Ocjena točnosti

Plenkovićeve tvrdnje da radnje Josipe Rimac nisu imale veze s njenim položajem u ministarstvu demantiraju policija i USKOK

foto HINA/ Damir SENČAR/ ds

Ona je bila imenovana u Ministarstvo uprave, ovo što sam ja sad vidio da se događa nema veze s Ministarstvom uprave”, odgovorio je premijer Andrej Plenković na pitanje je li bila loša odluka da se Josipa Rimac imenuje državnom tajnicom u Ministarstvu uprave nakon prethodne afere s njenom kućom.

Premijerovo tumačenje kako kriminal za koji se tereti Rimac nema veze s njenim radom u Ministarstvu uprave demantirali su i policija i USKOK u svojim priopćenjima.

U nastavku citiramo samo dijelove priopćenja policije u kojima se izrijekom navodi kako je Josipa Rimac kao prvoosumnjičena (bez navođenja imena) koristila svoj položaj državne tajnice u Ministarstvu uprave.

Policija je priopćila kako je „I.-osumnjičena:

koristeći položaj i autoritet dužnosnice u jednom ministarstvu i raspolažući informacijama koje su joj učinjene dostupnima tijekom obavljanja službe, od 25.11.2019. do 13.12.2019. godine, u nekoliko navrata zatražila od nadležnog ministarstva žurnu izmjenu, odnosno stavljanje van snage važeće odluke prema kojima je trgovačko društvo II.-osumnjičenog bilo dužno platiti dospjele naknade za pravo služnosti u iznosu od 6,9 milijuna kuna. Plaćanje navedenog iznosa naknade, predmetno trgovačko društvo izbjegavalo je platiti još od travnja 2015. godine iako je cijelo vrijeme koristilo zemljište kao da ima osnovano pravo. Stavljanjem važećih odluka van snage, I.-osumnjičena bi navedenom trgovačkom društvu omogućila da se na njega primijene uredbe i pravilnici koji su u međuvremenu stupili na snagu i prema kojima su uvjeti plaćanja i izračun naknade za služnost povoljniji. Time bi se predmetnom trgovačkom društvu omogućilo plaćanje znatno manjeg iznosa naknade služnosti i to u iznosu od oko milijun kuna.

koristeći položaj i utjecaj dužnosnice u jednom ministarstvu od prosinca 2019. do kraja travnja 2020. godine, od IV.-osumnjičenog (1957.), kao predsjednika uprave javnog poduzeća ovlaštenog za gospodarenje šumama i šumskim zemljištem u RH i V.-osumnjičenog (1957.), kao voditelja podružnice u navedenom javnom poduzeću, zatražila žurno povlačenje negativnih mišljenja i obračuna štete danih na tehničkim pregledima za izdavanje uporabnih dozvola koje je njihovo javno poduzeće prethodno dalo za izgrađeni dio vjetroelektrane trgovačkom društvu u vlasništvu II.-osumnjičenog, investitoru u izgradnji vjetroelektrana. Iako je predmetno javno poduzeće protiv predmetnog trgovačkog društva ranije podiglo tužbu za naknadu štete nastale prilikom izgradnje pristupnih cesta potrebnih za izgradnju vjetroelektrane, a s čime je I.-osumnjičena bila upoznata, IV.- i V.-osumnjičeni pristali su i osigurali da se prethodno dana negativna mišljenja povuku. Temeljem toga osigurali su trgovačkom društvu II.-osumnjičenog da, unatoč neispunjenju uvjeta, s nadležnim ministarstvom sklopi ugovor o osnivanju prava služnosti na šumskom zemljištu u vlasništvu Republike Hrvatske i time zadovolji jedan od uvjeta za izdavanje uporabnih dozvola, koje je potom i ishodovalo.

Da je u razdoblju od rujna 2019. do kraja svibnja 2020. godine, I.-osumnjičena koristeći svoj položaj i utjecaj dužnosnice u jednom ministarstvu zatražila od XIII.-osumnjičene (1972.), inače dužnosnice u drugom ministarstvu, da poduzme sve potrebno kako bi osigurala, neovisno o ispunjavanju uvjeta, bespovratne potpore obrtu u vlasništvu XII.-osumnjičenog (1985.) s kojim je I.-osumnjičena obiteljski povezana, a na što je XIII.-osumnjičena i pristala. Temeljem toga obrtu u vlasništvu XII.-osumnjičenog isplaćena su bespovratna sredstva u iznosu od oko 185 tisuća kuna. Zauzvrat za posredovanje, I.-osumnjičena je angažirala XII.-osumnjičenog prilikom izvođenja unutarnjih radova na nekretnini u njenom vlasništvu, po znatno nižim cijenama od stvarnih. Nakon dovršenog kriminalističkog istraživanja policijski službenici predali su pritvorskom nadzorniku 11 osumnjičenih osoba, dok su dvojica osumnjičenih (II.- i III.-osumnjičeni) trenutačno nedostupni redarstvenim vlastima Republike Hrvatske.

USKOK: Prvookrivljena je koristila svoj položaj i društveni utjecaj

Da je Rimac sve što je radila radila koristeći svoj položaj državne tajnice u Ministarstvu uprave jasno je i iz priopćenja USKOK-a. U priopćenju se navodi:

„Osnovano se sumnja da su se, od početka 2019. pa do 29. svibnja 2020., u Zagrebu, I. okr. kao državna tajnica u Ministarstvu uprave, II. i III. okr. kao stvarni voditelji poslovanja jednog trgovačkog društva, dogovorili da tom društvu pribave znatnu nepripadnu dobit na način da I. okr., koristeći se svojim položajem i društvenim utjecajem, poduzme sve potrebne radnje da tom društvu kao investitoru izgradnje Vjetroelektrane na području Općine Ervenik i Grada Knina, unatoč neispunjavanju svih propisanih uvjeta, osigura dobivanje dozvola, uvjerenja i sklapanje ugovora koji su potrebni za izgradnju, puštanje u rad, proizvodnju i prodaju električne energije. Zauzvrat je od II. i III. okr. zatražila da u poslovima osiguranja Vjetroelektrane angažiraju posrednika u osiguranju po njenom izboru koji će posredovati u zaključenju police osiguranja između trgovačkog društva i osiguravajućeg društva u kojem je zaposlena njena sestra, pri čemu će dio provizije za posredovanje u osiguranju od oko 45.000 eura pripasti I. okrivljenoj. Potom je, u realizaciji dogovora, I. okr. poduzimala niz radnji radi pogodovanja navedenom trgovačkom društvu u postupcima kod Ministarstva državne imovine, Hrvatske energetske regulatorne agencije i Hrvatskih šuma d.o.o., na štetu Republike Hrvatske.

Nadalje se osnovano sumnja da je I. okr., od početka veljače do 29. svibnja 2020., u Zagrebu, Kninu i Gračacu, s VII. i VIII. okr. osnivačima više trgovačkih društava, dogovorila da će u cilju pribavljanja značajne nepripadne dobiti tim trgovačkim društvima, koristeći svoj položaj i društveni utjecaj posredovati prema X. okr., šefici Kabineta ministrice u Ministarstvu poljoprivrede i članici Upravnog vijeća Agencije za plaćanja u poljoprivredi i Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu, kako bi za novčanu nagradu koju bi njih dvije dobile osigurala izmjene Uredbe o zakupu šumskog zemljišta u vlasništvu Republike Hrvatske na način da se navedenim društvima omogući dobivanje znatno većeg iznosa državnih poticaja i potpora kao i mogućnost zakupa veće površine zemljišta. Nakon toga je VII. okr. predao I. okr. točno neutvrđeni iznos novca za nju te najmanje 10.000 eura za X. okr., a koji iznos je potom ona predala X. okr. te joj prenijela da će joj po izmjeni Uredbe VII. okr. isplatiti dodatnih 500.000,00 kuna. Također su se dogovorili da će I. okr. posredstvom IX. okr. izvršiti utjecaj na XI. okr. načelnicu općine Gračac kako bi osigurala raspisivanje natječaja za zakup poljoprivrednog zemljišta na području Gračaca tako da prilagodi natječaj interesima društava VII. i VIII. okr. te kako bi upravo navedena društva bila izabrana na natječaju, kao i da u natječaj budu uvrštene upravo zemljišne čestice koje odgovaraju njihovim potrebama. Zauzvrat je VII. okr., u dogovoru s VIII. okr., obećao I. okr. veći novčani iznos kao i prijenos vlasništva na građevinskom zemljištu površine 10000 m2 te davanje većih iznosa novca trećim osobama koje će biti uključene u realizaciju njihovog dogovora. Tako je, sukladno dogovoru, VII. okr. predao I. okr. neutvrđeni iznos novca koji je ona predala IX. okr. koji je dio zadržao za sebe, a najmanje 10.000 eura je predao XI. okrivljenoj.

Hitno razrješenje iz ministarstva

Osim toga se osnovano sumnja da je, od rujna 2019. do 29. svibnja 2020., I. okr. koristeći svoj položaj i društveni utjecaj, od XIII. okr. pomoćnice ministra u Ministarstvu gospodarstva, poduzetništva i obrta, zatražila da poduzme sve potrebno kako bi se u postupku dodjele bespovratnih potpora tog Ministarstva u sklopu jednog programa za 2019. godinu, obrtu u vlasništvu XII. okr., te jednom društvu i klesarskom obrtu s čijim osnivačima i vlasnicima je obiteljski i prijateljski povezana, osigurale bespovratne potpore neovisno o njihovom ispunjavanju svih propisanih uvjeta. Na to je XIII. okr. pristala te je omogućila da Ministarstvo tom društvu i klesarskom obrtu dodijeli potpore u najvišem iznosu od po 200.000 kuna svakome, a obrtu XII. okr. dodijeli bespovratnu potporu od 185.449,60 kuna. Sukladno dogovoru s I. okr., kao protuuslugu, XII. okr. je od ožujka do svibnja 2020. godine izvodio radove u kući koja je u njenom stvarnom vlasništvu po znatno manjoj cijeni od stvarne vrijednosti izvedenih radova. Nakon toga je I. okr. ponovno, sukladno dogovoru s XII. okr., tijekom svibnja 2020. godine zatražila od XIII. okr. da XII. okr. osigura daljnje dobivanje bespovratne potpore Ministarstva gospodarstva za 2020. godinu.

Također, kad takve njene djelatnosti ne bi imale veze s njenim radom u ministarstvu, Vlada ne bi na hitnoj telefonskoj sjednici na sam dan kad su počela uhićenja razriješila Josipu Rimac s njene dužnosti državne tajnice u Ministarstvu uprave.

Facebook
Threads

Uočili ste objavu na društvenim mrežama i želite da provjerimo je li točna? Želite nas upozoriti na netočnu ili manipulativnu izjavu političara? Imate prijedloge, pohvale ili kritike? Pišite nam na [email protected] ili nas kontaktirajte putem Twittera ili Facebooka.