Razotkriveno

Volodimir Zelenski nije kupio južnoafričku tvrtku koja rudari platinu

Ukrajinski državni Centar za borbu protiv dezinformacija potvrdio je za Faktograf da je tvrdnja kako je Zelenski kupio više od polovice udjela u Northam Platinumu lažna.
Foto: Genya SAVILOV / AFP

Nije prošlo ni mjesec dana nakon što smo se bavili zadnjom lažnom vijesti o porastu imovine ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, a društvene mreže su preplavile nove. Sad se, navodno, njegov privatni biznis proširio i na afrički kontinent.

U slučaju ako se pitate kako se troše vaši porezni dolari, euri Zelensky je upravo kupio 51% udjela u jednoj od najvećih kompanija za rudarenje platine u Južnoj Africi – Northam Platinum. Cijena će vjerojatno biti oko 1,6 milijardi dolara. Zelenski će posjetiti Južnu Afriku 10. travnja“, stoji u postu objavljenom 6. travnja 2025. godine (arhiviran ovdje).

Screenshot/Facebook

U post je umetnut video u kojem se objašnjava da je Zelenski kupio kontrolni udio u Northam Platinumu, jednoj od vodećih kompanija za rudarenje platine u Južnoj Africi. Snimka izgleda poput televizijskog priloga, a u lijevom donjem kutu potpisan je južnoafrički javni servis SABC. U prilogu, doduše, jedini je sugovornik navodni (i neimenovani) rudarski radnik koji govori kako je čuo da se vlasništvo kompanije mijenja.

Glasnogovornik Northama: Udijeli u tvrtki se nisu mijenjali

Neki materijali u videu preuzeti su iz priloga SABC-a, primjerice snimka iz 2023. godine koja prikazuje Zelenskog koji se rukuje s južnoafričkim predsjednikom Cyrilom Ramaphosom prije Opće skupštine UN-a. Ali to ne znači da je SABC ikad izvijestio o Zelenskom kao novom većinskom dioničaru Northam Platinuma.

Na internetskoj stranici SABC-a, kao i na njenoj službenoj Facebook stranici ne može se pronaći izvještaj o navodnom najnovijem poslovnom pothvatu ukrajinskog predsjednika u Južnoj Africi. Prema istim izvorima, SABC je posljednji put izvještavao o Northam Platinumu u ožujku 2023. godine (1, 2).

Ni rezultati internetske pretrage ne vode na kredibilne izvore. Jedini portal koji je o tome izvijestio je NewsDay Zimbabwe, a screenshot naslovnice toga članka nalazi se i u videu koji analiziramo.

Kako je pisao fact-checking portal Lead Stories, kad je analizirao istu temu, dva digitalna alata koja analiziraju je li sadržaj kreiran umjetnom inteligencijom (AI) – DeepFake-o-Meter i Hiya u InVid – pokazali su da zvuk iz videa najvjerojatnije nije autentičan. Uz to, prema alatu Hive, 99,8 posto je vjerojatno da su paragrafi s portala NewsDay Zimbabve generirani pomoću AI-ja.

Glasnogovornik Northama rekao je za portal Lead Stories da Zelenski nije stekao nikakve udjele u tvrtki: “Imajte na umu da su svi medijski članci, videozapisi i objave na društvenim mrežama u kojima se tvrdi da ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski preuzima udio u Northam Platinumu lažne vijesti. Northam potvrđuje da su udjeli [u vlasništvu tvrtke] nepromijenjeni”.

Kako stoji na stranicama tvrtke, u “Analizi dioničara” iz lipnja 2024. godine, nijedan od većih dioničara nije imao 51 posto udjela u tvrtki. Najveći među njima su Public Investment Corporation Limited (20,09 posto),​ Coronation Asset Management Ltd. (15,05% posto) te Royal Bafokeng Holdings Ltd. (8,68 posto).

Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter

Prijava

Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.

Ukrajina opovrgava tvrdnje

Ukrajinski državni Centar za borbu protiv dezinformacija potvrdio je za Faktograf da je tvrdnja o Zelenskom i kupnji udjela u Northam Platinumu lažna i uputila nas na njihovo priopćenje na X-u od 4. travnja 2025. godine.

“Tvrdnje da je predsjednik Ukrajine navodno kupio 51 posto dionica južnoafričke tvrtke Northam Platinum za 1,6 milijardi dolara su lažne. Postovi i ‘vijesti’ s izmišljenim detaljima kruže među engleskom korisnicima X-a. Konkretno, tvrdi se da je svrha posjeta predsjednika Volodimira Zelenskog Južnoafričkoj Republici 10. travnja rješavanje pitanja povezanih s novim ‘poslom’.

U stvarnosti, ovo je lažnjak. Ne postoji nikakva službena potvrda o takvom poslu, pa čak ni o njegovoj mogućnosti. Službena web stranica Northam Platinuma ne sadrži najave o promjenama u vlasničkoj ili dioničarskoj strukturi tvrtke u koje je uključen Volodimir Zelenski. Ovo je još jedna izmišljotina u sklopu smišljene kampanje diskreditacije predsjednika Ukrajine i njegove obitelji koju sustavno provodi ruska propaganda”, stoji u postu Centra za borbu protiv dezinformacija.

Od početka ruske invazije na Ukrajinu Zelenski je meta dezinformacijskih narativa, a većina ih potječe s ruskih dezinformacijskih portala. Između ostalih, česte su i tvrdnje o njegovoj navodnoj imovini (1, 2, 3, 4, 5), a šire se usred velikog negodovanja zbog pomoći koje Zapad šalje Ukrajini.

Zaključno, tvrdnja da je Volodimir Zelenski nedavno kupio 51 posto udjela u južnoafričkoj tvrtki Northam Platinum, također nije točna. Nema izvještaja i podataka o takvoj transakciji, a iz same tvrtke kažu da se ti udjeli u vlasništvu nisu mijenjali.
Facebook
WhatsApp

Uočili ste objavu na društvenim mrežama i želite da provjerimo je li točna? Želite nas upozoriti na netočnu ili manipulativnu izjavu političara? Imate prijedloge, pohvale ili kritike? Pišite nam na info@faktograf.hr ili nas kontaktirajte putem Twittera ili Facebooka.