Razotkriveno

Snimka snijega nije nastala u Dubaiju u travnju ove godine

Snimka snijega na kojoj piše da je nastala 20. travnja u Dubaiju već se mjesecima širi različitim društvenim mrežama.
Foto: Unsplash.com/ZQ Lee

Na Facebook profilu korisnika Hop Portal 22. travnja (arhivirano ovdje) je objavljena snimka (arhivirano ovdje) padanja snijega. Unutar videa je umetnut i opis “Dubai 20.04.24“, čime se sugerira da su to datum i mjesto nastanka samog videa. Snimku je korisnik objavio uz opis: “Tko o čemu budale o karbonskom otisku“.

Prvo treba napomenuti da je potpuno nemoguće da je snijeg u Dubaiju padao 20. travnja ove godine jer, prema podacima internetske stranice AccuWeather, najniža temperatura toga dana u tome gradu u Ujedinjenim Arapskim Emiratima bila je 23 stupnja Celzijevih, a penjala se do maksimalca od 31 stupnja. U tim uvjetima snijeg sigurno ne može padati.

Snimka se već mjesecima pojavljuje na različitim društvenim mrežama

Kako bismo provjerili kada i gdje je snimka nastala, provukli smo je kroz alate za obrnutu provjeru fotografija. Tim smo putem pronašli nekoliko identičnih videa objavljenih na više društvenih mreža i u različitim periodima, a najčešće se pojavljivao na TikToku.

Na toj su društvenoj mreži korisnici s engleskog govornog područja video objavili 25. i 26. siječnja ove godine, znači mjesecima prije nego se to navodi na profilu Hop Portal. Iz toga zaključujemo da snimka nije mogla nastati u travnju ove godine, kao što se navodi na njoj u statusu portala Hop.

Iako nemaju dodatan opis, na snimkama je vidljivo da su obje preuzete s TikTok profila @funny.haha.99. Međutim, taj profil više ne postoji. Osim engleskog govornog područja, snimka je osvanula i među korisnicima sa španjolskog te arapskog govornog područja u veljači ove godine. Identičan video može se pronaći na Instagramu. Jedan od novijih je onaj od 19. travnja, a objavio ga je korisnik iz Turske. Na video je napisao “Dubai Allah”. Korisnik @edctoom isti je video objavio 22. siječnja ove godine.

Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter

Prijava

Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.

Najranije pojavljivanje te snimke, 14. prosinca prošle godine, pronalazimo na profilu korisnika @storm.center. Riječ je o korisniku s arapskog govornog područja kojeg prati 642 tisuće korisnika Instagrama. Taj profil je otvoren 2017. godine te otada ima više od 16 tisuća objava. U opisu se navodi da je autor bloger Khaled Hamad. Osim toga, piše i kako je njegov profil “račun vremenske prognoze u Zaljevu” te kako djeluje unutar “Centra za praćenje vremena i klimatskih promjena”.

Njegov video snježne mećave prikupio je više od 230 tisuća reakcija te više od tri tisuće komentara. U opisu videa nije navedeno o kojoj se lokaciji radi niti ju je autor objave otkrio brojnim znatiželjnim komentatorima. Također, ne navodi se niti datum kada je snimka nastala. Faktograf je autoru tog profila poslao upit, no do trenutka objave članka nismo dobili odgovor. Budući da profil prati velik broj ljudi, a i snimka mećave je jedna od popularnijih na njemu, za očekivati je da je upravo s tog profila potekao veći broj identičnih snimki koje su se proširile i na druge društvene mreže.

To potvrđuje i snimka koju je na Facebooku proširio Hop Portal, na kojoj je vidljiva oznaka “@storm.center”. Tome da je snimka preuzeta s drugog mjesta svjedoči i način kako je postavljen opis “Dubai 20.04.24”. Napisan je bijelim slovima na narančastoj podlozi, dok je iza nje vidljiv dio crne podloge, a koju smo mogli vidjeti na drugim verzijama identičnog videa.

U Dubaiju ne postoje uvjeti za padanje snijega

Kada objedinimo sve snimke na društvenim mrežama, najčešće se kao lokacija nastanka videa spominje Dubai. No, prosječne zimske temperature u Dubaiju se kreću od 14 do 24 stupnjeva Celzijevih te se u pravilu, niti u zimskim mjesecima, ne spuštaju do nule, što znači da ne postoje uvjeti za padanje snijega. Snijeg u Dubaiju nije padao niti ovog travnja, no 16. travnja je taj grad, zaista, pogodilo veliko nevrijeme s obilnim kišama zbog kojih su nastale poplave. Faktograf je nedavno pisao i o kompilacijskom videu u koji je umetnut i dio snimki nastalih prije poplave, dio je nastao na drugoj lokaciji, a bila je i jedna koja je vrlo vjerojatno digitalno obrađena.

Na tragu takvih manipulacija je i objava snimke na profilu portala Hop na kojoj netočno piše da je prikazuje vrijeme u Dubaiju 20. travnja ove godine.

Facebook
Threads

Uočili ste objavu na društvenim mrežama i želite da provjerimo je li točna? Želite nas upozoriti na netočnu ili manipulativnu izjavu političara? Imate prijedloge, pohvale ili kritike? Pišite nam na [email protected] ili nas kontaktirajte putem Twittera ili Facebooka.