„Podsjećam ovaj narod i svoj grad, i mjere koje provodim… Najniži porezi na dohodak u Republici Hrvatskoj“, ustvrdio je Miro Bulj, saborski zastupnik Mosta tijekom rasprave o setu poreznih izmjena koje od iduće godine stupaju na snagu.
Dok je Bulj govorio, iz klupe mu je Dario Hrebak, saborski zastupnik HSLS-a dobacio: „Nisu najniži“.
„Dobro, jedan od najnižih poreza na dohodak od 18 posto“, zaključio je Bulj.
Od početka 2024. godine u Hrvatskoj je ukinut prirez, a umjesto njega gradovima i općinama dana je mogućnost samostalnog određivanja stopa poreza na dohodak kako bi nadomjestile prihode bez kojih su ostale ukidanjem prireza. Tako lokalne zajednice mogu odrediti nižu stopu poreza na dohodak u rasponu od 15 do 23,6 posto, a višu stopu u rasponu od 25 do 35,4 posto. Niža stopa se plaća na poreznu osnovicu do 50 400 eura, a na iznose više od tog plaća se viša stopa (1, 2, 3).
Pri određivanju stopa oporezivanja dohotka, pritom, općine i gradovi trebaju se rukovoditi propisanim kriterijima. Tako općine koje su do prošle godine imale prirez od 10 posto nižu stopu poreza na dohodak mogu odrediti u rasponu od 15 do 22 posto, a višu stopu u rasponu od 25 do 33 posto.
Gradovi s manje od 30 tisuća stanovnika i koji su imali prirez od 12 posto nižu stopu poreza mogu odrediti u rasponu od 15 do 22,4 posto, a višu stopu u rasponu od 24 do 33,6 posto.
Gradovi s više od 30 tisuća stanovnika i koji su imali prirez od 15 posto, nižu stopu oporezivanja dohotka mogu odrediti u rasponu od 15 do 23 posto, a višu u rasponu od 25 do 34,5 posto.
Grad Zagreb u kojem se plaćao prirez po najvišoj stopi od 18 posto, nižu stopu oporezivanja dohotka može odrediti u rasponu od 15 do 23,6 posto, a višu stopu u rasponu od 25 do 35,4 posto.
Točno je da se Sinj odlučio na nižu stopu oporezivanja dohotka od 18 posto, ali Sinj nije jedini grad koji primjenjuje tu stopu. Osim u Bjelovaru kojeg je spomenuo Hrebak, ta se niža stopa oporezivanja dohotka primjenjuje i u Samoboru te Svetoj Nedelji.
Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter
Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.
Međutim, ti se gradovi razlikuju kada je riječ o višoj stopi oporezivanja dohotka. Tako se u Sinju na poreznu osnovicu iznad 50 400 eura godišnje plaća porez po stopi od 30 posto, a to je viša stopa oporezivanja dohotka i u Samoboru.
S druge strane, u Bjelovaru je viša stopa za oporezivanje dohotka propisana u iznosu od 28 posto, koliko iznosi i u Svetoj Nedelji.
Niže stope od 18 posto propisale su općine. Tako, primjerice, u općinama Baška, Kapela, Molve, Punat, Severin, Stari Jankovci, Vrsi niža stopa poreza na dohodak iznosi 15 posto. Općina Baška Voda propisala je nižu stopu u iznosu od 17 posto, dok se po 18 posto niža stopa poreza na dohodak plaća u općinama Posedarje, Vrhovine i Severin.
Sinj, dakle, nije jedini grad s najnižom stopom oporezivanja dohotka jer jednaku stopu primjenjuju Bjelovar, Samobor i Sveta Nedjelja. Gradske vlasti Sinja mogle su, prema pravilima, odrediti još i nižu stopu oporezivanja od 15 posto, ali su se zadržale na 18 posto. Stope niže od 18 posto raspisale su općine.