Društvenim se mrežama šire obmanjujuće tvrdnje o nedavnoj presudi koju je ruski sud donio protiv političkog zatvorenika Nikite Žuravela. Brojni korisnici netočno ju tumače tvrdeći da je Žuravel osuđen na 14 godina robije samo zbog paljenja muslimanske svete knjige Kur’ana.
“🇷🇺💥 Ruski sud osudio izgrednika koji je palio Kuran na 14 godina zatvora
💬 Dok se u Evropskoj Uniji svakog vikenda održavaju ‘priredbe’ paljenja Kurana u Rusiji je takvo svetogrđe strogo kažnjivo.
Okružni sud u Volgogradu osudio je Nikitu…“, stoji u Facebook statusu objavljenom 25. studenog 2024. godine (arhiviran ovdje).
Vijest je prepravila društvene mreže, ali dio je korisnika, poput gore citiranog, izostavio objasniti da se ne radi o dva različita sudska procesa (1, 2).
Žuravel je zaista proglašen krivim zbog vrijeđanja vjerskih osjećaja, a to je u Rusiji regulirano kaznenim zakonom. Točno je da se u ostatku Europe različito gleda na vrijeđanje vjerskih osjećaja (jer se ono suprotstavlja ideji slobode izražavanja) i da je tek nekoliko država kriminaliziralo spaljivanje vjerskih tekstova, no to ne znači da se ono uopće ne sankcionira.
U svakom slučaju, Žuravel je presudu za huliganizam motiviran vjerskim motivima i vrijeđanju vjerskih osjećaja dobio ranije, u veljači ove godine.
Uhićen na temelju snimke na kojoj se ne vidi ni jedna osoba
Uhićen je u svibnju prošle godine nakon što je navodno na internetu objavio video kako spaljuje Kur’an ispred džamije i izgovara riječi kojima se ruga muslimanima. Ruske vlasti su rekle kako je priznao da je to učinio po nalogu ukrajinskih sigurnosnih službi. Unatoč tome što se incident dogodio u ruskom gradu Volgogradu, Žuravel je to suđenje dočekao u istražnom pritvoru u većinski muslimanskoj republici Čečeniji – kojih 800 kilometara dalje.
Njegov je slučaj privukao pozornost javnosti prošle godine kada je čečenski čelnik Ramzan Kadirov na Telegramu objavio video na kojem se vidi kako njegov sin tuče i šutira optuženika Žuravela dok je ovaj u zatvoru čekao suđenje. Kadirov je rekao kako je ponosan na svog sina, a slično je izjavio i Adam Delimkhanov, čečenski zastupnik u ruskoj Dumi.
U studenom prošle godine je Memorial, ruska organizacija koja se zalaže za ljudska prava, a 2022. godine dobila je Nobelovu nagradu za mir, tražila puštanje iz pritvora i zaustavljanje kaznenog progona Žuravela, kojeg smatra političkim zatvorenikom. Izrazili su sumnju da je Žuravel uopće počinio to djelo te da je njegovo priznanje vjerojatno rezultat pritiska ruskih sigurnosnih službi.
U detaljnom izvještaju o slučaju Nikite Žuravela ta je organizacija napisala da se mladić rodio 2004. godine u Sevastopolju, a da je u trenutku uhićenja studirao u Volgogradu te je radio kao dostavljač hrane. Uhićen je na temelju snimke u trajanju od 12 sekundi koja je objavljena 19. svibnja 2023. godine na jednom od kanala društvene mreže Telegram na kojoj se vidjelo paljenje Kur’ana. Na snimci se nije vidjela niti jedna osoba. Dan kasnije ruske vlasti su ga uhitile, a potom je ruska obavještajna služba FSB objavila snimku njegova “priznanja”. Na toj snimci je mladić na podu, u lisicama, s licem okrenutim prema dolje, a agent FSB-a “instruira” njegove odgovore.
Potom ruske vlasti njegov slučaj, iako je navodna snimka snimljena u Volgogradu, prebacuje u Čečeniju “jer su se mnogi stanovnici te republike osjetile žrtvama” njegova čina. Čečenski čelnici njegov slučaj koriste za “pumpanje” svoje popularnosti, a ispred pritvorske jedinice kod grada Groznog “dočekuju” ga stotine muškaraca koji za njega traže smrtnu kaznu. Kao što smo već naveli, nakon toga ga je u pritvoru pretukao sin čečenskog čelnika.
Kako je u veljači izvijestila Novaya Gazeta, sud u Groznom, glavnom gradu Čečenije, osudio je ovog 20-godišnjaka na 3,5 godine zatvora zbog spaljivanja Kur’ana ispred džamije u ruskom gradu Volgogradu.
Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter
Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.
Presuda za “veleizdaju”
Najnoviju presudu protiv Žuravela donio je Okružni sud u Volgogradu. Kako je 25. studenog 2024. godine izvijestila ruska novinska agencija TASS, taj ga je sud osudio na 14 godina zatvora pod optužbom za veleizdaju. Prema navodima ruskih istražitelja, mladić je putem aplikacije za dopisivanje ponudio suradnju predstavniku Službe sigurnosti Ukrajine (SBU). Navodi se i kako je u ožujku prošle godine svom kontaktu iz Ukrajine poslao videosnimku vlaka koji prevozi rusku vojnu opremu, sadržaje koji prikazuju vojne zrakoplove te informacije o kretanju vojnog službenog automobila. “Zbog više kaznenih djela osuđen je na 14 godina strogo zatvora i godinu dana ograničenja slobode”, priopćio je sud, dodavši da kazna još nije pravomoćna i da se na nju može uložiti žalba.
Kako navodi Reuters, Žuravel je priznao krivnju, ali nije jasno pod kojim je okolnostima učinjeno navodno priznanje. Prema pisanju Associated Pressa, slučajevi veleizdaje u posljednja tri desetljeća rijetko su bili predmeti na ruskim sudovima. Sve se počelo mijenjati 2022. godine, nakon ruske invazije na Ukrajinu.
Sve je više slučajeva kaznenih progona za veleizdaju i špijunažu, a osumnjičenici su, kako ruski državljani, tako i stranci: od kritičara Kremlja i neovisnih novinara do veterana znanstvenika koji rade sa zemljama koje Moskva inače smatra prijateljskima. Nije isključeno da je i Žuravel jedan takav slučaj. No, da se vratimo na početak priče, ono što je doneseno u zadnjoj presudi ne tiče se vrijeđanja vjerskih osjećaja muslimana.
Iz svega navedenog možemo zaključiti da su manipulativni sadržaji u kojima se Žuravelovu 14-godišnju zatvorsku kaznu povezuje isključivo s incidentom pred džamijom. On je za taj čin ranije, na drugom sudu, dobio 3,5 godina zatvora, a za čin "veleizdaje" nepravomoćno mu je presuđeno 14 godina.