Razotkriveno

Snimka ne prikazuje jazidske žene na tržnicama robova

Islamska država zaista je zlostavljala jazidske žene, no snimka iz 2023. godine prikazuje umjetnički performans za odavanje počasti žrtvama.
Foto: Safin HAMID / AFP

Dok Sirija prolazi kroz značajne promjene nakon pada režima Bašara al-Asada, i najkrvaviji period nakon promjene vlasti, dezinformacije se nastavljaju širiti internetom. Povod za to je nedavni susret glavnog tajnika UN-a Antonija Guterresa s novim sirijskim predsjednikom Ahmedom al-Šarom i njihovi razgovori o političkoj tranziciji u Siriji.

Al-Šara, ranije poznat kao Muhamed al-Julani, bivši je član Al-Kaide i za vrijeme njegovog boravka u Iraku surađivao je s vođom ISI-ja (Islamske Države u Iraku), preteče ISIS-a (Islamske države Iraka i Sirije). Međutim, 2013. godine, ISI je objavio prekid suradnje s Al-Kaidom i širenje svog utjecaja u Siriju kroz novu grupu, ISIS. Al-Julani je odbio ovo spajanje i ostao vjeran Al-Kaidi. Kasnije je prekinuo veze s Al-Kaidom i 2017. osnovao Hajat Tahrir al-Šam (HTS), grupu koja je u prosincu srušila Asada.

Zbog kontrasta između džihadističke prošlosti Al-Šare i njegove pragmatične, umjerenije, sadašnjosti, pitaju se Sirijci, ali i strani promatrači, kako će on upravljati ratom razorenom zemljom. Sasvim legitimno pitanje, ali u digitalnom prostoru ono je često prošarano dezinformacijama.

Jedan takav primjer pronašli smo na Facebook stranici HOP. Inače, sadržaje s te Facebook stranice, kao i sa samog portala, u više navrata smo ocijenili kao netočne ili neutemeljene (1, 2).

Evo kako je Islamska država porobljavala i prodavala jezidske žene na tržnicama robova u Siriji i Iraku.
Danas se UN rukuje s čovjekom koji je u svemu tome sudjelovao“, opis je videa koji je podijelila Facebook stranica portala HOP 11. ožujka 2025. godine (arhiviran ovdje).

Screenshot/Facebook

Na snimci se vidi muškarac ispred žena u burkama kako im redom podiže veo, kao što se na tržnici bira i provjerava roba. Video je do objave ovog teksta pregledan preko 9 tisuća puta, podijeljen preko 40 puta, a ima preko sto reakcija.

Performans posvećen ženama žrtvama nasilja

Screenshotove različitih sekvenci videa unijeli smo u Google Lens, alat za pretragu slika. Dobili smo nekoliko rezultata koji su nam pokazali da je snimka i ranije cirkulirala na društvenim mrežama (1, 2, 3). Najstariji rezultat vodio je na Instagram-profil “skykurdish” na kojemu je 7. svibnja 2023. postavljen taj video. U opisu je tagirana još jedna korisnica Instagrama, “aryan.rafiq.artway“.

Posjetili smo taj profil i vidjeli da se radi o kurdskoj umjetnici Aryan Rafiq. Na njenim smo društvenim mrežama, Instagramu i Facebooku, pronašli drugi video, ali s istim setingom: žene u burkama koje se javno “prodaje”.

Screenshot/Facebook

Kako stoji u njenom postu, radi se o performansu koji je izveden 7. ožujka 2023. godine pod nazivom “Nečuveni vrisci anđela Ezidkhan”.

U najavi performansa pisalo je da se događa u Erbilu, gradu u sjevernom Iraku i glavnom središtu iračkoga Kurdistana. Kao točna lokacija naveden je trg Shar. Zgrada sa žutim ciglenim stupovima koju vidimo na snimkama odgovara fotografijama i Googleovom pregledu ulice tog parka.

S obzirom na to da se snimka performansa u nekoliko navrata širila uz opis da je riječ o stvarnom događaju, fact-checking portali (1, 2, 3) su već ranije istražili o čemu je riječ. AFP Fact Check je kontaktirao kurdsku umjetnicu koja mu je potvrdila da je na videu koji kruži društvenim mrežama performans.

“Ovaj rad je snimljen na tržnici u Erbilu u ožujku 2023. godine. Moj umjetnički rad razvija se oko žena jazidskih Kurda koje su bile izložene seksualnom napastovanju i prodane na tržnici robova. Djevojke Jazidskih Kurda žrtve su vjere. Budući da su druge vjere, njihovi su životi izloženi paklu”, rekla je Rafiq.

Dodala je kako već godinama održava slične performanse na temu “prava žena, vjerske slobode i slobodu ljubavi”.

Noah Sh Qadir, glumac koji je igrao ulogu osobe koja je pregledavala žene na “tržnici” također je potvrdio za AFP da snimka prikazuje umjetničku izvedbu: “Nastupao sam u ovom umjetničkom djelu i nastavljamo tako nastupati u svrhu podizanja svijesti”.

Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter

Prijava

Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.

Genocid IS-a nad Jazidima

U regiji Sinjar u Iraku 2014. godine borci Islamske države sistemski su ubijali i porobljavali tisuće muškaraca i žena koje su smatrali “nevjernicima” zbog svojih vjerskih uvjerenja. Te su akcije, koje je UN okarakterizirao kao genocid, imale za cilj uništiti kurdsku vjersku manjinu, jazidsku zajednicu, od 400 000 ljudi.

Kako piše u prošlogodišnjem izvještaju Amnesty Internationala, nakon teritorijalnog poraza Islamske države u ožujku 2019. godine, oko 2600 Jazida i dalje se vode kao nestali.Vjeruje se da su stotine jazidskih žena i djece u zatočeničkom kampu Al-Hol, a neki su ostali zarobljeni u uvjetima zatočeništva, ropstva i drugog zlostavljanja od strane IS-ovih podružnica”, piše Amnesty International.

Da se vratimo na početak teksta, zastrašujuća stvarnost zločina Islamske države nad jazidskim ženama ostaje neporeciva, no video koji smo analizirali nije njen stvaran i autentičan dokaz. Dezinformacije poput obmanjujućeg opisa videa, mogu zasjeniti stvarnu patnju preživjelih i, u konačnici, provođenje pravde.

Zaključno, video koji navodno prikazuje militante Islamske države kako porobljavaju i prodaju jazidske žene u Siriji i Iraku nije autentičan. Na snimci, nastaloj 2023. godine, su glumice i glumac koji su izveli performans kako bi odali počast žrtvama.
Facebook
WhatsApp

Uočili ste objavu na društvenim mrežama i želite da provjerimo je li točna? Želite nas upozoriti na netočnu ili manipulativnu izjavu političara? Imate prijedloge, pohvale ili kritike? Pišite nam na [email protected] ili nas kontaktirajte putem Twittera ili Facebooka.