Razotkriveno

Ne, britansku kraljicu ne liječe ivermektinom

Zbog priloga australske televizije raširila se glasina da britansku kraljicu liječe ivermektinom. To nije točno.
Ilustracija: dimitrisvetsikas1969 / Pixabay

Rubni portal Provjeri.hr netočno tvrdi da britansku kraljicu Elizabetu II liječe ivermektinom nakon što je potvrđeno da je pozitivna na Covid-19 (arhivirano ovdje). Ta tvrdnja nije točna.

“Kraljicu liječe “lijekom za konje”! Za vas obične smrtnike on je nedostupan i opasan…”, naslov je članka na portalu Provjeri.hr u kojem se tvrdi:

“Kako brinu o njoj pogledajte u kratkom video isječku, pri čemu vam napominjemo da pauzirate video na 19. sekundi i dobro pogledate i pročitate što taj kadar prikazuje. Radi se o kutiji lijeka Stromectol, odnosno o komercijalnom imenu lijeka Ivermectin!”.

U članku portala Provjeri.hr nalazi se video zapis australske televizije Channel 9, kao i kadar u kojem se vidi kutija Stromecola, lijeka koji sadrži ivermektin. Nakon njega slijedi i kadar s ampulama sotrovimaba, lijeka koji je Europska agencija za lijekove u prosincu 2021. godine odobrila za liječenje Covida-19.

Ovi kadrovi korišteni su kao pozadinska ilustracija izjave australskog liječnika dr. Mukesha Haikerwala, koji je kazao da postoje lijekovi koji mogu pomoći protiv Covida-19. U razgovoru za australsko izdanje Guardiana Haikerwal se ogradio od tumačenja da je i ivermektin jedan od tih lijekova.

“O ivermektinu uopće nismo razgovarali. Rekao sam da postoje lijekovi koji su dostupni ranjivim pacijentima. Nisam ih imenovao, ali očito je u pitanju sotrovimab. Ivermektin sigurno nije takav lijek. Ne bih ga preporučio”, kaže Haikerwal.

Channel 9 se ispričao zbog kadra iz kojeg su gledatelji mogli zaključiti da britanska kraljica uzima ivermektin.

“Ne sugeriramo da kraljica koristi ivermektin”, poručio je Channel 9, uz sljedeće objašnjenje:

“Naš sinoćnji izvještaj o kraljici sadržavao je kadar koji nije trebao biti dio priloga. Kadar je uključen kao rezultat ljudske pogreške. […] Napravili smo brojne priloge u kojima smo naglašavali zabrinutosti zbog uzimanja ivermektina kao lijeka za Covid-19. Nismo namjeravali sugerirati da je dr. Mukesh Hawikerwal podržao korištenje Stromectola protiv Covida-19. Jutros smo mu se ispričali i on je tu ispriku prihvatio”.

Facebook
WhatsApp

Uočili ste objavu na društvenim mrežama i želite da provjerimo je li točna? Želite nas upozoriti na netočnu ili manipulativnu izjavu političara? Imate prijedloge, pohvale ili kritike? Pišite nam na [email protected] ili nas kontaktirajte putem Twittera ili Facebooka.