Na hrvatskim profilima društvenih mreža TikTok (arhivirano ovdje) i Facebook (arhivirano ovdje) 13. kolovoza objavljena je snimka na kojoj se vidi parkiranje policijskog automobila ispred postaje, a potom iz njega izlazi mladić u pratnji dvoje policajaca. Zvučna podloga je pjesma Marka Perkovića Thompsona „Neka ni’ko ne dira u moj mali dio svemira“, a kao opis je navedeno:
„SLUNJ 🇭🇷 Momak se sukobio s pet migranata koji su na kraju odustali od pokušaja prelaska granice. Policija ga je privela. Ubrzo je pušten. Kad smo zajedno, možemo sve. 🇭🇷💪“.
Snimku objavio predsjednik Udruge “Za bolju Hrvatsku”
Snimku smo prvo uočili na društvenoj mreži TikTok, gdje su se nanizali komentari pohvale mladiću. Nakon toga snimku smo potražili i na Facebooku. Tamo je također objavljena, i to unutar javne grupe „Thompsonovo ❤️🔥🇭🇷“. Autor objave je Ronaldo Barišić, predsjednik udruge „Za bolju Hrvatsku“ i organizator niza prosvjeda protiv stranih radnika i migracijske politike. Snimku je podijelio i na svom Instagram profilu (arhivirano ovdje), gdje je dobio više od 15 tisuća reakcija te preko 500 komentara.
Kako bi provjerili prikazuje li snimka zaista mladića koji se kod Slunja sukobio s migrantima i odvratio ih od prelaska granice obratili smo se Policijskoj upravi karlovačko na čijem području se Slunj nalazi.
“Obavještavamo Vas da ne raspolažemo informacijama da se osoba sa snimke dovodi u vezu s bilo kakvim sukobom s migrantima na području PU karlovačke. Također je iz priložene snimke razvidno da se predmetna osoba ne privodi u zgradu bilo koje policijske postaje na području PU karlovačke”, odgovorili su nam iz te policijske uprave.
Dakle, Policijska uprava karlovačka demantirala je navod da je mladić priveden zbog sukoba s migrantima kod Slunja. Da je zaista bilo tako, ta policijska uprava bi sigurno znala da je privela mladića.
Prijavite se na besplatni tjedni newsletter: FAKTUALNO
Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.
Stara snimka nastala u Bjelovaru
Sudeći po ostalim objavama, navedena snimka je prvo objavljena na TikTok profilu iza kojeg stoji privedeni mladić, a u njegovom opisu, između ostalog, piše “Bjelovar”, a i u komentarima ispod sporne objave nekolicina korisnika TikToka spomenula je da se policijska postaja s videa nalazi upravo u Bjelovaru.
Stoga smo se za pojašnjenje konteksta snimke obratili PU bjelovarsko-bilogorskoj iz koje su nam naveli da “da je predmetna snimka nastala prije otprilike tri godine te prikazuje privođenje osobe u službene prostorije Policijske postaje Bjelovar”.
“Osoba koja se na snimci privodi ujedno je i autor predmetne objave na društvenoj mreži TikTok, a tada je privedena zbog narušavanja javnog reda i mira te nanošenja tjelesnih ozljeda. Ističemo kako predmetni događaj, kao ni sama snimka, nisu ni na koji način povezani s migrantima, krijumčarenjem migranata niti događajem na području Slunja uz koji se snimka trenutačno dovodi u vezu na društvenim mrežama”, naveli su iz Policijske uprave bjelovarsko-bilogorske i u odgovoru zaključili da “tvrdnje kojima se predmetna snimka prikazuje kao snimka uhićenja osobe povezane sa sukobom s migrantima ne odgovaraju okolnostima događaja koji je na njoj zabilježen”.
Zaključno, snimka ne prikazuje mladića koji je priveden jer se kod Slunja sukobio s pet migranata i odvratio ih od prelaska hrvatske granice. Kako nam je potvrdila policija, snimka je nastala prije tri godine, a prikazuje mladića koji je u Bjelovaru priveden zbog narušavanja javnog reda i mira te nanošenja tjelesnih ozljeda. Iz policije su naveli i da taj događaj nije imao nikakve veze s migrantima. Zbog toga objave ocjenjujemo netočnima.







