“VIŠE JE NEĆETE BACATI: Korijen ove biljke može da izliječi rak, a cvijet srce i dijabetes”, naslov je članka objavljenog na portalu “Recepti za danas”, koji se širi među korisnicima Facebooka (arhivirano ovdje).
Otkad je prvi put objavljen krajem svibnja, ovaj je članak, kako pokazuju podaci servisa CrowdTangle, na Facebooku generirao 2687 interakcija. Lajkalo ga je skoro dvije tisuće, a podijelilo više od 700 ljudi.
Naslovna tvrdnja, prema kojoj korijen cikorije liječi rak, nema znanstveno utemeljenje.
Iako je točno da se korijen cikorije smatra vrlo zdravom namirnicom, ne postoje medicinska istraživanja koja bi potvrdila da se može koristiti za liječenje raka.
Postoje indikacije da korijen cikorije može koristiti u jačanju imunološkog sustava, prvenstveno jer sadrži prebiotik inulin, koji blagotvorno djeluje na crijevnu floru. Neki istraživači čak smatraju da redovito konzumiranje korijena cikorije zbog prisutnosti inulina smanjuje izglede za razvoj tumora (Healthline, WebMD). Međutim, to je samo pretpostavka koju bi tek trebalo potvrditi opsežnijim istraživanjima.
Godine 2020. su u časopisu Cell Reports objavljeni nalazi istraživanja koje je pokazalo da prebiotici kod laboratorijskih miševa usporavaju rast tumora. Znanstvenici koji su provodili istraživanje tvrde da se radi o posljedicama konzumacije prebiotika inulina i mucina.
Inulin se pritom pokazao kao posebno potentan; dok je konzumacija mucina u istraživanju povezana s usporavanjem rasta melanoma, konzumaciju inulina istraživači su doveli u vezu s usporavanjem rasta i melanoma, i raka debelog crijeva. Međutim, potrebna su dodatna istraživanja kako bi se utvrdilo da li se isti efekt pojavljuje i kod ljudskih pacijenata.
Iako ne postoje dokazi da se cikorija može koristiti za liječenje raka, nema nikakve sumnje da se radi o biljci čija konzumacija može imati različite zdravstvene koristi.
Cikorija je dobar izvor beta karotena, antioksidansa koji se u organizmu pretvara u vitamin A i koji se smatra vrlo zdravim. Također, dokazano je i da cikorija ima blaga laksativna svojstva te da može pomoći pri regulaciji žuči.