Razotkriveno

SDSS-ova potpredsjednica Vlade Anja Šimpraga nije izjavila da je Knin srpski grad

Na Facebooku objavljena je netočna interpretacija govora koji je Šimpraga održala na otvaranju Srpskog kulturnog centra u Kninu.
Foto: HINA/ Denis CERIĆ /dc

Na Facebook profilu privatne korisnice 25. travnja objavljen je status (arhivirano ovdje) u kojem se problematizira gradnja srpskih kulturnih centara u Hrvatskoj, neprecizno navodi njihova cijena, netočno piše da Milorad Pupovac nije predstavnik srpske manjine u Hrvatskoj, a potom se i iznosi netočna izjava potpredsjednice tehničke Vlade iz redova SDSS-a Anje Šimprage.

U status je umetnut i prikaz zaslona na vijest objavljenu 24. travnja na portalu Portal53.hr s naslovom: “Do kraja godine počinje gradnja Srpskog kulturnog centra u Petrinji” (arhivirano ovdje).

Izgradnja Srpskih kulturnih centara u Hrvatskoj

“Naša izdajnička Vlada sa drugom Pupovcem dogovorila je da se diljem Lijepe naše izgradi 40 Srpskih ‘kulturnih’ centara i to lovom iz našeg državnog proračuna što je van svake pameti jer, svaki taj centar košta 5,2 milijuna eura”, navodi se na početku statusa.

Točna je informacija da je Srpsko narodno vijeće, na čelu s Miloradom Pupovcem, predsjednikom SDSS-a i koalicijskim partnerom HDZ-a u Vladama Andreja Plenkovića, pokrenulo projekt obnove desetaka srpskih kulturnih centara diljem Hrvatske, a točno je i da se ti projekti financiraju novcem iz državnog proračuna.

“Od 2018. godine sa Srpskim domom u Vukovaru i Srpskom kućom u Pakracu počinjemo razvijati zahtjevan i organizacijski i financijski program obnove ili izgradnje kulturnih centara Srba u Hrvatskoj kao novonastala manjina, ono što su druge manjine u Hrvatskoj imale još od jugoslavenskog vremena”, kazao je predsjednik SNV-a Milorad Pupovac Jutarnjem listu u prosincu 2023. godine (1, 2).

U članku se navodi i podatak da se ti projekti financiraju “iz dvaju operativnih programa za nacionalne manjine Vlade Republike Hrvatske; prvi je donesen za razdoblje od 2017. do 2020., drugi od 2021. do 2024. godine” te da je za sve “planirane projekte SNV dosad dobio 26 milijuna eura”. Jutarnji je u prosincu prošle godine pisao kako je “od planiranih projekata SNV uspio dosad otvoriti vrata svojih domova i centara u Belom Manastiru, Vukovaru, Osijeku, Slavonskom Brodu, Virovitici, Pakracu, Daruvaru, Bjelovaru, Garešnici, Udbini i Kninu”, dok se čekala “građevinska dozvola za gradnju centra u Petrinji s galerijom i uredima na tisuću kvadrata, nadomak pravoslavne crkve sv. Spiridona”.

Potom je najavljeno da “manji multikulturalni domovi tek trebaju nastati u Ogulinu, Zadru, a u Dvoru na obali Une kupljena su dva i pol hektara zemljišta za gradnju centra koji će biti poseban po tome što će čuvati vrijednost banijske tradicionalne drvene arhitekture”.

Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter

Prijava

Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.

Ne košta svaki centar 5,2 milijuna eura

Korisnica Facebooka u svom statusu neprecizno navodi da će svaki od tih 40 centara državni proračun stajati 5,2 milijuna eura. Kao što smo već naveli, do prosinca prošle godine SNV je za te projekte dobio 26 milijuna eura. Iznos od 5,2 milijuna eura odnosi se samo na cijenu izgradnje Srpskog kulturnog centra u Rijeci. Za taj su centar tik prije izbora, 15. travnja kamen temeljac položili predsjednik SNV-a Milorad Pupovac, gradonačelnik Rijeke Mirko Filipović i župan primorsko-goranski Zlatko Komadina.

“Izgradnja Srpskog kulturnog centra investicija je vrijedna 5,2 milijuna eura, a financira se iz državnog proračuna. Planirano je kako bi gradnja Centra trebala biti dovršena u drugoj polovici 2025. godine”, navodi se u vijesti na službenim stranicama Grada Rijeke. No, to se odnosi samo na Srpski kulturni centar u Rijeci, što ne znači da će svaki od 40 najavljenih projekata SNV toliko stajati.

Toj tezi u prilog ide i izjava Milorada Pupovca s predstavljanja projekta Srpskog kulturnog centra u Rijeci iz prosinca 2023. godine. Prema pisanju Novog lista, Pupovac je tada naglasio da je “ovo prvo predstavljanje jednog od četrdesetak projekata koje od 2018. godine priprema srpska nacionalna zajednica u Hrvatskoj”. “To su projekti u rasponu od malih seoskih domova do velikih centara poput onih u Zagrebu, Vukovaru, pa i ovog u Rijeci”, kazao je tada Pupovac. Iz toga se jasno može zaključiti da je projekt u Rijeci jedan od skupljih, a ne da će svi ti projekti stajati po 5,2 milijuna eura, kao što se to navodi u statusu korisnice Facebooka.

Pupovac i SDSS su predstavnici srpske manjine u Hrvatskoj

“Škole nam se od starosti i zbog neodržavanja ruše a ‘naši’ vladajući drugu Pupovcu i ‘muzičke’ želje ispunjavaju, a zanemaruju činjenicu da drug Pupovac ne predstavlja niti zastupa srpski narod već isključivo abolirane četnike koji su nam zemlju razarali i naš narod mučki ubijali a mnogi ubijeni još uvijek se vode nestali iako drug Pupi sve te podatke zna kao i sve o doktoru Šreteru ali mudro šuti jer mu se može”, stoji u objavi korisnice Facebooka.

Netočno je da Milorad Pupovac i njegova stranka SDSS ne predstavljaju srpski “narod”, odnosno srpsku manjinu u Hrvatskoj, s obzirom da već godinama lista te stranke dobiva najviše glasova na izborima za predstavnike srpske manjine u Saboru. Tako je na nedavno održanim parlamentarnim izborima s najviše glasova u jedinici za predstavnike srpske nacionalne manjine ponovno izabrano troje zastupnika iz redova SDSS-a – Milorad Pupovac, Anja Šimpraga i Dragana Jeckov. I prije četiri godine, na parlamentarnim izborima 2020. godine, u Sabor je ušlo troje zastupnika SDSS-a, a isti slučaj je bio i 2016. i 2015. godine.

Ako ćemo ići i dalje u prošlost, tri zastupnika SDSS je dobivao i na parlamentarnim izborima 2011., 2007. i 2003. godine, što znači da posljednjih 20 godina predstavljaju srpsku manjinu u Saboru. Posljednji puta kada je neka druga srpska stranka imala zastupnika u Saboru bilo je nakon izbora 2000. godine kada je najviše glasova dobio Milan Đukić iz Srpske narodne stranke.

Iz ovih podataka o izbornim rezultatima na parlamentarnim izborima jasno je zašto je netočna tvrdnja da Milorad Pupovac i njegova stranka SDSS nisu predstavnici srpskog naroda, odnosno srpske manjine, u Hrvatskoj.

Šimpraga nije kazala da se nalazi u “srpskom gradu Kninu”

“Ali, mala Anja iz kolone kao potpredsjednica Vlade RH nedavno je u NAŠEM Gradu Kninu prigodom otvaranja tog njihovog centra izjavila; Nalazimo se u srpskom Gradu Kninu i otvaramo Srpski kulturni centar međutim, svi mediji o toj izjavi šute što je nedopustivo jer, u Hrvatskoj Državi ništa nije srpsko niti može biti”, navodi korisnica Facebooka u konfuznom i nepismenom dijelu statusa.

Iz ovako složenih rečenica može se zaključiti da korisnica Facebooka tvrdi da je SDSS-ova potpredsjednica sada tehničke Vlade Andreja Plenkovića, Anja Šimpraga, nedavno u Kninu izjavila: “Nalazimo se u srpskom gradu Kninu i otvaramo Srpski kulturni centar”. Dalje navodi da su svi mediji hrvatskoj javnosti prešutjeli tu izjavu.

No, nisu mediji prešutjeli tu izjavu, već Šimpraga u Kninu nije rekla da se nalazi “u srpskom gradu”.

Korisnica Facebooka referira se na Šimpraginu izjavu prilikom otvaranja Srpskog kulturnog centra u Kninu o kojoj su, suprotno onome što navodi, izvijestili mnogi hrvatski i regionalni mediji kao i hrvatska novinska agencija Hina (1, 2, 3, 4). Cijelu izjavu Anje Šimprage s tog događaja u Kninu može se pogledati na YouTube kanalu Banjolučke Hronike, a može se i u audio formu poslušati u vijesti na portalu HRT-a.

Transkript cijele te izjave Anje Šimprage donosimo u nastavku.

“Prijatelji i uzvanici. Posljednjih nedjelja, kako smo to čuli nekoliko puta, imali smo čast prisustvovati otvorenju Srpskih kulturnih centara širom Republike Hrvatske. Prošli smo puno kilometara od Udbine do Slavonskog Broda, ali najljepše je biti ovdje, u svojoj kući, ovdje večeras u Kninu. Danas se mogu osvrnuti na to da smo i kao zajednica, ali i kao grad, prošli dalek put od onih traumatičnih 1991. i 1995. Danas, večeras, smo svi ovdje zajedno da slavimo različitost, saradnju ali i da slavimo budućnost. Knin i okolica, zaleđe naše Dalmacije, Bukovica, ishodište je mnogih naših priča. Nekih ružnih, ali puno više onih lijepih, i ova kuća, ovaj centar, zalog je za nove lijepe priče, zalog je za nova lijepa druženja, nova prijateljstva i novu nadu”, kazala je Šimpraga.

“Kada smo krenuli obnavljati ovu kuću, u starom dijelu našeg grada, koja je bila u ruševnom stanju, obnavljali smo je s mišlju da će ova obnovljena kuća potaknuti i obnavljanje odnosa među ljudima. Obnavljali smo je s idejom da će novi prostor dati novi poticaj da se i glas naše manjinske zajednice u gradu Kninu čuje, ali i da ova kuća i djeluje kao pružena ruka saradnje i prijateljstva prema svim ljudima dobre volje. Prema svakom onom tko živi ovdje na području grada Knina”, kazala je.

“Željela bih zahvaliti svima koji su pomogli i dali svoj doprinos da mi ovdje danas, pravoslavni Srbi u gradu Kninu, imamo svoj Srpski kulturni centar. Na početku sam odmah rekla da se zahvaljujem predsjedniku Srpskog narodnog vijeća, ali isto tako uz pomoć sredstava Vlade i Vladinog ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina, do svih naših prijatelja i saradnika s kojima smo skupa uređivali ovaj centar, brinuli se o njemu, zajedno planirali programe i aktivnosti koji će se ovdje odvijati, a neki se već i odvijaju. Vjerujem i znam da je to tako, da Knin može biti primjer mnogima u Hrvatskoj kako se, s jedne strane, čuvaju ovdje običaji i kultura, ali i kako se grade odnosi s većinskim narodom. Sigurna sam da će Srpski kulturni centar svojim radom biti primjer i drugim kulturnim centrima u Hrvatskoj kako raditi, kako se organizirati, kako uključiti što veći broj ljudi i kako imati najbolje programe”, kazala je.

“Ovaj centar zamišljen je kao živo mjesto susreta, učenja, razmjene ideja i mjesto prijateljstva. Ovaj centar ste svi vi, ovaj centar smo svi mi, učinimo ga zajedno snažnim i velikim na diku i ponos svih ljudi ovog ovdje našeg kraja. Dragi prijatelji, večeras smo ovdje otvorili ovaj centar, ali i svoja srca. Jer da nismo takvi mi ovdje u Kninu, ne bismo večeras svi ovdje bili s nama. Zato, zahvaljujem na podršci koju nam dajete, nadam se da ćemo opravdati sve to, vaše povjerenje, i da će se ovdje stvarno događati dobre aktivnosti, da djeca već ovdje imaju mjesto na kojem uče i gdje se igraju, da imaju i repeticije, gdje imaju učenje harmonike, ali i gdje mogu čuti o svom jeziku, o svojoj kulturi, o svom zavičaju i da će im uvijek biti na ponos i diku to što jesu. A mi smo svi ovdje zajedno večeras da čuvamo i njegujemo ovo bogatstvo koje imamo i iskreno se nadam da ćete svaki put, svi vi koji ste došli iz drugih gradova i općina i županija, da ćete znati da vas ovdje uvijek čeka osmijeh, zagrljaj i da će vam biti uvijek toplo oko srca kada se sjetite nas Kninjana”, kazala je Šimpraga.

“Večeras sam govorila kao rođena Kninjanka i uvijek se sjetim kada smo se vratili iz Srbije u Knin, nismo imali prostora da se družimo, da učimo, da njegujemo svoje običaje i meni je to bila velika želja, da zajedno sa svojim kolegama, učinimo nešto dobro za ovaj grad i nadam se da smo svi zajedno u tome uspjeli. Ovo je uspjeh svih nas, želim vam svako dobro i uživajte u ostatku večeri u gradu Kninu”, zaključila je svoj govor Šimpraga.

Iz cijelog transkripta jasno je da Šimpraga nije rekla da “se nalazi u srpskom gradu Kninu”. Kao što smo ranije naveli, u statusu nisu točne niti tvrdnje da će svaki Srpski kulturni centar u Hrvatskoj stajati 5,2 milijuna eura, kao što nije točan niti navod da SDSS i Milorad Pupovac nisu predstavnici srpske manjine u Hrvatskoj. Zbog svega toga, status hrvatske korisnice Facebooka ocjenjujemo netočnim.

Facebook
Twitter

Uočili ste objavu na društvenim mrežama i želite da provjerimo je li točna? Želite nas upozoriti na netočnu ili manipulativnu izjavu političara? Imate prijedloge, pohvale ili kritike? Pišite nam na [email protected] ili nas kontaktirajte putem Twittera ili Facebooka.