Portal Epoha, adresa s koje se često šire dezinformacije, manipulativno i nepotpuno izvještava o kontroverznom zakonu koji je sredinom 2021. godine usvojen u mađarskom parlamentu, a koji zabranjuje prikazivanje ili promociju homoseksualnosti ili promjene spola u televizijskim emisijama, filmovima i programima seksualnog obrazovanja namijenjenima maloljetnicima.
“Europska Unija prijeti kaznom Mađarskoj zbog zabrane propedofilske propagande u školama“, naslov je teksta koji je na tom portalu objavljen 24. travnja (arhiviran ovdje), a koji sugerira da je Europskoj uniji zasmetalo to što je Mađarska odlučila uhvatiti se u koštac s propagandom pedofilije. Isto stoji i u opisu objave na Facebook stranici Epohe.
Članak, pak, ne donosi kontekst priče o donošenju kontroverznog zakona koji je na snagu stupio sredinom 2021. godine, te zašto je Europska komisija, smatrajući da nije u skladu s vrijednostima, izvela Mađarsku pred Europski sud pravde sredinom prošle godine.
Venecijanska komisija smatra da zakon krši međunarodne standarde zaštite ljudskih prava
Prvi nacrt zakona o zaštiti djece odnosio se samo na povećane kazne za pedofiliju. Nacrt se pojavio u javnosti nakon što se saznalo za nekoliko slučajeva pedofilije u krugovima bliskim vladajućoj stranci Fidesz kojoj je na čelu mađarski premijer Viktor Orbán. Zastupnici njegove stranke u nacrt zakona naknadno su unijeli formulacije o zaštiti djece prema kojima bi trebalo zabraniti promicanje homoseksualnosti i promjene spola pred maloljetnicima, te bi samo organizacije koje odobri vlada mogle na tu temu držati predavanja u školama (Deutsche Welle).
Vladajuća stranka tim je zakonom povezala, i u isti koš stavila pedofiliju te osobe LGBTQ orijentacije, što je izazvalo brojne reakcije europske javnosti.
Venecijanska komisija, panel stručnjaka za ljudska prava pri Vijeću Europe, stava je da mađarski zakon kojim se zabranjuje poučavanje o homoseksualnosti i transrodnosti u školama krši međunarodne standarde zaštite ljudskih prava, te da se na taj način ne osigurava djeci pristup objektivnim i nepristranim informacijama o rodnom identitetu i seksualnoj orijentaciji.
Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter
Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.
Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen nazvala je zakon sramotnim, dok je više od pola zemalja u deklaraciji EU osudilo Mađarsku zbog zakonskih izmjena te pozvalo Komisiju da pokrene postupak. Hrvatska nije bila među tim zemljama (1, 2, 3).
Hrvatska se nije pridružila državama koje su u pravnom sporu protiv mađarskog zakona. Belgija, Luksemburg, Nizozemska, Portugal, Austrija, Irska, Danska, Malta, Španjolska, Švedska, Finska, Slovenija, Francuska, Njemačka i Grčka, zajedno s Europskim parlamentom, djelovat će kao treće strane u tužbi koju je prošle godine pokrenula Komisija.
Kako izvještava Euronews, “popis zemalja koje sudjeluju u pravnom slučaju ima izrazito zapadnu komponentu, odražavajući dugogodišnji jaz između Zapada i Istoka kada je u pitanju zaštita LGBT+ prava u Europi”.
Dodatna degradacija prava LGBTQ zajednice
Diskriminatorni Zakon o zaštiti djece usvojen je pola godine nakon što je u Ustav uvrštena formulacija: “Majka je žena, otac je muškarac”, čime je homoseksualnim parovima onemogućeno usvajanje djece. Dio stručnjaka smatra kako je Orbán zakonom htio skrenuti pažnju s raznih problema, ali i nametnuti neke nove teme. Budući da nema opasnosti migracije jer nema ni izbjeglica, mađarski se premijer fokusirao na homofobiju kao na temu na kojoj želi polarizirati društvo. Jedna od posljedica mađarske diskriminatorne politike jest ta da sve više homoseksualnih osoba napušta tu zemlju, smatrajući se na neki način političkim prognanicima (1, 2).
Nedavno je Mađarska predsjednica Katalin Novak, inače također članica desnog Fidesza, odbacila novi zakon koji dodatno ograničava prava homoseksualnih i transrodnih osoba. Naime, zakon koji je početkom ovog mjeseca usvojio mađarski parlament među ostalim propisuje da građani mogu anonimno prijaviti ljude iz ideoloških razloga. Drugim riječima, zakon bi omogućio građanima da prijave istospolne parove koji zajedno odgajaju djecu, iako je njegova prvotna namjera zaštita građana koji žele prijaviti nedostatke i kršenja zakona u institucijama i tvrtkama.
Veto predsjednice Novak znači da parlament sada mora ponovno pregovarati o zakonu, iako ga može ponovno donijeti u nepromijenjenoj verziji, nakon čega predsjednica ne može opet staviti veto (Telegram).
Autor teksta na Epohi navodi kako “zemlje koje kontroliraju ljevičari bore se za oduzimanje prava mađarskim roditeljima dok lažno optužuju mađarsku vladu za donošenje diskriminirajućih, homofobnih zakona“.
Pritom naslovom teksta sugerira kako Europskoj uniji smeta što se Mađarska bori protiv propagande pedofilije, što naprosto nije točno. Europska komisija pokrenula je postupak protiv Mađarske jer zakon diskriminira LGBTQ osobe i onemogućuje djeci informacije, a ne zbog toga što je Mađarska propisala strože kazne za pedofiliju.
Uzevši sve to u obzir, ocjenjujemo da ovoj objavi nedostaje kontekst pravne akcije država EU i karaktera mađarskog Zakona o zaštiti djece.