Snimke eksplozije gejzira u američkom Nacionalnom parku Yellowstone obišle su društvene mreže. Snimili su ih posjetitelji koji su 23. srpnja 2024. godine obilazili geotermalno područje Biscuit Basin. Iako su snimke izgledale dramatično, prema službenim informacijama, nije bilo ozlijeđenih, a nije ni riječ o prvi put zabilježenoj pojavi. Unatoč tome, internetom su kružile drugačije informacije.
“Neobično velika erupcija gejzira u Biscuit Basin-u u Nacionalnom parku Yellowstone, Wyoming, gdje se nalazi jedan od najvećih svjetskih supervulkana.
Supervulkan Yellowstone je toliko velik da ako bi eruptirao, istog trenutka ubio približno 90.000 ljudi i pokrio 2/3 kontinentalnog dijela Sjedinjenih Država vulkanskim pepelom, što bi dovelo do ‘vulkanske zime’ nalik apokalipsi”, sadržaj je posta na Facebooku objavljenog 23. srpnja 2024. godine (arhiviran ovdje).
U post je umetnut video koji su snimili posjetitelji tijekom i nakon eksplozije, a prikazuje kako turisti panično bježe od dima i letećih komadića zemlje i kamenja. Uz to je podijeljen i grafički prikaz predviđenog širenja pepela nakon potencijalne “supererupcije” Yellowstonea.
Eksplozija nije uzrokovana vulkanskom aktivnošću
Nacionalni park Yellowstone sadrži velik broj vrućih izvora, gejzira i fumarola. Ondje se nalazi više od 10 tisuća hidrotermalnih oblika, od kojih su više od 500 gejziri.
To je jedno od nekoliko desetaka vulkanskih područja na zemlji sposobnih za “supererupcije” koje izbacuju više od tisuću kubičnih kilometara pepela i krhotina. U posljednjih 2.1 milijuna godina proizveo je tri “supererupcije”, a posljednja velika vulkanska aktivnost u Yellowstoneu dogodila se prije otprilike 70 000 godina.
“Iako je najgori scenarij za ogromnu erupciju Yellowstonea doista loš i mogao bi imati globalne implikacije, većina prošlih erupcija u Yellowstoneu nije bila vrlo eksplozivna. Od posljednjih 50-ak erupcija, gotovo sve su bili jednostavni tokovi lave. Da se oni dogode sutra ili sljedeće godine, imali bi minimalan izravan učinak izvan Nacionalnog parka Yellowstone”, navodi Geološki institut SAD-a (USGS), najveća nacionalna agencija koja analizira i prati stanje prirodnih resursa.
USGS navodi kako je uz tok lave “najvjerojatniji eksplozivni događaj koji će se dogoditi u Yellowstoneu” zapravo hidrotermalna eksplozija (erupcija gejzira koji baca kamenje). Upravo se to dogodilo nedavno.
Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter
Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.
Uprava nacionalnog parka izvijestila je da se 23. srpnja u Biscuit Basinu dogodila hidrotermalna eksplozija koja je “bila rezultat iznenadnog prelaska vode u paru u plitkom hidrotermalnom sustavu ispod Black Diamond Poola i nije uzrokovana vulkanskom aktivnošću”.
Naime, podzemna voda se pod visokim tlakom može zagrijati znatno iznad 100 stupnjeva Celzijevih. Na temperaturama do 250 stupnjeva brzo se pretvara u paru, pri čemu ekspandira njen volumen. Kako se obujam povećava, voda i para u podzemnoj komori nema kamo ići, dolazi do eksplozije i mlaz probija kroz tlo.
Iako su u tom trenutku bili prisutni i posjetitelji Yellowstonea, nema prijavljenih ozljeda. Eksplozija, koja je u visinu izbacila paru i krhotine, uništila je obližnju šetnicu.
Male hidrotermalne eksplozije događaju se svake godine
Hidrotermalne eksplozije su u pravilu vrlo male, a pojavljuju se u Nacionalnom parku Yellowstone svakih nekoliko godina i tvore krater promjera nekoliko metara. Prema USGS-u, male hidrotermalne eksplozije događaju se gotovo svake godine negdje u Nacionalnom parku Yellowstone, a svakih nekoliko tisuća godina mogu se pojaviti i velike.
U travnju ove godine mala hidrotermalna eksplozija zabilježena na području nacionalnog parka, na lokaciji Norris Geyser Basin. Dogodila se u razdoblju kad je većina nacionalnog parka bila zatvorena za posjetitelje, a bila je i premala da bi izbacila krhotine na neku veću udaljenost.
Michael Poland, znanstvenik pri USGS-ovoj promatračnici vulkana Yellowstone, rekao je za portal Lead Stories da posljednja eksplozija nije znak potencijalne vulkanske aktivnosti te da su ju uzrokovale promjene u “vodovodnom sustavu”.
“Da je to bilo potaknuto promjenama u magmatskom sustavu, vidjeli bismo daleko drugačije oblike aktivnosti: brojne potrese (uključujući one koji se osjećaju), dramatične deformacije tla, promjene u toplinskim i plinskim emisijama i anomalnu hidrotermalnu aktivnost daleko veću od ovoga. Očito se ništa od toga nije dogodilo.
Točno je da ova erupcija nema nikakve veze s vulkanskom aktivnošću osim što magma koja se hladi kilometrima ispod površine osigurava toplinu potrebnu za održavanje Yellowstoneovih gejzira i toplih izvora. Ali promjene u plitkom sustavu tople vode neovisne su o bilo čemu što se događa na dubini. Promjene su također česte, jer to je vrlo dinamičan sustav”, pojasnio je Poland.
Dezinformacije o Yellowstoneu
Najčešća zabluda o Yellowstoneu je, tvrde znanstvenici, da se bliži vrijeme ogromne erupcije. Ali vulkani ne funkcioniraju tako. Kako je objasnio Poland za znanstveni magazin Eos, oni “eruptiraju kada postoji dovoljna količina eruptivne magme u podzemlju i dovoljan pritisak da se ta magma izvuče na površinu, a trenutno ni jednog ni drugog nema u Yellowstoneu”. Objasnio je također kako taj proces traje i da bi ga se uz pomoć mjerenja moglo uočiti, što znači da bi se za tako veliku erupciju moglo znati godinama unaprijed.
No, društvenim mrežama već neko vrijeme šire se raznorazne dezinformacije o vulkanima u Yellowstoneu. Primjerice, prošlog se mjeseca širila fotografija za koju se tvrdilo da prikazuje lavu kako izbija iz gejzira u tom nacionalnom parku. Portal USA Today otkrio je da je riječ o screenshotu iz više godina starog videa koji prikazuje vulkansku aktivnost na Havajima.
Početkom godine širile su se vijesti o sto potresa koji su “upravo pogodili” Yellowstone, uz objašnjenje da takvi potresi mogu dovesti do “erupcije”. Tvrdilo se da su o tome izvijestila dvojica američkih novinara, no Lead Stories je izvijestio kako nema dokaza da je ijedan od njih objavio takvu informaciju.
Isti je portal 2022. godine provjeravao tvrdnju da se vulkan u Yellowstoneu “budi” i da je određeni seizmički ili vulkanski događaj “napuknuo Zemlju”. “Iako je takav događaj moguć tijekom sljedećih tisuća do milijuna godina, stručnjaci tvrde da je vrlo malo vjerojatan, osobito tijekom sljedećih nekoliko stoljeća. Usred pisanja ovog teksta, stručnjaci nisu otkrili nikakve znakove aktivnosti koji upućuju na neposrednu prijetnju. Umjesto toga, najvjerojatnija vrsta erupcije u bliskoj budućnosti bila bi ili velika hidrotermalna eksplozija ili manji, stalni tok lave poput onih viđenih na Havajima”, zaključio je Lead Stories.
Teorije zavjere o Yellowstoneu uvukle su se i u rusko dezinformacijsko polje, a širi ih državni vrh. Šef ruskog Vijeća sigurnosti, Nikolaj Patrušev, tvrdio je da Yellowstone pokazuje sve više vulkanske aktivnosti te da će se to odraziti i na situaciju u njegovoj zemlji. On, pri tome, tvrdi da Sjedinjene Američke Države žele poraz Rusije u ratu koji vodi u Ukrajini jer se Amerikanci boje erupcije supervulkana Yellowstone zbog čega bi se pokušali preseliti u istočnu Europu i Sibir.
Što se tiče tvrdnje koju u ovom analiziramo, iako ne znamo odakle točno potječe i koji su interesi njenih širitelja, zaključujemo da je netočna. U Yellowstoneu se nedavno dogodila hidrotermalna eksplozija, koja nije bila ni neobična ni velika.