Razotkriveno

Snježna oluja koja je pogodila Floridu nije dokaz da klimatske promjene nisu stvarne

Američku državu Floridu je pogodila snježna oluja i to je na internetu odmah potaknulo teze kako se radi o dokazu da klimatske promjene nisu stvarne. Zapravo, radi se o još jednoj potvrdi da su znanstvene spoznaje o klimatskim promjenama utemeljene.
Foto: Jim Watson/AFP

Snježna oluja pogodila je Floridu i to je dokaz da klimatske promjene nisu stvarne. Teza je to videa (arhiviran ovdje) koji je podijeljen na društvenoj mreži Facebook.

Opis videa koji traje devet sekundi i koji prikazuje snijeg kako pada oko natpisa “Dobro došli u slobodnu saveznu državu Floridu” je sljedeći:

“🇺🇸🔥 Viralno na mrežama: Snežna oluja zahvatila i Floridu! 🤡 Takozvano globalno zagrevanje o kojem se raspravlja danima na Svetskom Ekonomskom Forumu propalo kao propaganda i kao ideja.”

Snimku zaslona videa u pitanju donosimo niže.

Izvor: Screenshot Facebook

Točno je da je u siječnju nezapamćena snježna oluja pogodila dijelove saveznih država Louisiane, Floride, Georgije i Južne Karoline. Otkazani su letovi, brojni su ostali bez struje, stručne službe zbog neprilagođenih uvjeta na cestama i nespremnosti nisu mogle odmah doći do svih potrebitih, a vladajući su sve koji ne moraju ići vani zamolili da ostanu doma.

Čak je guverner savezne države Floride Ron DeSantis, inače poznati poricatelj klimatskih promjena, proglasio izvanredno stanje. Više snijega palo je tijekom ove snježne oluje na Floridi nego Aljasci ili Kanadi. Dodatan problem kod ovakvih ekstremnih događaja poput snježne oluje u područjima koja ih nikada, ili gotovo nikada, ne doživljavaju jest što nisu uopće pripremljeni za tako nešto. Nemaju opremu, poput guma ili soli za ceste kako bi barem donekle olakšali prilagodbu ekstremnim uvjetima.

Rijetki događaji, ali ne nečuveni

Da, oluja je pogodila kraj koji je inače poznat po toplijem vremenu i ovakvi događaji su iznimno rijetki. Međutim, iako rijetki, ovakvi događaji nisu potpuno nečuveni. Zapravo, snijeg je na Floridi od 1886. godine pao više od 80 puta (NPR).

Dr. Ryan Truchelut glavni je meteorolog floridskog start-upa WeatherTiger koji pruža usluge vremenske i klimatske analize, forenzičke meteorologije i usluga meteorološkog predviđanja. On je za Tallahassee Democrat pojasnio kako je nastala snježna oluja na Floridi. Ukratko, radi se o izrazito rijetkom događaju, ali je li taj događaj toliko neobičan? Odgovor je da nije.

On pretpostavlja da je došlo do kombinacije snažnog polarnog vorteksa koji se iz svog uobičajenog položaja proširio u prema istoku Sjeverne Amerike te izduženog područja visokog tlaka zraka (tzv. baričkog grebena) duž zapadne obale SAD-a. Kombinacija te dvije pojave dovela je do toga da se zrak sa Sjevernog pola, kako to opisuje Truchelut, “polarnim ekspresom” spustio na obalu duž Meksičkog zaljeva.

Kako piše NPR, u državama duž Meksičkog zaljeva došlo je do “preslagivanja” zraka. Kad je hladni zrak sa Sjevera stigao do obale Meksičkog zaljeva, vlažni i topli zrak tog područja potisnut je na višu razinu, iznad sloja hladnog zraka. To je potaknulo padavine, koje su se zbog niske temperature zraka manifestirale kao – snijeg.

Što je polarni vrtlog?

O temi polarnog vrtloga smo na Faktografu već pisali. Tada nam je glasnogovornica DHMZ-a kazala da je ispravan termin polarni vrtlog ili polarna depresija.

“Radi se o području niskog tlaka velikoga razmjera s ciklonskim kruženjem u srednjoj i višoj troposferi i sa središtem obično u polarnom području. Vrtlog na sjevernoj polutki ima dva središta. Ciklonalni sustav vjetra vezan uz taj vrtlog odražava zapadno strujanje srednjih širina. U slučaju kad strujanje (cirkulacija) u polarnom vrtlogu oslabi (ili se prekine) stvore se uvjeti u kojima se hladan zrak meridionalno počinje premještati u južnije krajeve, odnosno u umjerene geografske širine.

Polarni vrtlog je pojava koja utječe na vrijeme na cijeloj sjevernoj polutci, ponekad više na Sjevernu Ameriku, a ponekad više na Europu i Aziju.

Snježna oluja nije dokaz da klimatske promjene nisu stvarne

Dakle, snježna oluja koja je pogodila, između ostaloga, i saveznu državu Floridu, nije dokaz da klimatske promjene nisu stvarne. Još uvijek nema dokaza koji bi ovaj konkretni događaj povezali s klimatskim promjenama, iako je poznato da ekstremne vremenske pojave postaju češće i intenzivnije zbog porasta prosječne temperature na Zemlji.

To se ne odnosi samo na ekstremne događaje koji se povezuju s toplim vremenom (poput suše ili ljetnih toplotnih valova), već na sve ekstremne vremenske događaje, pa tako i snježne oluje. Povećana učestalost snježnih oluja na područjima gdje ranije nisu bile uobičajene stoga zapravo predstavlja samo još jedan dokaz utemeljenosti znanstvenih spoznaja o klimatskim promjenama.

Kako bi povezali ekstremne vremenske događaje s klimatskim promjenama, znanstvenici koriste kombinaciju klimatskih modela, navodi se na stranicama NASA-e. Primjerice, gledaju se povijesni podaci kako bi se odredili učestalost i intenzitet sličnih događaja u prošlosti. Također se rade i klimatski modeli kako bi se vidjelo mijenja li se učestalost, jačina ili broj ovakvih ili sličnih klimatskih događaja.

Razvija se cijela grana znanosti koja radi na povezivanju klimatskih promjena i toga koliko su doprinijele ekstremnim vremenskim događajima (eng. extreme weather attribution).

Kako smo u više navrata pisali, klimatske promjene su stvarne. Globalno zatopljenje dugoročno je zagrijavanje prosječne temperature na planetu.Iako ovaj trend zagrijavanja traje već duže vrijeme, njegov tempo se značajno povećao u posljednjih sto godina zbog izgaranja fosilnih goriva. Kako se ljudska populacija povećavala, tako je rastao i volumen sagorijevanja fosilnih goriva. Fosilna goriva uključuju ugljen, naftu i prirodni plin, a njihovo izgaranje uzrokuje ono što je poznato kao ‘efekt staklenika’ u Zemljinoj atmosferi”, pojašnjava časopis National Geographic.

“Kratkoročne fluktuacije temperature ne poništavaju dugoročne trendove globalnog zatopljenja, koji su potkrijepljeni opsežnim znanstvenim dokazima koji pokazuju stalni porast globalnih prosječnih temperatura u posljednjih 100 godina”, objasnio je portal Lead Stories kada je provjeravao točnost dezinformacija koje su negirale klimatske promjene zbog činjenice da je povijest također zabilježila slučajeve vrlo visokih temperatura.

Zaključno, činjenica da je saveznu državu Floridu, ali i druge države duže Meksičkog zaljeva pogodila snježna oluja nije dokaz da klimatske promjene nisu stvarne. Snježna oluja u pitanju rezultat je niza faktora te ne predstavlja neviđen fenomen, iako je rijedak. Snijeg je na Floridi u proteklih 150 godina pao više od 80 puta. Sve to ne poništava dugoročne trendove globalnog zatopljenja i ne negira činjenicu da su klimatske promjene stvarne.
Facebook
WhatsApp

Uočili ste objavu na društvenim mrežama i želite da provjerimo je li točna? Želite nas upozoriti na netočnu ili manipulativnu izjavu političara? Imate prijedloge, pohvale ili kritike? Pišite nam na info@faktograf.hr ili nas kontaktirajte putem Twittera ili Facebooka.

Postavke privatnostiPostavke privatnosti