Posljednjih godina, ivermektin, antiparazitski lijek, privukao je značajnu pažnju publike koja ga promovira za korištenje šire od njegove službene namjene. Krenulo je masovnije s pandemijom koronavirusa, a sada neki predlažu, bez medicinskih i znanstvenih preporuka, da ga se treba koristiti i za liječenje ozbiljnih bolesti kao što su karcinomi.
Među promotorima je i svjetski poznati glumac Mel Gibson. Snimka njegovog razgovora s komentatorom i voditeljem podcasta Joem Roganom u kojem govore o visoko izlječivom potencijalu ivermektina i fenbendazola ovih dana cirkulira društvenim mrežama.
“Joe Rogan, poznati podcaster i komičar, ugostio je u svom podcastu The Joe Rogan Experience holivudskog glumca Mela Gibsona, koji je podijelio priču o svojim prijateljima koji su se oporavili od raka. Prema Gibsonu, ključni tretmani u njihovom oporavku bili su Ivermektin, Fenbendazol i Metilensko modrilo.
Razgovor je bio značajan jer je Mel Gibson otvoreno govorio o upotrebi Ivermektina i drugih lijekova, što je tema koja je dugo bila pod šutnjom.
Njegova izjava izazvala je raspravu o alternativama u liječenju i o slobodi govora u znanstvenim diskusijama. Apsolutno je probila cenzuru o učinkovitostima lijekova koji ne stvaraju profit, a donose rezultate“, dio je posta domaćeg korisnika Facebooka (objavljen 11. siječnja 2025. godine, arhiviran ovdje).
U post je umetnuta i spomenuta snimka. O njegovoj viralnosti svjedoči podatak da je do objave teksta imao preko 6,5 tisuća pregleda i 55 dijeljenja. Snimka je, također, podijeljena u još nekoliko zasebnih Facebook postova (1, 2, 3). Traje minutu i dvanaest sekundi i sadrži hrvatske titlove. Prenijet ćemo prijevod razgovora koji je umetnut u snimku:
Gibson: Ispričat ću ti dobru priču.
Rogan: OK.
Gibson: Imam tri prijatelja. Sva trojica imali su rak četvrtog stadija. Sva trojica trenutno uopće nemaju rak. I imali su neke ozbiljne stvari koje su se događale.
Rogan: Što su uzeli?
Gibson: Uzeli su nešto što si čuo da su uzeli.
Rogan: Ivermektin.
Gibson (kima glavom): Fenbendazol.
Rogan: To, da, često to čujem.
Gibson: Piju hidroklorid ili nešto takvo.
Rogan: Postoje studije o tome gdje ljudi sada dokazuju…
Gibson: …piju metilensko plavo i takve stvari.
Rogan: Da, metilensko plavo, što je bila boja za tkaninu. Da bila je boja za tekstil pa su saznali da ima duboke učinke na mitohondrije.
Gibson: Da. Ove stvari funkcioniraju, čovječe.
Rogan: Ima puno stvari koje funkcioniraju što je vrlo čudno jer opet, to je profit. Kad čuješ o stvarima koje su demonizirane, a onda se pokazale učinkovitima, uvijek se pitaš pa što se ovdje događa? Kako su naše medicinske institucije mogle tako pogriješiti? Stvari koje vas liječe se ne promoviraju jer nema profita.
Djelovanje tih lijekova potrebno testirati i temeljito ispitati
Kako navodi hrvatska Agencija za lijekove i medicinske proizvode (HALMED), “ivermektin u obliku tableta odobren je u Europskoj uniji za liječenje nekih parazitskih zaraza crvima, dok su pripravci ivermektina za kožu odobreni za liječenje kožnih bolesti poput rozaceje”. Ivermektin je, nastavlja HALMED, također odobren kao veterinarski lijek za primjenu protiv unutarnjih i vanjskih parazita kod širokog raspona životinjskih vrsta.
Isto o njemu piše i Europska agencija za lijekove (EMA), američka Agencija za hranu i lijekove (FDA) te Kanadska agencija za lijekove (CDA-AMC). Sva su ta tijela za vrijeme pandemije koronavirusa, kada ga se masovno promoviralo kao lijek protiv te infekcije, potvrdila da ivermektin nije lijek za Covid-19 i još uvijek nema ispitivanja koja bi dokazivala njegovu učinkovitost.
Slično je i s liječenjem karcinoma, o čemu govore stručnjaci i istraživači. Iako neke studije jesu pokazale da ivermektin može usporiti rast tumora (1, 2) u specifičnim, istraživačkim, uvjetima, njegovo djelovanje nije opsežno proučavano na ljudima.
“Ove studije su pretkliničke studije što znači da nisu prošle kroz temeljitu studiju i testiranje potrebno da se pokaže da su učinkovite i sigurne kod ljudi”, rekao je Skyler Johnson, profesor radijacijske onkologije na Huntsman Cancer Institute Sveučilišta u Utahu. Tu je izjavu dao krajem prošle godine za američki portal PolitiFact koji je provjeravao tvrdnju sličnu ovoj koju obrađujemo. “Nijedno od dostupnih istraživanja ne podržava tvrdnju da je ivermektin učinkovit tretman za rak”, dodao je Johnson.
Matías Norte s odjela onkološke kirurgije Hospital de Clínicas u Buenos Airesu rekao je nedavno za AFP Fact Check kako za sada nema znanstvenih dokaza koji podupiru učinkovitost ivermektina u liječenju raka. “Mislimo da bi mogao doseći razinu glikolize, odnosno da bi spriječio ulazak glukoze u stanicu raka, ali ne bi ni na koji način uzrokovao umiranje stanice raka”, rekao je.
Drugi spomenuti “lijek protiv raka”, fenbendazol, također je, prema nekim studijama (1, 2), pokazao antikancerogena svojstva u ranim istraživanjima, ali poput ivermektina, nije proučavan na ljudima. Pored toga, EU i američke regulatorne agencije odobrile su fenbendazol samo za veterinarsku upotrebu.
Treći pripravak, metilensko plavilo, kemijski je spoj koji se primarno koristi za liječenje krvnog poremećaja methemoglobinemije, a izvan medicinskog područja, koristi se kao boja za tekstil. Norte iz Hospital de Clínicas rekao je za AFP kako je nedavno otkriveno da bi taj spoj mogao imati koristi u liječenju glaukoma, ali druge koristi nije naveo. Naprotiv, naveo je da je u njemu više toksičnih nego izlječivih svojstava.
Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter
Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.
Roganov podcast kao utočište dezinformatora
Roganov podcast iznimno je popularan, a preko njega su se već ranije širile brojne (1, 2, 3, 4) dezinformacije. Iz istog razgovora Faktograf je ranije pronašao netočnu tvrdnju o klimatskim promjenama.
Cijeli razgovor Gibsona i Rogana objavljen je 9. siječnja 2025. godine na YouTubeu i pregledan je preko 8,8 milijuna puta. Iako su pretresli različite teme, korisnici društvenih mreža snažno su se “zakačili” za čudesne, a raširene, lijekove koje liječe rak.
Kanadsko društvo za borbu protiv raka reagiralo je na tvrdnje iznesene u toj emisiji.
“Tijekom podcasta Joea Rogana 9. siječnja, Mel Gibson promovirao je lijekove koji nisu znanstveno dokazani lijekovi protiv raka. Dezinformacije o liječenju raka opasne su, okrutne, neodgovorne i daju lažnu nadu oboljelima od raka i njihovim bližnjima.
Istraživači diljem svijeta posvećuju svoje živote otkrivanju najboljeg liječenja raka. Kirurgija, zračenje i odobreni lijekovi protiv raka poput kemoterapije sigurni su i dokazano zaustavljaju rast i širenje stanica raka. Odabir korištenja alternativne terapije može imati ozbiljne zdravstvene posljedice, poput širenja ili pogoršanja raka”, napisali su 10. siječnja na X-u.
Zaključno, tvrdnje kako su ivermektin, fenbendazol i metilensko plavilo učinkoviti lijekovi protiv raka koje je Mel Gibson iznio u podcastu Joea Rogana znanstveno i medicinski su nedokazane, odnosno njihova učinkovitost još uvijek je predmet istraživanja i znanstvenih rasprava.