Na Facebook profilu hrvatskog korisnika 5. ožujka objavljena je snimka (arhivirano ovdje) na kojoj francuskog predsjednika Emmanuela Macrona pogađaju jajetom u glavu. Ta viralna snimka često se na društvenim mrežama koristi u statusima dezinformatora koji joj “prišivaju” različite netočne kontekste, a ovaj puta ju je hrvatski korisnik povezao s Pulom.
“Agrokoka Pula. Jaja za francuskog predsjednika Macrona”, piše na snimci, dok se u statusu još dodaje i “hrvatsko jaje za francuskog predsjednika”.
Vrlo popularna snimka među dezinformatorima
Ta se snimka, u različitom kontekstu, u Hrvatskoj već širila u travnju prošle godine kada se navodilo da je francuski predsjednik pogođen jajetom u glavu u jeku velikih prosvjeda protiv mirovinske reforme kojom se dob za umirovljenje povisila sa 62 na 64 godine.
Tijekom tih prosvjeda status s istom snimkom, i s netočnim navodima o datumu njezina nastanka, širio se i profilima društvenih mreža na engleskom govornom području. Reuters Fact-Check tada je pronašao nekoliko sličnih primjera statusa u kojima se navodilo da je “Macron napadnut jajima tijekom javnog pojavljivanja nakon što je odobrena mirovinska reforma”.
U listopadu prošle godine istom snimkom, u različitom kontekstu, bavio se i portal India Today. U toj inkarnaciji objave snimke na društvenim se mrežama navodilo da je Macron jajetom u glavu pogođen tijekom svog posjeta Egiptu.
Također, ista snimka se dijelila i u listopadu 2020. godine u Indoneziji, a kao mogući razlog za napad navodilo se da je francuski predsjednik uvrijedio islamskog proroka Muhameda. Do te je optužbe došlo jer je Macron branio pravo na slobodu govora nakon što su radikalni islamisti brutalno usmrtili srednjoškolskog profesora Samuela Patyja.
Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter
Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.
Snimka nastala 2017.
No, niti je Macron pogođen u Hrvatskoj hrvatskim jajetom, niti se to dogodilo u Egiptu, a nije točno ni da su povod za taj napad bili mirovinska reforma ili komentar brutalnog ubojstva profesora – jer su se ti događaji odvili nakon nastanka snimke.
Točno je da je ta snimka nastala u ožujku 2017. godine kada ga je i na svom Facebook profilu objavio francuski medij Le Petit Journal. Le Figaro je uz snimku napada napisao da je Macron pogođen jajetom na Pariškom međunarodnom poljoprivrednom sajmu. Napad se dogodio dok Macron još nije bio predsjednik, tijekom predsjedničke kampanje koja je završila njegovim izborom na tu funkciju.
Iz toga je jasno da se napad nije dogodio u Puli, a nema niti jednog izvora koji bi povezao taj napad s Hrvatskom, kao što se to navodi u statusu hrvatskog korisnika.
No, ni tijekom svoga predsjedničkog mandata Macron nije bio pošteđen sličnih napada. Tako je AP u rujnu 2021. godine pisao da je 19-godišnji student francuskog predsjednika pogodio jajetom u rame tijekom njegova posjeta međunarodnom prehrambenom sajmu u Lyonu. U istoj vijesti je navedeno i da je Macrona u lipnju te godine muškarac ošamario tijekom njegova posjeta gradiću na jugoistoku Francuske.
Macron je u studenom 2021. godine bio u Zagrebu
Navedimo i da je Macron u studenom 2021. godine posjetio Zagreb, a tom prilikom je potpisan Sporazum o prodaji eskadrile francuskih borbenih aviona Hrvatskoj. Francuski predsjednik izrazio je potporu ulasku Hrvatske u šengenski sustav i eurozonu, a uz razgovore s hrvatskim predsjednikom Zoranom Milanovićem i premijerom Andrejom Plenkovićem, susreo se i s Matom Rimcem i majkom francuskog dobrovoljca u Hrvatskoj vojsci Jeana–Michela Nicoliera. Od hrvatskih gradova tijekom posjeta Macron je cijelo vrijeme boravio u Zagrebu i nema nikakvih dokaza ili snimki da ga je netko tom prilikom gađao jajima.
Zaključno, nema nikakve poveznice između Hrvatske ili Agrokoke Pula s napadom jajetom na francuskog predsjednika Emmanuela Macrona u ožujku 2017. godine tijekom njegova posjeta Pariškom međunarodnom poljoprivrednom sajmu dok je još uvijek bio samo kandidat za predsjednika Francuske.