Više korisnika društvene mreže Facebook početkom tekućeg mjeseca dijelilo je na svojim profilima, odnosno u Facebook grupama fotografiju i video zapis koji, kako se tvrdi, prikazuju požar Pfizerovog laboratorija u Madridu (1, 2, 3).
Fotografija i video o kojima je riječ ne prikazuju požar Pfizerovog madridskog laboratorija. Kao i brojne druge dezinformacije koje kolaju društvenim mrežama na našem govornom području, dezinformacija o požaru u laboratoriju “uvezena” je s “inozemnih Facebook profila”, kao što su ova dva s kojih je dezinformacija podijeljena više od osam stotina puta (1, 2), odnosno s platforme BitChute, koja je i inače rasadnik lažnih vijesti i teorija zavjere.
Dezinformacijom o navodnom požaru u Pfizerovoj laboratoriji u Madridu već su se bavili fact-checkeri više inozemnih portala, među kojima su Politfact, USA Today, Lead Stories…
Pfizer uistinu ima pogon u Madridu, u dijelu grada koji se zove San Sebastián de los Reyes, ali tamo se požar nije dogodio. Novinarima Politfacta to je potvrdio i glasnogovornik tvrtke Andrew Widger.
Dezinformacije o Pfizerovom laboratoriju u plamenu društvenim mrežama su počele kolati nakon požara koji je planuo u neposrednom susjedstvu Pfizerovog pogona, u obližnjoj kompostani. Požar u krugu kompostane bio je uzrokovan gromom, a o njemu su izvještavali španjolski mediji: npr. portal El Confidental i portal lista El Pais.
Mjesto požara i udaljenost od Pfizerovog pogona može se vidjeti na servisu Google Earth. Požar u Pfizerovom laboratoriju u Madridu, dakle, nije se dogodio, već je u pitanju dezinformacija.