Na privatnom Facebook profilu hrvatskog korisnika 19. studenog objavljena je kratka snimka (arhivirana ovdje) koja prikazuje mladića koji u dvorištu zgrade bježi od petorice uniformiranih muškaraca. Na snimci je navedeno:
“Pokušaj mobilizacije muškarca koji živi sa Ukrajinkom, Kijev – Ukrajina” te se dodaje da se radi o “Zagrepčaninu u mobilizaciji”.
No, video iz statusa nije snimljen u glavnom ukrajinskom gradu Kijevu i nema nikakve veze sa mobilizacijom za rat, a na njemu se ni ne nalazi “Zagrepčanin koji živi s Ukrajinkom”.
Snimka nastala 2020. u ruskom gradu Sočiju
Obrnutom pretragom kadrova iz videa podijeljenog na Facebook profilu došli smo do konteksta snimke. Prvi je puta objavljena u svibnju 2020. godine tijekom pandemije koronavirusa, a snimljena je u ruskom gradu Sočiju.
Kako je tada u pisao ruski portal 360.ru, radi se o muškarcu koji je neovlašteno izašao iz dvotjedne karantene u opservatoriju u Sočiju, nakon čega su ga vojnici ruske Nacionalne garde neuspješno pokušavali uloviti, a potom se muškarac vratio u zgradu.
Supruga muškarca Tatiana (prezime nije objavljeno) objasnila je za portal 360.ru da su nakon preseljenja iz Moskve u Soči smješteni u dvotjednu karantenu u opservacijskom centru kako bi se utvrdilo da nisu zaraženim koronavirusom. Njezin suprug Pavel je izašao iz centra jer je čuo protupožarni alarm, nakon čega mu je prišao vojnik ruske Nacionale garde kako bi ga vratio u centar, što je muškarca preplašilo i počeo je bježati od vojnika, koji ga nisu mogli uhvatiti.
Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter
Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.
Na snimci se vidi dvorište hotela u Sočiju
Ruski portal News.ru svjedočenje supruge “bjegunca” objavio je 18. svibnja 2020. godine, a iz naslovne fotografije teksta je jasno kako se radi o istoj snimci podijeljenoj na profilu hrvatskog korisnika. Isti portal je u drugom članku naveo da je muškarac sa snimke Pavel K. te da je za svoj bijeg kažnjen kaznom od 15 tisuća rublja. Navode i da se cijeli događaj dogodio u dvorištu hotela Barkhatnye sezony koji je tada privremeno bio pretvoren u opservatorij. Dvorište toga hotela, koje se vidi na snimci objavljenoj na Facebooku, može se vidjeti i na fotografiji na platformi Google Maps.
Naravno, u tekstovima ruskih medija ne spominju se informacija da se radi o “Zagrepčaninu koji živi sa Ukrajinkom”. Nigdje u tekstovima se ne navodi da je muškarac stranac, a iz svjedočenja njegove supruge da su se iz Moskve preselili u Soči, može se s vrlo velikom vjerojatnošću zaključiti da se radi o ruskim državljanima. Što se tiče navoda o mobilizaciji, treba napomenuti da je puna ruska agresija na Ukrajinu počela u veljači 2022. godine, što je više od 20 mjeseci nakon što je snimka u Sočiju nastala.
Zaključno, snimka objavljena na Facebook profilu ne prikazuje pokušaj mobilizacije Zagrepčanina u Kijevu već bijeg muškarca iz karantene u Sočiju tijekom pandemije koronavirusa u svibnju 2020. godine.