Među korisnicima Facebooka dijeli se titlovani video zapis u kojem političarka iz Mađarske neutemeljeno tvrdi da cjepivo protiv Covida-19 uzrokuje neplodnost kod žena.
Madjarski parlament javno objavio da postoji direktna korealicija izmedju primanja “Pfizer” vakcine i povećanja steriliteta kod žena”, navodi se u opisu videa (arhiviran ovdje) koji se dijeli na društvenoj mreži Facebook.
U samom postu na Facebooku tvrdi se da Pfizerovo cjepivo kod žena uzrokuje povećanje neplodnosti, dok se u videu iznosi teza da je u Mađarskoj došlo do drastičnog pada nataliteta devet mjeseci nakon početka obavezne vakcinacije.
Titlovani video u trajanju od minutu i pol prikazuje mađarsku političarku iz ekstremno desne stranke Mi Hazánk, Dóru Dúró.
“U siječnju ove godine dogodilo se nešto što se nije dogodilo desetljećima: natalitet je pao za 20 posto u usporedbi s istim razdobljem prošle godine. I još više zabrinjava jest da je fertilitet također pao – što nismo vidjeli od 2011.
Scaba G. Tóth, istraživač pri KRTK Ekonomskom intitutu ističe da je do drastičnog pada došlo samo devet mjeseci nakon što je u Mađarskoj započela masivna vakcinacija protiv Covida-19.
Naša stranka ‘Pokret naša domovina’ jedina se protivila uvođenju obavezne vakcinacije i još uvijek smo jedina stranka koja se zalaže za politike iskrenog adresiranja problema, iako je dužnost države da istraži je li ovaj brutalni pad povezan s tim faktorom”, kaže u svom izlaganju u mađarskom parlamentu Dóra Dúró.
Csaba G. Tóth ekonomist je i demograf (LinkedIn profil), vrlo aktivan na Twitteru gdje redovito tvita o posljedicama pandemija Covida-19 u Mađarskoj (njegov profil na Twitteru možete vidjeti ovdje).
Ovaj ekonomist i demograf je u veljači ove godine tvitnuo (arhivirano ovdje) da je stopa fertiliteta u Mađarskoj u siječnju dosegnula povijesno niske razine. “Navedeno može biti povezano s trećim valom Covida-19 i programom vakcinacije, oboje se odvilo prošlog proljeća”, navodi dalje Tóth.
U travnju ove godine Tóth opet tvita, pa se pita (arhivirano ovdje): “Je li vakcinacija utjecala na tajming imanja djece? Nagli pad trudnoća poklopio se s rastom programa vakcinacije za one između 25 i 49 godina u Mađarskoj. Navedeno sugerira da je parovima bilo potrebno da ih savjetuju zdravstveni profesionalci”.
U još jednom tvitu iz lipnja (arhiviran ovdje), pak, Tóth se pita “vraćaju li se bebe?!”. “Nakon prvog vala vakcinacije, broj rođenih beba u Mađarskoj je opet počeo rasti”, dodao je.
Tóth u svojim tvitovima ne iznosi dokaze o povezanosti vakcinacije i pada fertiliteta, niti se pita je li moguće izvlačiti bilo kakve zaključke promatrajući ovako kratke vremenske okvire. Štoviše, iako Tóth evidentno sugerira da bi mogla postojati veza između cijepljenja i stope fertiliteta mađarskih žena, čak ni on to izričito ne tvrdi.
Niti Tóth, niti zastupnica Dúró u kratkom se video isječku ne referiraju na Pfizerovo cjepivo, već govore općenito o vakcinaciji (dok se u citiranom Facebook postu tvrdi da “postoji direktna korelacija između primanja “Pfizer” vakcine i povećanja steriliteta kod žena”).
Cjepivo i (ne)plodnost
Glasine da bi cjepivo protiv Covida-19 moglo utjecati na plodnost žena kruže praktički od početka kampanje cijepljenja, iako ne postoje podaci na kojima bi se takva teza mogla utemeljiti. Štoviše, postoje istraživanja koja takve glasine diskreditiraju.
Istraživački tim kojega je predvodila doktorica Amelia Wesselink s bostonske Sveučilišne škole javnog zdravlja (eng. Boston University School of Public Health) proučavao je povezanost između cjepiva protiv Covida-19, infekcije virusom SARS-CoV-2 i fertiliteta. Tim je u periodu od prosinca 2020. do studenog 2021. pratio više od 2.000 žena u dobi između 21 i 45 godina. Sve žene pokušavale su ostati trudne putem umjetne oplodnje. Studija je pokazala da se šanse da osoba ostane trudna nisu mijenjale s njenim cijepnim statusom.
Paralelno s cijepljenjem mogli smo pratiti jačanje raznih vrsta dezinformacija i misinformacija, pa tako i onih koji cijepljenje vezuju s povećanjem neplodnosti kod muškaraca i žena te padom fertiliteta i nataliteta. Razne dezinformacije o navodnoj povezanosti cjepiva i neplodnosti dovode do oklijevanja pri primitku cjepiva protiv Covida-19 (eng. vaccine hesitancy) (JAMA Network).
Faktograf je već pisao o tome da nema dokaza da mRNA cjepivo izaziva neplodnost. Kao što smo također tada pisali, za vrijeme Pfizerovog testiranja cjepiva 23 žene isključene zbog (naknadno utvrđene) trudnoće. Od toga ih je 12 bilo u cijepljenoj, a 11 u placebo skupini. Zabilježena su i dva gubitka ploda, oba u placebo skupini. Prilikom testiranja Moderninog mRNA cjepiva, s manje sudionica, zabilježeno je 13 trudnoća – šest u cijepljenoj i sedam u placebo skupini. Od toga je zabilježen jedan spontani pobačaj u placebo skupini.
Kako piše The Conversation, grupa liječnika u Sjedinjenim Američkim Državama proučavala je ishode trudnoće u više od 100.000 trudnica. Kada je studija završila, oko 14 posto svih uključenih u studiju primila je barem jednu dozu cjepiva protiv Covida-19. Studija je pokazala da žene koje su u trudnoći primile cjepivo protiv Covida-19 nemaju veće šanse da dožive spontani pobačaj.
Infekcija Covidom-19, pak, može predstavljati veliku opasnost za trudnice; može čak biti i fatalna. Istraživanja pokazuju da je veća vjerojatnost spontanog pobačaja nakon infekcije Covidom-19. Također, teški oblik Covida-19 može povećati rizik od neplodnosti ili problema u trudnoći.
Studija koju spominje fact-checkerski portal FullFact, bavila se utjecajem Pfizerovog cjepiva na fertilitet ženki štakora. Nalazi studije pokazali su da “nema utjecaja [cjepiva] na parenje ženki, fertilitet, niti bilo kakve parametre jajnika ili maternica, kao ni na embrio-fetalno ili postporođajno preživljavanje, rast, fizički razvoj ili neurofunkcijski razvoj kod potomstva kroz čitavo razdoblje laktacija.”
Do zaključka da cijepljenje nema utjecaj na plodnost su još 2021. došli i autori studije Europskog društva za humanu reprodukciju i embriologiju (doduše tada uz ogradu da su podaci kojima su raspolagali još uvijek bili ograničeni).
HZJZ preporučuje cijepljenje trudnicama
Na stranicama HZJZ-a navodi se da se “cijepljenje preporučuje u bilo kojoj fazi trudnoće, a eventualno izbjegavanje u prvom tromjesečju nema znanstvenu podlogu već je rezultat općeg stava prema bilo kakvim intervencijama u ranoj trudnoći”.
“Cijepljenje ne povisuje rizik spontanih pobačaja. Cijepljenje smanjuje rizik od razvoja teškog oblika bolesti, a time i vjerojatnost od prijevremenog poroda pa tako izravno čuva zdravlje ploda. Cijepljeni parovi mogu očekivati zadržanu plodnost i bolje rezultate liječenja, od onih koji obole od bolesti COVID-19. Antitijela cijepljene trudnice se prenose preko posteljice u fetus i pružaju mu određenu zaštitu koja se nastavlja i u dojenačkoj dobi prvih nekoliko tjedana nakon porođaja. Antitijela cijepljene trudnice ili trudnice koja je preboljela COVID-19 preko mlijeka se prenose novorođenčetu pružajući mu svojevrsnu zaštitu”, također navodi HZJZ, koji upućuje i na preporuke za cijepljenje protiv COVID-19 za trudnice, dojilje i žene koje planiraju trudnoću koje su objavili stručnjaci tri hrvatska stručna društva s tog područja.
Kako piše FullFact, britanski Kraljevski koledž za ginekologiju i opstetriciju (eng. Royal College of Obstetricians and Gynaecologists) na svojim stranicama navodi da “ne postoji biološki vjerojatan mehanizam prema kojem bi postojeća cjepiva mogla na bilo koji način utjecati na plodnost žena”.
Kako piše BBC, kada znanstvenici kažu da “nema dokaza” za nešto, to znači da nije napravljena dugoročna studija koja se tiče specifičnog cjepiva.
Međutim, to ne znači da nema nikakvih činjenica o cjepivu ili da znanstvenici “nabadaju”. Profesorica opstetricije Lucy Chappell s londonskog Kraljevskog koledža je za BBC istaknula da iz primjene drugih cjepiva koja ne sadrže živi virus, poput cjepiva protiv gripe, postoji puno dokaza da nemaju utjecaja na plodnost te da su u potpunosti sigurni i preporučuju se za korištenje tijekom trudnoće. Veće su šanse da će problemi s fertilitetom nastupiti nakon zaraze Covidom-19, a ne nakon cjepiva, kazala je za BBC Nicola Stonehouse, virologinja sa Sveučilišta u Leedsu.