Nije prošlo ni mjesec dana nakon što smo se bavili zadnjom lažnom vijesti o porastu imovine ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, a društvene mreže su preplavile nove. Sad se, navodno, njegov privatni biznis proširio i na afrički kontinent.
“U slučaju ako se pitate kako se troše vaši porezni dolari, euri Zelensky je upravo kupio 51% udjela u jednoj od najvećih kompanija za rudarenje platine u Južnoj Africi – Northam Platinum. Cijena će vjerojatno biti oko 1,6 milijardi dolara. Zelenski će posjetiti Južnu Afriku 10. travnja“, stoji u postu objavljenom 6. travnja 2025. godine (arhiviran ovdje).
U post je umetnut video u kojem se objašnjava da je Zelenski kupio kontrolni udio u Northam Platinumu, jednoj od vodećih kompanija za rudarenje platine u Južnoj Africi. Snimka izgleda poput televizijskog priloga, a u lijevom donjem kutu potpisan je južnoafrički javni servis SABC. U prilogu, doduše, jedini je sugovornik navodni (i neimenovani) rudarski radnik koji govori kako je čuo da se vlasništvo kompanije mijenja.
Glasnogovornik Northama: Udijeli u tvrtki se nisu mijenjali
Neki materijali u videu preuzeti su iz priloga SABC-a, primjerice snimka iz 2023. godine koja prikazuje Zelenskog koji se rukuje s južnoafričkim predsjednikom Cyrilom Ramaphosom prije Opće skupštine UN-a. Ali to ne znači da je SABC ikad izvijestio o Zelenskom kao novom većinskom dioničaru Northam Platinuma.
Na internetskoj stranici SABC-a, kao i na njenoj službenoj Facebook stranici ne može se pronaći izvještaj o navodnom najnovijem poslovnom pothvatu ukrajinskog predsjednika u Južnoj Africi. Prema istim izvorima, SABC je posljednji put izvještavao o Northam Platinumu u ožujku 2023. godine (1, 2).
Ni rezultati internetske pretrage ne vode na kredibilne izvore. Jedini portal koji je o tome izvijestio je NewsDay Zimbabwe, a screenshot naslovnice toga članka nalazi se i u videu koji analiziramo.
Kako je pisao fact-checking portal Lead Stories, kad je analizirao istu temu, dva digitalna alata koja analiziraju je li sadržaj kreiran umjetnom inteligencijom (AI) – DeepFake-o-Meter i Hiya u InVid – pokazali su da zvuk iz videa najvjerojatnije nije autentičan. Uz to, prema alatu Hive, 99,8 posto je vjerojatno da su paragrafi s portala NewsDay Zimbabve generirani pomoću AI-ja.
Glasnogovornik Northama rekao je za portal Lead Stories da Zelenski nije stekao nikakve udjele u tvrtki: “Imajte na umu da su svi medijski članci, videozapisi i objave na društvenim mrežama u kojima se tvrdi da ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski preuzima udio u Northam Platinumu lažne vijesti. Northam potvrđuje da su udjeli [u vlasništvu tvrtke] nepromijenjeni”.
Kako stoji na stranicama tvrtke, u “Analizi dioničara” iz lipnja 2024. godine, nijedan od većih dioničara nije imao 51 posto udjela u tvrtki. Najveći među njima su Public Investment Corporation Limited (20,09 posto), Coronation Asset Management Ltd. (15,05% posto) te Royal Bafokeng Holdings Ltd. (8,68 posto).
Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter
Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.
Ukrajina opovrgava tvrdnje
Ukrajinski državni Centar za borbu protiv dezinformacija potvrdio je za Faktograf da je tvrdnja o Zelenskom i kupnji udjela u Northam Platinumu lažna i uputila nas na njihovo priopćenje na X-u od 4. travnja 2025. godine.
“Tvrdnje da je predsjednik Ukrajine navodno kupio 51 posto dionica južnoafričke tvrtke Northam Platinum za 1,6 milijardi dolara su lažne. Postovi i ‘vijesti’ s izmišljenim detaljima kruže među engleskom korisnicima X-a. Konkretno, tvrdi se da je svrha posjeta predsjednika Volodimira Zelenskog Južnoafričkoj Republici 10. travnja rješavanje pitanja povezanih s novim ‘poslom’.
U stvarnosti, ovo je lažnjak. Ne postoji nikakva službena potvrda o takvom poslu, pa čak ni o njegovoj mogućnosti. Službena web stranica Northam Platinuma ne sadrži najave o promjenama u vlasničkoj ili dioničarskoj strukturi tvrtke u koje je uključen Volodimir Zelenski. Ovo je još jedna izmišljotina u sklopu smišljene kampanje diskreditacije predsjednika Ukrajine i njegove obitelji koju sustavno provodi ruska propaganda”, stoji u postu Centra za borbu protiv dezinformacija.
Od početka ruske invazije na Ukrajinu Zelenski je meta dezinformacijskih narativa, a većina ih potječe s ruskih dezinformacijskih portala. Između ostalih, česte su i tvrdnje o njegovoj navodnoj imovini (1, 2, 3, 4, 5), a šire se usred velikog negodovanja zbog pomoći koje Zapad šalje Ukrajini.
Zaključno, tvrdnja da je Volodimir Zelenski nedavno kupio 51 posto udjela u južnoafričkoj tvrtki Northam Platinum, također nije točna. Nema izvještaja i podataka o takvoj transakciji, a iz same tvrtke kažu da se ti udjeli u vlasništvu nisu mijenjali.