Informacije o “sumnjivim ljudima”, maskiranim muškarcima u kombijima i stranim radnicima koji uhode djecu po parkovima i javnim površinama s vremena na vrijeme prošire se grupama na Facebooku. Tako se u Facebook grupi “Markuševec u srcu” 11. studenog pojavilo “upozorenje” korisnice (arhivirano ovdje i ovdje) koja tvrdi da je osobno doživjela i prijavila sumnju u pokušaj otmice u tom naselju te upozorava sve roditelje da pripaze na svoju djecu. U objavi stoji sljedeće:
❗ UPOZORENJE ‼️
Čuvajte djecu kad idu iz škole.
Mi smo nažalost osobno doživjeli i prijavili sumnju na “pokušaj otmice” večeras na Slanovečkoj cesti u 18h.
Sve je prijavljeno policiji i sutra ću ići u školu (OŠ Granešina) da se obavjeste ostali roditelji.
Radi se o crnom kombiju, sa naljepnicama peseka.
Pratili su djete od autobusne stanice brzinom hoda. Na zavoju se uspijela sakriti u žbunje, dvojica maskiranih muškaraca su izašla i pretraživali su teren. Sreća je mrak i nisu je našli, produžili su prema Medvedskom bregu, djete je dotrčalo onda doma. Sve je prijavljeno, Zapisnik se nalazi u pp Dubrava.
To se desilo 300m već do kuće! Imala je sreću! Još drscem…
Vreba se djeca svih uzrasta, u vrijeme i na putu iz škole. Organizirajte prikup djece ako možete ili savjetujte djecu da idu u skupinama.
Policija: Navodi na društvenim mrežama nisu utemeljeni
S obzirom na to da se upozorenje Facebook korisnice strelovito proširio društvenim mrežama (157 dijeljenja, 49 komentara i 99 ostalih reakcija), zagrebačka policija oglasila se priopćenjem. Kako navode, policija je odmah nakon prijave građanke izašla na teren i provela izvide.
“Obavljenim provjerama, obilaskom uže i šire zone mjesta iz dojave, policijski službenici nisu uočili sumnjivo vozilo te svojom prisutnošću pridonijeli su osjećaju sigurnosti nakon informacije koja se proširila društvenim mrežama. Također, obavljeni su razgovori, pregledan je video nadzor koji pokriva lokacije za koju je dijete navelo, no takvo vozilo nije zamijećeno na snimci”, poručuju iz policije.
Napominju da se svaka takva prijava građana uvijek detaljno provjerava, ali da se navodi zabrinute građanke na Facebooku nisu pokazali utemeljenima. Nisu potvrđeni ni navodi o počinjenju kaznenog djela ili prekršaja na štetu djeteta. Ističu i kako se prijave zabrinutih roditelja uvijek provjeravaju, ali da u proteklih na području Grada Zagreba nije zabilježen slučaj pokušaja otmice ili otmice djeteta.
Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter
Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.
Neutemeljeno širenje panike opetovano se ponavlja
Faktograf je o ovakvim i sličnim slučajevima pisao u više navrata. 2019. društvenim mrežama, a potom i pojedinim portalima pojavila se informacija da “dva muškarca u Zagrebu namamljuju djecu slatkišima”, no policijska istraga je pokazala da se takvo što nije dogodilo. U veljači 2022. proširila se pak informacija o pokušaju otmice djeteta u zagrebačkom naselju Borovje. I u tom slučaju policija je, nakon dodatnih izvida, utvrdila da za takvo što nema dokaza.
Također, krajem listopada prošle godine u nekoliko gradova središnje Hrvatske zavladala je panika zbog objava da netko slatkišima mami djecu u automobile i kombije.
“Ni na koji način nije se potvrdila sumnja da su djeca bila napadnuta ili da je došlo do pokušaja otmice djece”, naveli su tada u odgovoru N1 televiziji iz Policijske uprave koprivničko-križevačke. Istaknuli su kako kriminalističkim istraživanjem nije utvrđeno niti jedno kazneno djelo niti protupravno ponašanje na štetu djece”.
U travnju ove godine proširila se informacija da u parku u novozagrebačkom naselju Travno strani radnik neovlašteno fotografirao i snimao djecu, navodeći da je zbog svega intervenirala policija. Zagrebačka policija je, na dojavu građana, zaista izašla na teren. No, utvrđeno je da strani radnik ima valjanu dozvolu za boravak i rad u Hrvatskoj, kao i da nije počinio prekršaje odnosno kaznena djela koja mu se stavljaju na teret.
Dezinformacija o otmičarima djece koji kruže kombijem s pripadajućom fotografijom kombija proširila se našim govornim područjem u srpnju ove godine, a objavljena je čak i fotografija navodnog otmičara, uz opis na srpskom jeziku. Faktograf je kontaktirao Ministarstvo unutarnjih poslova Hrvatske i Srbije i dok iz srpskog MUP-a ni nakon podsjetnika odgovore na pitanja nismo dobili, iz hrvatskog MUP-a potvrdili su da nisu zabilježili potencijalne otmice djece na području Republike Hrvatske.
Savjeti policije zabrinutim roditeljima
Potaknuti brojnim slučajevima u kojima se lažno širi panika o navodnim otmicama i pokušajima otmice djece, zagrebačka policija u priopćenju je objavila i savjete roditeljima koji prijavljuju takve slučajeve. Ističu da prvenstveno nema potrebe objavljivati takve ili slične sadržaje o pokušaju otmice kombi vozilom na društvenim mrežama već da prvenstveno o tome treba obavijestiti policiju.
“Djecu treba upozoriti da budu oprezni i izbjegavaju razgovor s nepoznatim osobama ili da primaju bilo kakve poklone od njima nepoznatih osoba (čokolada i slično), kao niti ponuđeni prijevoz do ulice u kojoj žive i slično.
Međutim, djecu nije dobro zastrašivati s ‘čudnim ljudima’ i kombi vozilima jer će dijete prilikom hodanja ulicom stalno imati to na umu te bilo kakvo uočavanje kombi vozila i ‘čudnih ljudi’, doživjeti kao stvarnu opasnost za svoj život, iako realno opasnosti nema, što će ih dodatno traumatizirati i stvoriti strah od takvih vozila i ljudi te u konačnici može negativno utjecati na njih”, savjetuju iz policije.
Dodaju i da djecu treba poučiti da su policajke i policajci njihovi prijatelji i da se uvijek bez ikakvog straha mogu njima obratiti na ulici za bilo kakvu pomoć.
Zaključno, informacija o pokušaju otmice djeteta i o crnom kombiju koji ima naljepnice pasa s kojim otmičari vrebaju djecu u zagrebačkom naselju Markuševec pokazala se neutemeljenom. Naime, nakon detaljnije provjere policije i provjere nadzornih kamera nije utvrđeno da je počinjeno kazneno djelo ili prekršaj na štetu djeteta. Iz policije poručuju da slučaj pokušaja otmice ili otmice djeteta u Zagrebu nije zabilježen unazad proteklih nekoliko godina.