Društvenim mrežama širi se kratki isječak iz govora dr. Richarda Ursoa održanog na masovnom protestu protiv nametanja obveze cijepljenja u Washingtonu. Oftalmolog iz organizacije nazvane America’s Frontline Doctors (AFLD) o veličini svoje organizacije kaže:
Mi nismo “jedan liječnik”, mi smo 17.000 doktora! To je više nego (što ih ima) NIH, više nego što ih ima CDC i više nego FDA!
Stvaran broj članova AFLD-a se zapravo ne zna. Poznato je tek da se sâm AFLD predstavlja na drugačiji način u službenoj korespondenciji. Primjer je njihovo obraćanje Vrhovnom sudu SAD-a prije manje od mjesec dana. U postupku gdje je AFLD zainteresiran, ali nije stranka, odnosno tražio je status prijatelja suda (Amicus Curiae), AFLD su njihovi pravni zastupnici deklarirali na sljedeći način:
Amicus je nestranačka, neprofitna organizacija koja broji stotine liječnika iz cijele zemlje, koji predstavljaju niz medicinskih disciplina i imaju praktično iskustvo s Covid-19 na prvim linijama medicine.
U podnesku protestiraju protiv nametanja cijepljenja, jer vakcine “samo smanjuju simptome bolesti” pa zato “uopće ne spadaju u davno utvrđenu definiciju cjepiva”, već, kako kažu, predstavljaju medicinski tretman.
Ako je vjerovati podnesku AFLD-a Vrhovnom sudu, u Nacionalnom institutu za zdravlje (NIH), Centru za kontrolu bolesti (CDC) i Administraciji za hranu i lijekove (FDA) ipak ima više znanstvenika nego doktora u AFLD-u. Prema podacima iz 2019. godine u NIH-u je bilo blizu 6.000 znanstvenika istraživača, u CDC-ju više od 1.700 u oko 200 laboratorija, dok za FDA radi oko 10.000 znanstvenika.
Usporedba s nekim strukovnim organizacijama
No, pitanje je koliko je adekvatno uspoređivati AFLD-ovo članstvo s brojem doktora ili zaposlenih u državnim tijelima. Ako usporedimo njihovo – na oba načina – deklarirano članstvo sa strukovnim udrugama koje snažno podržavaju cijepljenje, AFLD je opet u značajnom zaostatku.
Čak i kad bi se radilo o 17.000 članova, broj je zanemariv u usporedbi s, primjerice, Američkom akademijom obiteljskih liječnika (AAFP), koja ima suprotne stavove AFLD-u i gotovo 134 tisuće članova.
Godinu dana ranije, AAFP je bio dijelom šire koalicije saveza sličnih organizacija liječnika koja je snažno podupirala cijepljenje u svom obraćanju predsjedniku Joeu Bidenu. Kada se zbroje članovi te koalicije, odnosno članstvo AAFP-a, Američke akademije za pedijatriju, Američkog koledža opstetričara i ginekologa, Američkog koledža liječnika, Američkog osteopatskog udruženja i Američkog udruženja psihijatara dođe se do brojke od 590.000 liječnika i studenata medicine koji su se izjasnili u korist cijepljenja protiv Covida.
Prvo Covid nije postojao, onda su ga počeli liječiti
Doduše, u priči oko AFLD-a nije toliko važna brojnost članstva, jer ipak se radi o organizaciji koja postoji relativno kratko. Stoga se treba osvrnuti i na stavove i tvrdnje koje AFLD i njegovi članovi javno promoviraju.
Kao što smo već pisali, vodi je Simone Gold, doktorica uhićena zbog poticanja upada podržavatelja bivšeg predsjednika Donalda Trumpa na Capitol Hill 6. siječnja i sudjelovanja u neredima. Za organizaciju se pročulo zbog upornog širenja propagande oko hidroksiklorokina, ali i širenje dezinformacija, na prvom mjestu o cijepljenju. Jedna od njihovih zvijezda, Stella Immanuel, među ostalim se proslavila izjavom da endometrioze, ciste i druge ginekološke probleme uzrokuju demoni s kojima žene spolno opće u snu.
AFLD je najprije poručivao da je Covid blaga bolest i da se liječi hidroksiklorokinom, da bi početkom 2021. godine, kada je od Covida preminulo 350 tisuća Amerikanaca, počeli oglašavati svoje liječničke konzultacije na daljinu i dijeljenje recepata za neautorizirane terapije. Drugim riječima, našli su način da profitiraju od pandemije.
Istraga zbog korona profiterstva
Prema podacima do kojih je došao Intercept, ova je organizacija zaradila naplaćujući telefonske konzultacije i lijekove. Jedan poziv koštao je 90 dolara i tu vrstu pomoći je zatražilo bar 70.000 ljudi, a 60 dolara koštao je svaki kontrolni telefonski pregled. Ukoliko se nitko ne javi na telefon nakon uplate – nisu vraćali novac.
Što se lijekova tiče, zaradili su oko 15 milijuna dolara od studenog 2020. do rujna ove godine. Narudžbe su koštale prosječno 44 dolara. Skoro polovica recepata odnosi se na ivermektin i hidroksiklorokin, a još dodatnih 30 posto na azitromicin i cink, koji također nisu odobrena terapija za Covid.
Protiv AFLD-a je pokrenuta i istraga u Zastupničkom domu američkog kongresa u listopadu prošle godine. Organizacija ne surađuje s odborom i ne dostavlja tražene podatke o svom poslovanju.
Inače, najskuplje cjepivo, koje AFLD smatra proizvodom zavjere farmaceutske industrije, besplatno je za građane, a jedna doza državu košta manje od 20 dolara.