Razotkriveno

Sve laži iza jedne fotografije

Novi horizonti, portal čije je vijesti Raskrinkavanje.ba, bosanskohercegovački medij specijaliziran za provjeravanje činjenica u više navrata prokazao kao širenje lažnih vijesti, posljednjih je dana uspješno došao do desetaka tisuća klikova zahvaljujući lažnoj potrazi za staricom kojoj navodno žele pomoći. Ta vijest, originalno objavljena u ožujku prošle godine arhivirana je ovdje, a u posljednjih 24 sata podijeljena je preko 8 tisuća puta na Facebooku.

“APEL! Molim sve prijatelje i prijatelje prijatelja neka ovu sliku podijele, ili ako neko zna ko je ova starica da joj se pomogne…”, naslov je teksta koji uz fotografiju starije žene koja leži na cesti i, prema svemu sudeći, prosi.

Sama fotografija, utvrdili smo koristeći se alatom RevEye Reverse Image Search, na internetu je prisutna godinama. Njezino prvo pojavljivanje zabilježeno je prije više od godinu i pol dana kada je objavljena na portalu Cazin.net.

Objava fotografije na toj stranici, popraćena je i sadržajno identičnim apelom čitateljima poput onoga na portalu Novi horizonti.

“Sretali je ali niko ne zna ko je starica i u ovim hladnim danima, zašto je bez krova. Prvi ko je sretne pomozite nam da dođemo do nje, da je spasimo mi svi skupa. U ime naših majki u ime naše djece u ime njenog teškog života, pomozimo, pridružimo se u potrazi za njom svi… Ova starica ne smije i ne zaslužuje da je ostavljena od svih.. Treba da živi i da se raduje životu a ne da na pločniku tako hladnom u ovim hladnim zimskim danima spava…”, navodi se u tekstu.

Istu fotografiju kasnije koristi portal Dijalog.info. Njihova obmana čitatelja višeslojnija je. Najprije, u ožujku 2018. godine objavljuju fotografiju i apel identičnog teksta kao portali Cazin.net i Novi horizonti, a potom mjesec i pol kasnije fotografiju starice s ulice nadodaju na drugi tekst.

Naime, fotografija anonimne starice na ulici, u tekstu iz ožujka 2018. na portalu Dijalog.info popraćena je drugačijim tekstom i dodatnim fotografijama. U krojenju izmišljenih priča otišli su toliko daleko da su koristili ime stvarne osobe Džemile Beširović, kao i fotografije njezine kuće. Apel za pomoći Džemili Beširović originalno je objavio mediji NTV.ba i to u siječnju 2017. godine.

Nakon objave teksta, kojega su prenijeli brojni mediji, NTV.ba primijetio je da su se internetom počele širiti lažne vijesti o “žiro računu na koji se može uplatiti novac” Džemili Beširović. Upozorili su, stoga, da je ta informacija lažna.

Novi horizonti, medij s kojim smo započeli ovaj tekst, spada u obje kategorije. Najprije su u siječnju podijelili točnu informaciju o prikupljanju sredstava za Džemilu Beširović, a potom u ožujku 2017. godine i lažnu sa spornim žiro računom.

Riječ je o (uspješnom) pokušaju da se emocionalno nabijenim sadržajem kod čitatelja izazove potreba za dijeljenjem teksta, a samim time i privuče veći broj čitatelja portalu koji je takav sadržaj objavio. Čitatelji znače klikove, a klikovi novac. Faktograf je opširno pisao o lažnim Facebook profilima i stranicama – kako varaju, tko ih kreira i kako se na njima zarađuje – a više možete pročitati ovdje.

Facebook
Threads

Uočili ste objavu na društvenim mrežama i želite da provjerimo je li točna? Želite nas upozoriti na netočnu ili manipulativnu izjavu političara? Imate prijedloge, pohvale ili kritike? Pišite nam na [email protected] ili nas kontaktirajte putem Twittera ili Facebooka.