Razotkriveno

Ne, mobitelima ne možete ispeći kokice

U sklopu različitih tvrdnji o opasnosti 5G mreže koje se u posljednje vrijeme šire internetom, u opticaju se pojavio više od desetljeća star video koji navodno pokazuje kako se energijom koju emitiraju mobiteli mogu napraviti kokice.

“Ako su mobilne 3G i 4G mreže bezopasne zašto od njih puckaju kokice!” naslov je videa objavljenog 12. travnja na YouTube stranici Svet na dlanu (arhiviranog ovdje).

Riječ je o videu koji datira još iz 2008. godine i nastao je u sklopu marketinške kampanje tvrtke Cardo Systems. Kampanju je osmislila jedna pariška marketinška agencija, a u prva dva tjedna video je pregledan 10 milijuna puta, pisao je Slate.

Video pokazuje ljude koji usmjeravaju mobitele (starijeg modela) prema zrnima kukuruza, a nakon uspostavljanja poziva kukuruz puca i pretvara se u kokice. Na prvi pogled događaj nekima djeluje autentično, no u stvaranju videa koristili su se specijalni efekti.

Tvrtku koja stoji iza kampanje razotkrio je CNN u prilogu objavljenom 9. srpnja 2008. godine, a transkript priloga dostupan je ovdje.

“Sjeli smo i pričali kako možemo stvoriti nešto smiješno i zabavno što bi ljude natjeralo da pokušaju to imitirati, a da se naposljetku veže na naš posao”, kaže za CNN Abraham Glezerman, direktor Cardo Systemsa, tvrtke koja proizvodi bluetooth slušalice. “U stvarnosti to je mješavina digitalne montaže i kuhinjske ploče”, nastavlja Glezerman.

“Ispržili ste kokice odvojeno i ubacili ih na stol, a zatim digitalno izbrisali zrna kukuruza?”, pita CNN-ov novinar Jason Carroll.

“Apsolutno”, odgovara Glezerman, dodajući kasnije da cilj nije bio prestrašiti ljude, nego ih zabaviti.

Na YouTubeu je dostupan i video razgovora s Glezermanom iz listopada 2008., gdje objašnjava kampanju i kaže da bi za spravljanje kokica na ovaj način trebalo 11 milijuna mobitela.

Sličnu digitalnu manipulaciju koristi video koji navodno prikazuje kako mobitel može zapaliti čeličnu vunu, o čemu je Faktograf pisao.

Podsjetimo, Svjetska zdravstvena organizacija 2014. godine je objavila da je tijekom zadnja dva desetljeća proveden velik broj istraživanja kako bi se utvrdilo predstavljaju li mobilni telefoni potencijalan zdravstveni rizik te da štetne posljedice po ljudsko zdravlje nisu prepoznate kao rezultat korištenja mobilnih telefona.

Budući da se oko 5G tehnologije već neko vrijeme šire različite teorije o štetnosti za ljudsko zdravlje, ovdje možete čitati o dezinformacijama vezanima za 5G koje je Faktograf raskrinkao kao netočne i neutemeljene.

Facebook
WhatsApp

Uočili ste objavu na društvenim mrežama i želite da provjerimo je li točna? Želite nas upozoriti na netočnu ili manipulativnu izjavu političara? Imate prijedloge, pohvale ili kritike? Pišite nam na [email protected] ili nas kontaktirajte putem Twittera ili Facebooka.