Uoči predsjedničkih izbora u SAD-u, koji su sad iza nas i na kojima je Donald Trump osvojio predsjednički mandat, korisnica Facebooka objavila je status (arhiviran ovdje) u kojem je napisala da vijest o ograđivanju Bijele kuće nema veze s predstojećim izborima, nego s činjenicom da “će biti dignuta u zrak”. Pritom je spomenula da je bivši američki predsjednik Barack Obama ondje organizirao tulume, a za jedan takav je naručio hot dogova u vrijednosti od 65.000 dolara.
U status je potom stavila link koji vodi na vijest o ograđivanju Bijele kuće uoči američkih predsjedničkih izbora uz napomenu da će ograda ostati do veljače 2025. Nakon linka još jednom ponavlja isti status koji je već napisala, ali na njemačkom jeziku. Objavu od 22. listopada 2024., koja je imala 65 reakcija, 18 dijeljenja i dva komentara, prenosimo u cijelosti:
“Bijela kuća potpuno ograđena: ma da, šatro zbog izbora
NE nego će
bijela kuća biti dignuta u zrak !!
Ispod b.kuće su se najveća zla nad djecom održavala. Za “Party” je Obama u bijelu kuću naručio ,hotdog, u vrijednosti od 65.000 dolara, mora da je ovo govance bio jako gladan (pogledaj za šta, ‘hd’ stoji)!!”
Zatvaranje područja oko Bijele kuće do završetka inauguracije
Oko Bijele kuće, službene rezidencije američkog predsjednika u Washingtonu, doista su tijekom listopada uoči predsjedničkih izbora 6. studenog, postavljene ograde. O tome TV kuća WSVN, čiji članak s prilogom prenosi korisnica Facebooka, vjerno prenosi informacije. National Park Service, američki ured koji vodi sve nacionalne parkove i dio je američkog Ministarstva unutarnjih poslova, objavio je na svojim stranicama 11. listopada 2024. sljedeće priopćenje:
“Služba za nacionalne parkove djelomično je zatvorila park Lafayette i šetnicu uz Bijelu kuću zbog javne sigurnosti uoči priprema i aktivnosti vezanih uz inauguraciju predsjednika. Prostor će ostati zatvoren do veljače 2025. Sjeverni dio parka Lafayette ostat će otvoren za posjetitelje i aktivnosti vezane uz Prvi amandman.
Zatvoreni dijelovi parka Lafayette i šetnica uz Bijelu kuću jamče sigurnost radnicima i posjetiteljima te olakšavaju dopremanje i slaganje teške mašinerije i građevinskog materijala. Građevinske aktivnosti uključuju postavljanje promatračnica, sigurnosnih barijera, privremenih konstrukcija te zvučnu i svjetlosnu opremu. Radnici će sve vratiti u stanje prije inauguracije nekoliko tjedana nakon završetka ceremonije.
Postavljanje konstrukcije za ceremoniju inauguracije obično počinje 1. studenog godinu prije inauguracije. Ponekad se prostori zatvaraju i ranije. Ove godine radovi su počeli 1. listopada kako bi se dobilo dodatno vrijeme za sigurnije okruženje. Privremeno zatvaranje je uobičajeno tijekom inauguracija i Služba za nacionalne parkove će redovno izvještavati javnost o zatvaranjima kroz znakove i najave”.
Iz toga se može zaključiti da se dio prostora oko Bijele kuće tradicionalno zatvara za javnost kako bi se pripremila pozornica za inauguraciju američkog predsjednika. Isto se događalo i prije ranijih inauguracija američkih predsjednika. Suprotno navodu korisnice, prostor oko Bijele kuće nije ograđen zbog navodne prijetnje “da će” ona “biti dignuta u zrak”.
Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter
Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.
Redovna vježba evakuacije Bijele kuće
Kao “dokaz” za svoju tvrdnju u komentarima je priložila link na vijest o redovnoj vježbi evakuacije Bijele kuće, a uz to je napisala:
“AKTUALNA VIJEST: U Washington; D.C. se trenutno provodi “TEST evakuacija” svih zgrada na Capitol Hill kako bi se u slučaju “naleta zrakoplova u zgradu” uvježbalo.!?
Okay, sad’ znate kako će bijela kućica i ostalo smeće u zrak prdnuti, “sve lijepo porushati što se porushati mora, pod krinkom terorističkog napada”… zato će sve ovo još malo potrajati jer ima više takvih “bijelih kućica” po svijetu gdje su se zla održavala….”
Međutim, o vježbi je izvijestila i policija na X-u, a zbog činjenice da su vježbe evakuacije uobičajena praksa u velikim institucijama, tvrtkama i zgradama općenito, nema razloga sumnjati u službeno objašnjenje. “VJEŽBA: U ponedjeljak, oko 10 sati, imat ćemo vježbu evakuacije. Rutinska vježba održava se u koordinaciji sa zakonodavnom vlasti. Očekujte povremena zatvaranja ulica koje uključuju Aveniju Constitution, Aveniju Independence i Ulicu D.” Dva sata kasnije u komentaru iste objave napisali su: “Vježba evakuacije upravo je završila. Hvala vam na strpljenju”, napisala je policija na X-u.
Stara teorija zavjere u novom ruhu
Nakon komentara o zatvaranju dijelova područja oko Bijele kuće korisnica spominje “zla nad djecom” koja su se odvijala ispod Bijele kuće kao i “party” koji je organizirao bivši američki predsjednik Barack Obama za koji je navodno naručio hot dogove u vrijednosti od 65.000 dolara, a potom poziva čitatelje da provjere što hot dog “zapravo znači”.
Ova tvrdnja o “zlu nad djecom” vuče korijene iz starije teorije zavjere “pizzagate”, piše USA Today. Radi se o nazivu za teoriju zavjere koja se proširila uoči američkih predsjedničkih izbora 2016. godine, a iz koje je kasnije nastala notorna QAnon zajednica, o čemu je Faktograf već pisao. Teorija kaže da je Hillary Clinton, u to vrijeme protukandidatkinja Donaldu Trumpu na predsjedničkim izborima u SAD-u, bila na čelu pedofilskog lanca i krijumčarenja djece čije je sjedište bilo u podrumu pizzerije Comet Ping Pong u Washingtonu. Zbog te teorije, koja se proširila društvenim mrežama, krajem 2016. godine 28-godišnji muškarac upao je u restoran i počeo pucati, uvjeren da je sve istina. Srećom, u pucnjavi nitko nije bio ozlijeđen.
Alex Jones, vlasnik stranice InfoWars, poznate po lažnim vijestima i teorijama zavjere, snimajući TV emisiju 1. kolovoza 2018. optužio je administraciju Baracka Obame za skrivanje kodnih naziva za djecu, prenosi USA Today. “To sam naučio iz “pizzagatea”. Imate priznanja i tisuće mailova o djeci koju će isporučiti za vaše zadovoljstvo, a FBI ima kodne nazive za seks s djecom. Govore o sočnim hot dogovima vrijednim 65.000 dolara: ‘Ovi su dobri. Jeo sam ih na Havajima, dovezli su ih avionom.’ To su muške prostitutke”, rekao je Jones.
Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter
Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.
U siječnju 2019. tadašnjeg predsjednika Donalda Trumpa kritizirali su jer je na svečanom primanju ekipe američkog nogometa Clemson Tigers u Bijeloj kući organizirana zakusku na kojoj su posluženi proizvodi McDonald’sa, Burger Kinga i drugih poznatih restorana brze hrane, piše Snopes. U obranu Trumpa stala je među ostalim stranica InfoWars koja je kritiku nazvala licemjernom jer je “bivši predsjednik Barack Obama jednom naručio hot dogove u vrijednosti od 65.000 dolara za privatnu zabavu”:
“Ljevica ismijava predsjednika Trumpa zbog ponude brze hrane nogometnom klubu, a emailovi koje je objavio WikiLeaks pokazuju da je bivši predsjednik Obama naručio iz Chicaga hot dogove vrijedne 65.000 dolara – koristeći sredstva poreznih obveznika – za privatnu zabavu 2009.”
Međutim, za tu tvrdnju nisu pružili nikakve dokaze. Ideja da je Barack Obama, dok je bio predsjednik, naručio količine hot doga za 65.000 dolara za privatnu zabavu proizašla je iz jednog maila objavljenog na stranici Wikileaks u listopadu 2012. Radi se o jednom od brojnih mailova privatne obavještajne tvrtke Stratfor. No, mail nije poslao tadašnji predsjednik Obama kao ni nijedan član njegove administracije, već je on od 14. svibnja 2009. kružio među zaposlenicima Stratfora.
Kako piše Snopes, šef sigurnosti Stratfora Fred Burton odgovorio je na jedan mail rečenicom: “Mislim da je Obama potrošio oko 65.000 dolara poreznih obveznika na dopremanje pizza i hot dogova iz Chicaga za nedavnu privatnu zabavu u Bijeloj kući”.
No, ovaj mail ne predstavlja nikakav dokaz da je Barack Obama doista naručio toliko hot dogova. Radilo se o pretpostavci, sumnji ili pokušaju humora u privatnoj prepisci o navodnom pretjeranom trošenju Obamine administracije. Moguće je da se u mailu jednostavno ističu netočne i neprovjerene informacije o zabavi povodom Super Bowla koju je organizirao predsjednik Obama u Bijeloj kući u veljači 2009. Tad su doista posluženi hot dogovi, pizza, sendviči od piletine, brownieji, sladoled, grickalice i slično, no Snopes ističe kako nisu pronašli dokaze ni izvještaje prema kojima je Obama potrošio 65.000 dolara na hot dogove ili da su dopremljeni iz Chicaga u Washington.
Nakon što se mail proširio društvenim mrežama, korisnici skloni teorijama zavjera počeli su u njemu otkrivati skrivene poruke. Tako su ponovno isplivala “kodna imena” u kojima su “pizza” i “hot dog” sinonim za pedofiliju pri čemu hot dog označava dječaka, a pizza djevojčicu.
Šefica odnosa s javnošću tvrtke Stratfor Emily Donahue prije četiri je godine za USA Today rekla da osoblje Stratfora ne istražuje slučajeve curenja mailova i drugih dokumenata objavljenih na Wikileaksu kao dio korporativne politike, te da ne može niti potvrditi niti negirati njihovu vjerodostojnost. Otkrila je i da su negativne posljedice od curenja maila za kompaniju bile toliko jake da su mijenjali poslovni model te se pridružili kompaniji RANE (Risk Assistance Network + Exchange) koja se bavi procjenom rizika.
Zaključno, korisnica Facebooka bez utemeljenja i dokaza tvrdi da se ograda oko Bijele kuće koristi da bi je netko "dignuo u zrak" dok se zapravo radi o uobičajenom sigurnosnom postupku uoči inauguracije američkog predsjednika. Osim toga, informacija da je bivši američki predsjednik Barack Obama jednom prilikom naručio hot dogove u vrijednosti od 65.000 dolara za privatnu zabavu u Bijeloj kući, nema temelja u stvarnosti te je proizašla iz jednog maila koji je kolao među zaposlenicima privatne informacijske tvrtke. Zbog svega navedenog ocjenjujemo da je status korisnice Facebooka djelomično netočan.