Razotkriveno

Snimka vandaliziranje križa u Engleskoj stara je četiri godine, a počinitelj je odmah uhićen

Suprotno navodima komentatora na Facebooku, mladić nije bio zaposlenik NASA-e i policija ga je ubrzo uhitila.
Foto: HENRY NICHOLLS / AFP

Na korisničkom Facebook profilu 23. listopada objavljen je video koji prikazuje muškarca kako ruši križ na crkvi.

Korisnik koji je objavio video, bez pojašnjenja bilo kakvog konteksta, u opisu je napisao: “Jutarnja tjelovježba u Velikoj Britaniji“. Video je pregledan preko 190 tisuća puta, komentiran je preko osam stotina puta i podijeljen 150 puta (arhivirano ovdje).

Dio komentatora snimku je iskoristio kako bi tvrdio da je taj slučaj primjer da britanska policija ne radi svoj posao kada se radi o prekršajima potaknutima vjerskom mržnjom. “Nema policije, nema nikog. Da ga šutne u jaja. E, to ti je neka EU”, napisala je jedna komentatorica. Slična teorija se širila ranije ove godine i na engleskom govornom području. Tada se tvrdilo da policija ne reagira dok se vandaliziraju kršćanske crkve, dok reagiraju na vandaliziranje muslimanskih džamija. Drugi dio komentatora je na temelju natpisa na majici netočno zaključio da je mladić koji vandalizira križ zapravo zaposlenik američke svemirske agencije NASA-e, dok je dio komentatora tu snimku čak povezao s viješću o smrti Albanca koji je lomio križeve na Kosovu. Neki su dio krivnje za incident pripisali i bivšoj njemačkoj kancelarki Angeli Merkel zbog njezine politike otvorenih vrata migrantima.

Policija je mladića ubrzo uhitila

Statusu u kojem je samo, u pokušaju šale napisano da se radi o “pokušaju jutarnje tjelovježbe u Velikoj Britaniji”, nedostaje kontekst o snimci staroj četiri godine. Video iz statusa snimljen je 18. listopada 2020. godine u istočnom Londonu. Suprotno navodima iz komentara, vandala koji je rušio križ na baptističkoj crkvi u Chadwell Heathu policija je ubrzo uhitila. Mladić je identificiran kao devetnaestogodišnji Yussef Alwali iz Basildona (arhivirano ovdje i ovdje).

Neposredno nakon incidenta, društvenim mrežama proširila se poruka koju je poslao svećenik oštećene baptističke crkve. “Da, križ je bio vandaliziran. Međutim, kada sam ga uhvatio, vrlo brzo je postalo očito da čovjek nije mentalno zdrav. Vratili smo križ, nije ozlijedio ni sebe ni nikoga drugoga, lako je mogao pasti s krova, što ne bi bilo dobro. Policija je brzo reagirala i odvela ga u pritvor, gdje će ga profesionalno procijeniti i, nadamo se, pružiti mu potrebnu pomoć. Bilo je frustrirajuće vidjeti crkvu vandaliziranu, ali materijalne stvari se lako popravljaju. Da je izgubio život, to bi bilo tragično”, stoji u poruci koja se pripisuje svećeniku oštećene crkve Jamesu Thomasu Chadwellu.

Novinarima Daily Maila o incidentu je govorio očevidac, vlasnik lokalnog kafića (arhivirano ovdje i ovdje): “Prvi put sam ga vidio kad sam otvarao oko 8 sati ujutro. Sjedio je na pločniku, ljuljajući glavu naprijed-nazad. Bilo je očito da ima problema s mentalnim zdravljem. Mislim da nije bio iz susjedstva, jer ga nikad prije nisam vidio. Čini mi se da bi mogao biti Alžirac ili Marokanac. Nestao je na neko vrijeme nakon što sam ga prvi put vidio, ali onda se, sljedeće čega se sjećam, popeo na crkvu i vikao nasumične uvrede. Bio je vrlo ljut i počeo je oštećivati križ. Vikao je o religiji, ali iskreno, nije u tome bilo puno smisla”.

Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter

Prijava

Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.

Mladić je završio na sudu

Nakon uhićenja, počinitelj je najprije izveden pred lokalni sud u Barkingsideu, pri čemu je tužiteljstvo upozorilo na “zabrinutosti u vezi optuženika” i moguću “dodatnu istragu”. Slučaj je prebačen na Kraljevski sud u Snaresbrooku, počinitelj je zadržan u pritvoru i optužen za religijski motiviran prekršaj. Internetskom pretragom nije moguće naći kakvu presudu je na tom sudu dobio Yussef Alwali.

Video snimljen u listopadu 2020. godine u više je navrata objavljivan u godinama koje su slijedile, uglavnom s agendom raspirivanja mržnje prema migrantima, o čemu su pisali faktčekeri portala Logically Facts.

Zaključno, statusu objavljenom 23. listopada, uz koji je stavljena snimka vandaliziranja križa, nedostaje kontekst. Snimka je nastala 18. listopada 2020. godine u istočnom Londonu, a na njoj se vidi devetnaestogodišnji Yussef Alwali iz Basildona kako vandalizira križ na baptističkoj crkvi. Mladić je ubrzo uhićen te je završio na sudu.
Facebook
Threads

Uočili ste objavu na društvenim mrežama i želite da provjerimo je li točna? Želite nas upozoriti na netočnu ili manipulativnu izjavu političara? Imate prijedloge, pohvale ili kritike? Pišite nam na [email protected] ili nas kontaktirajte putem Twittera ili Facebooka.