Razotkriveno

Jesu li zapadni mediji cenzurirali svjedočanstvo žene evakuirane iz Azovstala?

Natalija Usmanova je nakon evakuacije iz Azovstala dala izjavu i Reutersu, i ruskim državnim medijima. Svjedočanstva koja su prenesena u zapadnim i ruskim medijima znatno se razlikuju.
Natalia Usmanova
Screenshot: NBC

Oko stotinu civila evakuirano je prvog svibnja iz kruga industrijskog postrojenja Azovstal, zadnjeg uporišta ukrajinskih vojnika koji su branili Mariupol. Na području Azovstala u tom trenutku nalazilo se oko dvije tisuće ukrajinskih vojnika, uglavnom pripadnika pukovnije Azov i 36. brigade ukrajinskih marinaca.

Pri praćenju drame s evakuacijom civila, i zapadni i ruski mediji objavili su izjave nekolicine evakuiranih, ali naglasci stavljeni na njihova svjedočanstva bitno su se razlikovali.

Dok su BBC, Reuters i druge zapadne medijske kuće naglasak stavljale na patnju i strah koje su preživjeli pretrpjeli skrivajući se od granatiranja, ruski mediji fokusirali su se na odnos ukrajinskih vojnika u Azovstalu prema civilima.

Ista svjedokinja, dvije različite priče

Plastičan primjer dva medijska pristupa, odnosno dva kuta gledanja na istu stvar dalo je prenošenje izjava jedne od evakuiranih osoba, radnice Azovstala Natalije Usmanove. Ona je s obitelji zaklon od granatiranja našla u bunkerima u krugu tvornice.

Agencijska kuća Reuters objavila je njezino svjedočanstvo (1, 2), u kojem Usmanova govori o patnjama koje su ona i njezina obitelj proživjeli kroz dva mjeseca skrivanja u bunkerima Azovstala.

“Inicijalno, u našem skloništu bilo je oko 50 ljudi. Četrdeset ljudi bilo je susjednom skloništu. Došli smo ondje svojom voljom, kao radnici tvornice, da se spasimo. Kad smo shvatili da nam se granatiranje približava postajali smo sve uplašeniji i pokušali smo otići. Znali smo za humanitarni koridor i znali smo za evakuaciju, ali nismo pušteni. Kad je počelo granatiranje, mislila sam da će me srce izdati i da neću preživjeti. (…) Užasno sam se bojala da bunkeri neće izdržati. Postajala bih histerična kad bi se bunkeri počeli tresti, moj muž najbolji je svjedok. Tako sam se bojala da će se bunker urušiti. Toliko dugo nismo vidjeli sunce”, rekla je Usmanova Reutersu nakon evakuacije, u selu Bezimene, koje se nalazi pod kontrolom proruskih separatista u regiji Donjeck.

Nadalje, Reuters prenosi da je civilima u bunkerima nedostajalo zraka te objavljuje i ove izjave preživjele: “Možete samo zamisliti kroz što smo prošli. Teror. Živim tamo, radila sam tamo cijeli život, a ono što smo tamo vidjeli bilo je naprosto strašno.”

Svjedočanstvo Natalije Usmanove objavile su i druge velike medijske kuće sa zapada, poput, primjerice, BBC-a i The Guardiana. U kratkim video snimcima objavljene su njezine izjave o nemogućim uvjetima života koje su civili trpjeli u bunkerima Azovstala.

Ruske medijske kuće, pak, objavile su dijelove razgovora s istom svjedokinjom. Državna agencija RIA Novosti objavila je snimak izjave u kojoj Natalija Usmanova tvrdi da su ukrajinski vojnici, “Azovci”, provocirali civile u bunkerima Azovstala, da su im prijetili da će ih pokopati, da njoj i njezinoj obitelji nisu dopustili da napusti sklonište dok je to još bilo moguće te da su ukrajinski vojnici namjerno pucali s lokacija koje su bile blizu onima gdje se nalaze civili. RIA Novosti objavile su na svom portalu i da im je Natalija Usmanova rekla da je od ukrajinskih vojnika čula da se s pripadnicima Azova u tunelima Azovstala nalazi strani general, plaćenik, koji je na direktnoj vezi sa Zelenskim.

Ne postoji neovisna potvrda ovih njenih tvrdnji. Štoviše, tvrdnja da se u Azovstalu nalazi strani general koji koordinira akcije Azova slična je ranijim navodima ruskih propagandista za koje se pokazalo da su netočni.

Međutim, zanimljivo je da ništa od tvrdnji Usmanove o navodnom maltretiranju koje je doživjela od strane Azova nije objavljeno u izvještaju Reutersa, pa tako ni u drugim zapadnim medijima koji su uglavnom prenosili i dorađivali izvještaje spomenute agencije.

Agenciju Reuters pitali smo je li svjedokinja Usmanova i njihovim novinarima govorila o odnosu pripadnika Azova prema civilima, odnosno zbog čega u izvještaju Reutersa nema dijelova izjava Natalije Usmanove koji su objavljeni u ruskim medijima.

Odgovor koji smo dobili od glasnogovorništva Reutersa citiramo u cijelosti: “Stojimo pri svojim izvještajima. I dalje tražimo potvrdu ključnih aspekata svjedočenja Natalije Usmanove. Predani smo izvještavanju o sukobu u Ukrajini na nepristran i nezavisan način, kao što činimo diljem svijeta”.

Optužbe za cenzuru

O izvještavanju pri evakuaciji civila iz Azovstala, konkretno – prenošenju izjava preživjele svjedokinje Natalije Usmanove, govorio je i visoki dužnosnik ruske delegacije pri UN-u Dmitrij Poljanskij, navodeći da je u pitanju primjer manipulacije od strane zapadnih medija.

Poljanskij je optužio Reuters da su cenzurirali ono što je Natalija Usmanova rekla; da im ukrajinski vojnici nisu dopuštali da odu iz Azovstala; da njezina obitelj ne želi ići u Ukrajinu; da je Ukrajina za nju mrtva; da su ih vojnici iskorištavali kao živi štit.

“Reutersova priča stvara dojam da je ta žena, Natalija Usmanova, prestrašena zbog ruskog bombardiranja i navodno mrzi Rusiju zbog onoga što je učinila Ukrajini”, prenosi riječi Dmitrija Poljanskog ruska državna agencija TASS, koji je ujedno i citirao dio njenog svjedočenja za koji tvrdi da ga je Reuters cenzurirao:

“Ne želim se vratiti u Ukrajinu. Iskreno. Moja obitelj o tome je odlučila jednoglasno. Ako se ikad i odlučimo vratiti, vratit ćemo se samo u Mariupol, u Donjecku Narodnu Republiku. Ne u Ukrajinu”.

Ruski dužnosnik spomenuo je i da je njemački Der Spiegel objavio Reutersovu dužu verziju video izvještaja, ali snimka je, rekao je, povučena nakon pola sata. Reuters je izvijestio o navodima ruskog dužnosnika, a oglasio se i spomenuti njemački medij, Der Spiegel. Na portalu Der Spiegela potvrđeno je da je snimka povučena.

Obrazloženje odluke da se snimka povuče Der Spiegel je objavio na istoj adresi gdje je predmetni sadržaj bio objavljen. U obrazloženju stoji:

“Uklonili smo video koji je ovdje bio objavljen. Ispostavilo se, naime, da su izjave svjedoka iz Azovstala u Mariupolju prenesene djelomično. Novinska agencija Reuters, koja nam je omogućila ovaj materijal, optužena je da je izostavila izjave svjedoka kritički intonirane prema ukrajinskim oružanim snagama. U Reutersu tvrde da još pokušavaju provjeriti ključne točke tih izjava.”

Facebook
Threads

Uočili ste objavu na društvenim mrežama i želite da provjerimo je li točna? Želite nas upozoriti na netočnu ili manipulativnu izjavu političara? Imate prijedloge, pohvale ili kritike? Pišite nam na [email protected] ili nas kontaktirajte putem Twittera ili Facebooka.