Ocjena točnosti

Pupovac: SDSS po zakonu mora dobiti novac za Raškovićev mandat

Hina / Zoran Žestić / Tanjug / mm

“Naš se zahtjev temelji na novoj verziji Zakona o financiranju političkih stranaka. Ona kaže da novac mogu dobiti samo oni zastupnici izabrani na listi političke stranke ili na nezavisnoj listi. Gospodin Rašković nije izabran kao nezavisni zastupnik nego na listi naše stranke. Budući da je iz nje istupio, a da prije konstituiranja Sabora nije pristupio drugoj stranci ili osnovao svoju, on je izgubio pravo na proračunska sredstva za politički rad. Po novoj verziji Zakona ova sredstva može dobiti samo stranka na čijoj je listi izabran, odnosno SDSS”, izjavio je Milorad Pupovac, kako u tiskanom izdanju od srijede prenosi Novi list.

Mirko Rašković iz SDSS-a je, naime, istupio 30. studenog (Portal Novosti), gotovo mjesec dana prije nego što je sabor 28. prosinca konstituiran izborom Željka Reinera za njegovog predsjednika (HRT). Prema podacima dostupnim na internetskoj stranici Sabora, Rašković trenutno nije član niti jedne stranke.

Njegovim istupanjem SDSS spao je s tri na dva zastupnika, zbog čega nisu ni mogli osnovati samostalni klub zastupnika, već su se morali udružiti s reformistom Radimirom Čačićem. No, Pupovac svejedno traži da se SDSS-u iz državnog proračuna isplate sredstva za tri zastupnika.

Novac ne može dobiti Rašković…

Radi se o sredstvima za redovito godišnje financiranje političkih stranaka koja se, prema članku 3. Zakona o financiranju političkih aktivnosti i izborne promidžbe, na koji se Pupovac poziva, osiguravaju u državnom proračunu u iznosu od 0,05 posto ostvarenih rashoda poslovanja iz prethodno objavljenog godišnjeg izvještaja o izvršenju proračuna.

Odluku o raspodjeli ovih sredstava, prema članku 7. istog zakona, donosi saborski Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav. Odbor je o ovom pitanju već raspravljao 26. siječnja, kada je donesena odluka o privremenom financiranju, a gdje je većina članova odbora zauzela stav da novac treba ići Raškoviću kao nezavisnom zastupniku (Večernji list).

Prema članku 4. nadležnog Zakona, “pravo na redovito godišnje financiranje iz sredstava državnog proračuna imaju političke stranke koje imaju zastupnika u Hrvatskom saboru i nezavisni zastupnici koji su izabrani s nezavisnih lista”. S obzirom da Rašković u Sabor nije izabran s nezavisne liste, već s liste SDSS-a, Pupovac je u pravu kada tvrdi da novac za redovito financiranje ne može biti isplaćen direktno Raškoviću.

… ali ne može ni SDSS

No, Pupovčevoj tvrdnji u prilog ne ide odredba prvog stavka članka 5. istog Zakona, a u kojoj stoji: “Sredstva iz članka 3. ovoga Zakona raspoređuju se na način da se utvrdi jednaki iznos sredstava za svakog zastupnika u Hrvatskom saboru, odnosno za svakog člana u predstavničkom tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, tako da pojedinoj političkoj stranci pripadaju sredstva razmjerna broju njezinih zastupnika, odnosno članova predstavničkog tijela u trenutku konstituiranja Hrvatskog sabora, odnosno u trenutku konstituiranja predstavničkog tijela jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave)”.

Drugim riječima, SDSS-u ne pripadaju sredstva za troje zastupnika koji su u Sabor izabrani s njihove liste, već se iznos koji stranka mora dobiti određuje ovisno o broju zastupnika koje imaju u trenu konstituiranja Sabora. S obzirom da je Rašković iz SDSS-a istupio mjesec dana prije nego je Sabor konstituiran, jasno je da je SDSS u tom trenu u saborskim klupama imao tek dvoje zastupnika.

Isto tako je činjenica da se u ovom slučaju radi o sivoj zoni, situaciji koja zakonom nije direktno regulirana. Naime, Zakon o financiranju političkih aktivnosti i izborne promidžbe propisuje što se događa ako zastupnik napusti stranku nakon konstituiranja Sabora, ako dođe do spajanja dviju ili više političkih stranaka, ili ako nezavisni zastupnik nakon konstituiranja postane član političke stranke. S obzirom da nije predviđeno kako će se novac dijeliti ukoliko zastupnik napusti stranku prije konstituiranja Sabora, a do dana konstituiranja ne pronađe novu stranku, ispada da bi sredstva koja bi se inače potrošila na Raškovićev mandat najpoštenije bilo zadržati u državnom proračunu.

Facebook
Threads

Uočili ste objavu na društvenim mrežama i želite da provjerimo je li točna? Želite nas upozoriti na netočnu ili manipulativnu izjavu političara? Imate prijedloge, pohvale ili kritike? Pišite nam na [email protected] ili nas kontaktirajte putem Twittera ili Facebooka.