“PSIHOPATIJA NA DJELU. Kako bi zaštitila faunu, Škotska razmatra zabranu mačaka na svom teritoriju!”, započinje dramatični status (arhivirano ovdje) objavljen 9. veljače na Facebook profilu privatnog korisnika koji je podijelilo još nekoliko korisnika Facebooka. Dramatični status prati poduže objašnjenje u nastavku:
Mačke kućne ljubimce mogle bi biti zabranjene u Škotskoj kao dio novih planova zemlje za zaštitu divljih životinja.
Prema izvješću Škotske komisije za dobrobit životinja (SAWC), mačke pustoše lokalne populacije sisavaca i ptica. Komisija procjenjuje da u Velikoj Britaniji svake godine od mačaka ugine oko 250 000 šišmiša i 27 milijuna ptica.
SAWC je također napomenuo da utjecaj domaćih mačaka nije ograničen na ubijanje. Prema njima, kućni ljubimci često muče svoj plijen iz zabave i donose kući zlostavljane životinje kao poklone svojim vlasnicima.
Stoga bi se u posebno “ranjivim” područjima vlasništvo nad mačkama moglo potpuno zabraniti kako bi se zaštitile divlje životinje. Skupina je također predložila uspostavljanje “zona zadržavanja mačaka” kako bi se spriječilo lutanje i lov na mačke. U tim područjima mačke bi trebale biti unutra, a vani bi trebale izlaziti samo ako su na povodcu ili u zatvorenim vanjskim ograđenim prostorima. Ministri SNP-a “razmišljali” su o podacima iz izvješća, koji također sugeriraju da mačke treba kastrirati kako bi se spriječio brz i nekontroliran rast populacije mačaka. Međutim, ovu je mjeru kritizirao Cats Protection. “Škotska je zemlja ljubitelja mačaka. Mačke su vrlo voljeni kućni ljubimci i za mnoge ljude su dio obitelji”, rekla je Alice Palombo, voditeljica škotskih civilnih i vladinih odnosa u organizaciji.
“Iako neke mačke mogu tolerirati život u zatvorenom prostoru, odsutnost ovih vitalnih iskustava može dovesti do problema povezanih sa stresom kao što su , prekomjerno lizanje ili fizičke bolesti.”
Kako bi zaštitila divlje životinje, Škotska razmatra zabranu mačaka na svom teritoriju.
Izvješće ne sugerira zabranu mačaka
Ipak, radi se o tome da je izvješće škotskog savjetodavnog tijela za zaštitu životinja koje sadrži niz preporuka za odgovorno držanje mačaka pogrešno protumačeno. Niti u jednom dijelu izvješća se ne navodi da bi se trebalo zabraniti držanje mačaka kao dio plana za zaštitu divljih životinja. Naime, Škotska komisija za dobrobit životinja (SAWC), skupina stručnjaka koju je imenovala vlada, zadužena za savjetovanje o zaštiti divljih životinja i kućnih ljubimaca, objavila je svoje neovisno izvješće o dobrobiti domaćih mačaka u siječnju.
U izvješću SAWC-a daje se više preporuka škotskoj vladi, poput obaveznog čipiranja i registracije vlasnika mačaka, ali ne postoji preporuka da se potpuno zabrani posjedovanje mačaka kao kućnih ljubimaca. Jedan odjeljak o plodnosti i reproduktivnoj aktivnosti izlaže niz opcija od “ne činiti ništa” do zadržavanja mačaka u osjetljivim područjima, gdje su divlje životinje ugroženije, s prijedlogom da bi novi stambeni razvoj mogao uvesti pravila protiv držanja mačaka u zaštićenim područjima. Kako ističe Reuters, preporuka SAWC-a na temelju navedenih opcija je da škotska agencija za prirodnu baštinu NatureScot naruči izvješće o učincima držanja kućnih mačaka na divlje životinje, definiciji ranjivih područja i mogućim ograničenjima uvođenja mačaka u kućanstva u takvim područjima.
Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter
Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.
Glasnogovornik škotske vlade: Nećemo zabraniti držanje mačaka
Glasnogovornik SAWC-a za Reuters je kazao da izvješće ne sugerira zabranu držanja mačaka kao kućnih ljubimaca. “Izvješće SAWC-a nudi različite preporuke za odgovorno posjedovanje mačaka, koje su se uglavnom usredotočile na dobrobit samih mačaka (kao što su mikročipiranje, sterilizacija, cijepljenje itd.), iako smo također uzeli u obzir širi utjecaj mačaka na druge životinjske vrste”, kazao je glasnogovornik tog savjetodavnog tijela škotske vlade.
Isto je potvrdio i glasnogovornik škotske vlade: “Zabrana mačaka nije preporuka izvješća i ni pod kojim okolnostima nećemo zabraniti držanje mačaka.”
Zaključno, škotsko savjetodavno tijelo za zaštitu životinja nije tamošnjoj vladi preporučilo zabranu držanja mačaka. U jednom odjeljku o plodnosti i reproduktivnoj aktivnosti u izvješću se navodi više opcija za djelovanje – počevši od prve opcije „ne poduzimati ništa” i uključuje prijedlog da se u sklopu gradnje stambenih objekata u osjetljivim područjima, gdje živi veći broj divljih životinja, razmotri ograničavanje posjedovanja mačaka u tim područjima. Međutim, niti u jednom dijelu izvještaja se vladi Škotske ne sugerira zabrana držanja mačaka kao kućnih ljubimaca. S obzirom na sve navedeno, objavu korisnika Facebooka ocjenjujemo netočnom.