, a na kraju rata u Hrvatskoj još je bio dijete. Također, prema neslužbenim informacijama objavljenim u medijima, psihijatrica je nakon pregleda zaključila da je požar zapalio zbog smanjene ubrojivosti, tj. da se vjerojatno radi o slučaju piromanije. Motiv postavljanja požara, dakle, izgledno nije bio ideološki ekstremizam, nego mentalni poremećaj.

Zbog svega navedenog ocjenjujemo da statusu u kojem se izričito tvrdi da je muškarac optužen za potpaljivanje vatre “četnik” nedostaje kontekst. Prema dostupnim podacima, za takvu tvrdnju nema nikakvih dokaza.

Facebook
Threads

Uočili ste objavu na društvenim mrežama i želite da provjerimo je li točna? Želite nas upozoriti na netočnu ili manipulativnu izjavu političara? Imate prijedloge, pohvale ili kritike? Pišite nam na [email protected] ili nas kontaktirajte putem Twittera ili Facebooka.